Němečtí extremisté cvičili ostrou střelbu i v Česku, píše Der Spiegel

Členové německé krajně pravicové skupiny Saští separatisté, která se podle úřadů připravovala na zhroucení moderního německého státu, nacvičovali ostrou střelbu v Česku a v Polsku, napsal v pátek německý časopis Der Spiegel. Ten se působení skupiny věnoval společně s rakouským deníkem Der Standard a investigativními novináři stanice MDR. Německá policie loni v listopadu zadržela osm členů skupiny, které viní z členství v teroristické organizaci.

Členové Saských separatistů podle německých úřadů propagovali rasismus a konspirační teorie a byli přesvědčeni, že v blíže nespecifikovaný „Den X“ nastane kolaps německého státu, pád kabinetu a paralýza tamní společnosti. Plánovali pak na východě země vytvořit i za použití násilí nový systém inspirovaný nacionálním socialismem.

Počítali přitom i s „etnickými čistkami“ při novém holocaustu. „Jde o militantní skupinu tvořenou patnácti až dvaceti lidmi, jejíž ideologii formovala rasistická, antisemitská a částečně apokalyptická ideologie,“ uvedlo v listopadu po zadržení osmi lidí spolkové státní zastupitelství.

Na „Den X“ se přitom Saští separatisté konkrétně připravovali. Nacvičovali zejména boj ve městě, zacházení se zbraněmi, používání zařízení pro noční vidění nebo hlídkování. Pořídili si maskovací oblečení, plynové masky, bojové helmy a ochranné vesty. Podle článku časopisu Der Spiegel přitom ostrou střelbu nacvičovali v tuzemsku a v Polsku.

Spojitost s AfD?

Loni v listopadu razie německé policie proti extremistické skupině vyvolala pozornost mimo jiné proto, že tři ze zadržených byli členy strany Alternativa pro Německo (AfD). Saská tajná služba považuje místní organizaci AfD za prokazatelně krajně pravicovou. Vedení strany rozhodlo po zadržení o vyloučení trojice členů. Po vzniku nové německé vlády, kterou zřejmě složí konzervativní unie CDU/CSU a sociální demokracie (SPD), bude AfD nejsilnější opoziční stranou ve Spolkovém sněmu.

Aktuální investigace německých a rakouských médií se zaměřila především na spojení Saských separatistů s rakouskou neonacistickou scénou. Zjistila mimo jiné, že údajný vůdce německé skupiny, čtyřiadvacetiletý Jörg S., se v roce 2023 ve Vídni sešel s jedním z nejznámějších rakouských neonacistů Gottfriedem Küsselem. Schůzku ovšem už tehdy úřady sledovaly.

Informace o tom, že členové německé krajně pravicové scény jezdí cvičit střelbu na tuzemské střelnice, není zcela nová. Například už v roce 2021 bavorská stanice BR odvysílala dokument, v němž označila střelnice v českém pohraničí za ráj pro německé krajně pravicové radikály. Podobné informace přinesla například už v roce 2019 německá agentura DPA, která se tehdy odvolávala na zjištění německé vlády.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Britská královská rodina je otevřenější, podle kritiků ale bohatne

Britský král Karel III. a jeho syn William se snaží být v moderním světě více otevření ohledně zdraví a dalších osobních záležitostí týkajících se královské rodiny. Ta přesto čas od času čelí kritice části společnosti – i kvůli jejímu enormnímu bohatství.
před 1 hhodinou

Thajsko a Kambodža podepsaly novou dohodu o příměří

Zástupci Thajska a Kambodži podepsali novou dohodu o okamžitém příměří, oznámili po třídenním jednání ministři obrany obou států. Předchozí dohoda o klidu zbraní platila od léta. Přeshraniční konflikt, který se opět rozhořel na začátku prosince, si už vyžádal desítky obětí. V neděli a v pondělí o něm mají dál jednat vysocí představitelé obou zemí a Číny.
05:08Aktualizovánopřed 2 hhodinami

V Kyjevě se ozvala série výbuchů, píší agentury

Série silných výbuchů se v sobotu v brzkých ranních hodinách ozvala v ukrajinském hlavním městě Kyjevě. S odvoláním na místní úřady o tom informovaly agentury Reuters a AFP. Ve městě byla aktivovaná protivzdušná obrana. Úřady varovaly před ruskými raketami a drony i mimo ukrajinskou metropoli. Kvůli ruským úderům na Ukrajině vzlétly i polské stíhačky.
01:54Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Útočník pobodal tři ženy v pařížském metru

Útočník v pátek v několika stanicích metra v centru Paříže nožem zranil tři ženy. Z míst činů uprchl, uvedla agentura AFP s odvoláním na dopravní podnik francouzské metropole. List Le Figaro napsal, že policie podezřelého zadržela v Sarcelles na severním předměstí Paříže.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Palestinec přejel muže a ubodal ženu na severu Izraele

Dva životy si v pátek vyžádal útok Palestince, který na severu Izraele najel do davu lidí, přejel jednoho muže a pak ubodal mladou ženu. S odvoláním na izraelskou policii to napsala agentura AP. Izrael už zakročil v obci na Západním břehu, odkud podle něj útočník pocházel, a chystá se zbourat jeho dům.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Venezuela propustila desítky lidí uvězněných po prezidentských volbách

Venezuelské úřady propustily šest desítek oponentů režimu autoritářského prezidenta Nicoláse Madura, kteří byli uvězněni po loňských široce zpochybňovaných prezidentských volbách. Informovala o tom ve čtvrtek agentura AFP s odvoláním na venezuelskou nevládní organizaci zabývající se situací politických vězňů v zemi. Vládní úřady tvrdí, že propustily 99 lidí.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Při explozi v mešitě v Sýrii zemřelo nejméně osm lidí

Nejméně osm lidí zemřelo a 18 dalších utrpělo zranění při výbuchu v mešitě v syrské provincii Homs v oblasti, kde žijí převážně menšinoví alavité, píše agentura AFP. K útoku, který syrské úřady podle agentury Reuters označily za teroristický, se přihlásili ultrakonzervativní sunnité. Útok odsoudily některé blízkovýchodní země i Česká republika.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Izrael jako první stát na světě uznal nezávislost Somalilandu

Izrael jako první stát na světě oficiálně uznal nezávislost Somalilandu, samozvané republiky odtržené od Somálska. S odvoláním na komuniké šéfa izraelské vlády Benjamina Netanjahua o tom informovala agentura AFP. Uznání odmítli ministři zahraničí Egypta, Somálska, Džibutska a Turecka.
před 13 hhodinami
Načítání...