Zaostávající východ Německa hledá spásu v krajní pravici

3 minuty
Události: Vzestup krajní pravice ve východním Německu
Zdroj: ČT24

Německo se i pětatřicet let po sjednocení potýká s rozdíly mezi východem a západem. Spolkové země někdejší NDR trápí nižší platy a vyšší nezaměstnanost. Populární je tam zejména krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD). V nadcházejících volbách by straně mohla dát hlas až pětina voličů, ukazují průzkumy.

Když na scénu přichází lídr durynské AfD Björn Höcke, mezi jeho stoupenci propuká neskrývané nadšení. Stačí pár minut a politik dokáže silnými hesly strhnout celý sál. Loni svou stranu vůbec poprvé dovedl k vítězství v zemských volbách.

Do čela Durynska se ale nakonec nepostavil. Na celostátní úrovni chce AfD po tomto hlasování hrát výraznější roli. „Rozhodující bude, jaký budeme mít ve volbách výsledek. Mám pocit, že ještě není rozhodnuto a pod povrchem se stále ještě něco hýbe,“ prohlásil Höcke.

V zemích jako Durynsko nebo sousední Sasko roste nespokojenost nejen s vládní politikou, ale i s vývojem země v posledních 35 letech. „Dobře jsme začali, hodně toho fungovalo. Ale v současnosti máme rozbité silnice, rozbité mosty, školy v žalostném stavu,“ uvedl jeden z příznivců AfD Olaf. „Všechno se musí opravit. Od důchodů až po migraci, aby lidi měli víc peněz v peněženkách,“ míní další volička krajní pravice Kristina.

Zatímco v menších obcích na východě Německa rezonuje téma migrace, ve velkých městech, jako je Lipsko, jsou přistěhovalci už desítky let nedílnou součástí místní kultury. Lidé se tu naopak obávají spíše nástupu krajní pravice. „Přijde mi, že AfD dost nabírá na síle. Olaf Scholz je pro nás v pořádku,“ uvedl jeden z obyvatel Lipska Mehmed.

Ekonomické rozdíly

Východ podle místních dostatečně nedohání ekonomicky silné spolkové země na západě Německa. Průměrná roční mzda v někdejší NDR je nižší zhruba o šestnáct procent. I to nahrává krajní pravici. Vzestup antisystémových stran se nicméně očekává napříč Německem.

Přesto jsou rozdíly mezi východem a západem na politické mapě stále patrné. „Rozdíl je v tom, že na západě máme etablované strany jako CDU a SPD, co oslovují široké spektrum voličů. Tato tradice na východě není,“ poznamenal profesor Tobias Rothmund z Fakulty sociálních a behaviorálních věd na Univerzitě Jena.

Aktuálně se preference AfD na spolkové úrovni pohybuje okolo dvacetiprocentní hranice. Ostatní strany spolupráci s krajní pravicí zatím vylučují.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Odvolací soud dočasně obnovil cla uvalená Trumpem

Americký odvolací soud ve čtvrtek dočasně obnovil cla uvalená prezidentem Donaldem Trumpem, jež ve středu večer pozastavil americký federální soud pro mezinárodní obchod. Informovala o tom agentura Reuters. Odvolací soud neuvedl žádné stanovisko ani odůvodnění, ale nařídil žalobcům, aby reagovali do 5. června, a Trumpově administrativě do 9. června.
02:26Aktualizovánopřed 5 mminutami

Řidiče, jenž v Liverpoolu najel do davu, obvinili z těžkého ublížení na zdraví

Třiapadesátiletý muž, který v pondělí večer vjel v Liverpoolu automobilem do davu fanoušků slavících ligový titul místního fotbalového klubu a zranil téměř osmdesát lidí, byl ve čtvrtek obviněn z úmyslného těžkého ublížení na zdraví a dalších šesti závažných trestných činů. Informovala o tom podle agentury AP místní prokurátorka. Muži hrozí až doživotní vězení, pokud bude usvědčen.
před 44 mminutami

