Evropský pakt o migraci má pět hlavních bodů, klíčová je povinná solidarita

10 minut
Zpravodaj ČT Obrovský k novým migračním pravidlům Evropské unie
Zdroj: ČT24

Členské státy Evropské unie, europoslanci a Evropská komise (EK) se ve středu shodli na balíčku pěti nařízení pro migraci a azyl. Mezi nimi je například povinná solidarita nebo řešení krizových situací souvisejících s migrací. Přinášíme výběr hlavních bodů. Zatím se jedná pouze o politickou dohodu a konkrétní texty zákonů budou oznámeny během následujících měsíců, upozornil pro web ČT24 mluvčí zastoupení Evropské komise v Česku Václav Lebeda.

Nařízení o azylu slibuje vytvoření nového mechanismu povinné solidarity mezi členskými státy, který by vyvážil současný systém, kdy je za naprostou většinu žádostí o azyl odpovědných několik zemí. 

Podle zahraničního zpravodaje ČT Petra Obrovského byl právě tento bod paktu o migraci a azylu klíčový. Cílem bylo dosáhnout určité rovnováhy mezi jižní částí EU, kam lidé přicházejí přes Středozemní moře nebo balkánskou cestou a která nese hlavní zátěž, a severní částí, tedy Německem, Dánskem, Švédskem, Nizozemskem nebo Belgií, kam často žadatelé o azyl směřují. 

Státy jako Španělsko, Itálie nebo Řecko by měly dostat víc odpovědnosti i pravomocí k řešení problémů spojených s migrací. Jižní státy by měly mít garanci, že jim EU pomůže, dodal novinář. 

Obsahem nařízení je i výše zmíněná povinná solidarita, kterou se na úrovni členských států podařilo dohodnout letos v červnu. Členské státy budou muset pomáhat přetíženým státům na okraji Unie, ale budou mít možnost si vybrat, jak to udělat. Mohou převzít žadatele o azyl, ale nemusí a místo toho pošlou peníze, případně poskytnou materiální pomoc, vysvětlil Obrovský. 

„Mohou například i poslat policejní hlídky na vnější hranici, aby se zvládáním migrační situace pomohli,“ nastínil.

Krizové situace

Nařízení o mimořádných situacích má předejít krizi, kterou EU zažívala v době bezprecedentní migrační vlny v roce 2015. Nová pravidla v případě vyhlášení krizového stavu například umožní rychleji vyřizovat azylové žádosti či zadržovat migranty v detenčních centrech delší dobu. Za krizi může být považována také pandemie nebo hromadné využívání migrantů jako hybridní zbraně ze strany mimounijních zemí, takzvaná instrumentalizace migrantů. 

V minulosti návrh EK definoval instrumentalizaci migrantů jako situaci, kdy třetí země podněcuje nelegální migrační proudy do Unie. Může se jednat o situaci, kdy taková země usnadňuje pohyb cizích občanů k vnějším hranicím EU, na své území nebo ze svého území a dále k vnějším hranicím. Důležité je i to, zda takové jednání svědčí o záměru třetí země destabilizovat Unii nebo některý z členských států.

Jednalo se například o situaci, kdy v druhé polovině roku 2021 běloruský režim napomáhal migrantům v přechodu přes hranice schengenského prostoru do Polska a Litvy. 

Nařízení o databázi Eurodac

Databáze Eurodac má pomoci členským státům lépe sledovat pohyb žadatelů o azyl a osob neoprávněně pobývajících v EU. Obsahuje otisky prstů nelegálních migrantů a žadatelů o azyl, kteří byli zaregistrováni v členských státech EU a v přidružených zemích.

Cílem EU je monitorování samotných žadatelů o azyl, a nikoli pouze žádostí. Unie si od toho slibuje snazší identifikaci osob podávajících více žádostí. Od června roku 2022 jsou obsahem databáze i další biometrické údaje, jako je zobrazení obličeje. 

Screening na vnějších hranicích

Nařízení o screeningu počítá s povinností prověřovat identitu lidí mířících do EU na její vnější hranici. Ještě před zahájením azylového řízení by úřady měly získat informace o národnosti a věku migrantů a pořídit jejich fotografie a otisky prstů.

Nařízení o azylovém řízení

Azylové nařízení zavádí takzvanou hraniční proceduru, která má urychlit vyřizování azylových žádostí v hraničních státech EU. Úřady budou na tuto proceduru mít nejdéle dvanáct týdnů, podotkl Obrovský. Měla by se týkat zejména lidí přicházejících ze zemí, u nichž je menší pravděpodobnost přiznání azylu.

Budoucnost paktu o migraci a azylu

I když pakt o migraci a azylu představuje průlom ve vyjednávání, zatím se jedná pouze o politickou dohodu mezi Evropským parlamentem (EP), Evropskou komisí a zástupci členských států, které reprezentovalo španělské předsednictví v Radě Evropské unie. Konkrétní texty jednotlivých zákonů se zformují až v průběhu následujících týdnů až měsíců, takže pravděpodobně budou v režii belgického předsednictví v Radě EU, upozornil pro web ČT24 mluvčí zastoupení EK v Česku Václav Lebeda.

„Ve chvíli, kdy se bude jednat o čisté právní texty, tak jednotlivé položky z migračního balíčku projdou schválením v členských státech i v EP. Očekává se, že by k tomu mělo dojít k únoru, nejpozději v březnu,“ avizoval Obrovský.

Cílem unijních institucí je stihnout schválení do evropských voleb, které se budou konat v červnu 2024. „Migrace do Evropy opět roste a je nejvyšší od roku 2016. Mnozí proto očekávají, že bude jedním z hlavních témat evropských voleb, takže EU chce ukázat, že v této věci jedná,“ dodal Obrovský. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Syrský prozatímní prezident Šará jmenoval členy nové přechodné vlády

Syrský prozatímní prezident Ahmad Šará v sobotu večer jmenoval členy nové přechodné vlády, píší světové agentury. Bude mezi nimi i jedna žena, která patřila k odpůrkyním předchozího režimu Bašára Asada. Vytvoření kabinetu je klíčovým milníkem v procesu přechodu po desetiletí trvající vládě rodiny Asadů. Země se také snaží zlepšit vztahy se Západem, připomíná agentura Reuters.
včeraAktualizovánopřed 4 hhodinami

Zóna ČT24: Chrudimští výsadkáři jsou elita, ale museli slevit v požadavcích na nové kolegy

Elitní chrudimský výsadkový pluk si stěžuje na nedostatek zájemců o službu v jeho řadách. Musel proto kvůli tomu slevit při výběrovém řízení. Zkrátil ho, zmírnil některé požadavky. Budoucí kolegy a spolubojovníky navíc pluk hledá například na středních školách v regionu. Snaží se také být vidět na veřejnosti. Spolupracuje i s městem Chrudim. Tématu se věnoval pořad Zóna ČT24.
před 5 hhodinami

České firmy s neklidem sledují přízrak obchodní války mezi USA a Unií

Obchodní válka mezi Spojenými státy a Evropskou unií je rizikem pro celé české hospodářství. Oznámená americká cla ve výši 25 procent na vozy a autodíly ho podle profesních organizací mohou zpomalit.
před 6 hhodinami

Počet mrtvých po zemětřesení v Myanmaru překročil 1600

Počet obětí pátečního mohutného zemětřesení v Myanmaru stoupl na 1644, uvedla podle agentury AFP v sobotu odpoledne vládnoucí vojenská junta s tím, že dalších 3408 lidí utrpělo zranění. Předchozí sobotní bilance čítala 1002 mrtvých a přes 2,3 tisíce zraněných. Vůdce vládnoucí vojenské junty Min Aun Hlain už v pátek připustil, že se počet obětí bude ještě zvyšovat. Agentura AP v sobotu napsala, že hlavní opoziční hnutí v zemi vyhlásilo částečné příměří s vojenskou juntou, aby tak usnadnilo přístup k humanitární pomoci.
včeraAktualizovánopřed 6 hhodinami

V římské bazilice svatého Petra se konala mše v češtině

V nejslavnějším katolickém chrámu na světě, bazilice svatého Petra, se uskutečnila mše v češtině. Šlo o vrchol Národní pouti v Římě. Zúčastnilo se jí více než dva tisíce lidí. A dočkali se i náhrady za neuskutečněnou audienci u papeže Františka. Pontifik, který se zotavuje po pobytu v nemocnici, jim adresoval osobní poselství. „Ze srdce žehnám vám i vašemu národu a prosím, modlete se za mě,“ napsal v něm.
před 7 hhodinami

Z jejich domovů jsou sutiny. ČT natáčela v palestinském uprchlickém táboře

Izraelská armáda dál útočí na infrastrukturu Hamásu a jeho bojovníky v Pásmu Gazy. Organizace Lékaři bez hranic upozorňuje na zhoršenou humanitární situaci Palestinců vysídlených rozsáhlou izraelskou operací na severu okupovaného Západního břehu. O situaci palestinských uprchlických táborů v Dženínu nebo Tulkarmu informoval zpravodaj ČT Václav Černohorský.
před 7 hhodinami

Istanbul zažil další velkou demonstraci proti zadržení exstarosty

Nejméně desetitisíce lidí se v sobotu v Istanbulu zúčastnily demonstrace, kterou svolala turecká opozice proti zadržení bývalého starosty tohoto největšího tureckého města a významné osobnosti opozice Ekrema Imamoglua. Pokračují tak největší demonstrace v Turecku za posledních více než deset let, píše agentura Reuters.
před 13 hhodinami

Zimní čas je pro člověka přirozenější, ale přizpůsobí se, míní lékař

V noci na neděli začne v Česku platit letní čas. Hodiny se ve dvě ráno posunou o hodinu vpřed. Praktický lékař Cyril Mucha v pořadu 90’ ČT24 uvedl, že pro člověka je přirozenější zimní čas, ale běžný člověk se změně za několik dní přizpůsobí. Problémy se změnami času mají podle něj lidé, kteří mají například obecně problém se spánkem. Europoslanec Tomáš Zdechovský (KDU-ČSL) zmínil, že chce téma zrušení střídání letního a zimního času vznést na půdě europarlamentu v září.
před 13 hhodinami
Načítání...