Šéf slovenské národní banky dostal pokutu za podplácení

Soud první instance na Slovensku nepravomocně uznal guvernéra Národní banky Slovenska (NBS) Petera Kažimíra vinným v případu, ve kterém čelil obžalobě, že před lety jako ministr financí podplatil šéfa slovenské finanční správy. Za to Kažimíra potrestal pokutou 200 tisíc eur (asi pět milionů korun). Šéf banky vinu od začátku popírá a na vyhlášení verdiktu nepřišel. Obhajoba oznámila, že svému klientovi doporučí odvolat se.
10:05Aktualizovánopřed 49 mminutami

Izrael souhlasí s americkým návrhem na dočasné příměří v Pásmu Gazy

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu řekl příbuzným rukojmí, že Jeruzalém přijal nový návrh na dočasné příměří, který předložil zvláštní americký vyslanec Steve Witkoff. Informaci později potvrdil Bílý dům. Teroristické hnutí Hamás už dříve uvedlo, že nový návrh obdrželo a vyhodnocuje jej, píší Reuters a AFP. Civilní obrana v Pásmu Gazy ovládaná Hamásem také sdělila, že čtvrteční izraelské údery v enklávě zabily nejméně 44 Palestinců, uvedla AFP. Tuto informaci nelze ověřit.
13:09Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Francie zakáže kouřit tam, kde můžou být děti

Francie od 1. července zakáže kouření na plážích, v parcích, v okolí škol a dalších venkovních veřejných prostorách, kde by se mohly nacházet děti. Informovala o tom podle agentury AFP francouzská ministryně zdravotnictví Catherine Vautrinová v rozhovoru, který ve čtvrtek zveřejnil regionální deník Ouest-France. Za porušení zákazu podle ministryně bude hrozit pokuta ve výši 135 eur (přes 3360 korun).
před 1 hhodinou

Švýcarskou vesnici pohřbila masa ledu a skal, předpověď zachránila životy

Vědci správně předpověděli kolaps ledovce a pak i svahu nad obcí Blatten. Vesnici se díky tomu podařilo evakuovat dříve, než ji pohřbila masa ledu a skal. Nezvěstný zůstává podle úřadů jeden člověk.
11:52Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Každá špionáž je odsouzeníhodná, řekl Koten ke zprávám o čínském kyberútoku

Každá špionáž je odsouzeníhodná, i ta čínská, podotkl poslanec SPD Radek Koten v Interview ČT24 k nedávnému oznámení vlády o kyberútoku Pekingu proti tuzemskému resortu zahraničí. V kritické infrastruktuře je podle něj třeba používat zařízení, která jsou „velmi dobře ošetřena a zabezpečena“ – a to bez ohledu na to, kdo je vyrábí. Na opakované upozornění moderátora Daniela Takáče, že tajné služby označují asijskou zemi za riziko, a dotazy, zda by nebylo namístě čínská zařízení z využití ve veřejném sektoru vyloučit, se Koten jasně nevyjádřil. Řekl, že zařízení je třeba „prozkoumat a buď jim udělit, či neudělit certifikaci“. Řeč se stočila i na migraci v Evropě a příslušné zákony či na vztahy mezi Prahou a Bratislavou.
před 2 hhodinami

Novináři se dostali k plánům nukleárních základen, kde je Putinova „absolutní zbraň“

Německý magazín Der Spiegel společně s dánským investigativním střediskem Danwatch podrobně zmapovaly rekonstrukci, modernizaci a výstavbu řady jaderných zařízení ruské armády. Novináři se díky databázím zakázek a výběrových řízení dostali mimo jiné k plánům nukleárních základen u města Jasnyj, kde jsou umístěny hypersonické střely Avangard. Ty ruský vůdce Vladimir Putin v roce 2020 označil za absolutní zbraň, proti které je protivzdušná obrana naprosto neúčinná.
12:08Aktualizovánopřed 4 hhodinami
Načítání...