Německo se i pětatřicet let po sjednocení potýká s rozdíly mezi východem a západem. Spolkové země někdejší NDR trápí nižší platy a vyšší nezaměstnanost. Populární je tam zejména krajně pravicová Alternativa pro Německo (AfD). V nadcházejících volbách by straně mohla dát hlas až pětina voličů, ukazují průzkumy.
Zaostávající východ Německa hledá spásu v krajní pravici
Když na scénu přichází lídr durynské AfD Björn Höcke, mezi jeho stoupenci propuká neskrývané nadšení. Stačí pár minut a politik dokáže silnými hesly strhnout celý sál. Loni svou stranu vůbec poprvé dovedl k vítězství v zemských volbách.
Do čela Durynska se ale nakonec nepostavil. Na celostátní úrovni chce AfD po tomto hlasování hrát výraznější roli. „Rozhodující bude, jaký budeme mít ve volbách výsledek. Mám pocit, že ještě není rozhodnuto a pod povrchem se stále ještě něco hýbe,“ prohlásil Höcke.
V zemích jako Durynsko nebo sousední Sasko roste nespokojenost nejen s vládní politikou, ale i s vývojem země v posledních 35 letech. „Dobře jsme začali, hodně toho fungovalo. Ale v současnosti máme rozbité silnice, rozbité mosty, školy v žalostném stavu,“ uvedl jeden z příznivců AfD Olaf. „Všechno se musí opravit. Od důchodů až po migraci, aby lidi měli víc peněz v peněženkách,“ míní další volička krajní pravice Kristina.
Zatímco v menších obcích na východě Německa rezonuje téma migrace, ve velkých městech, jako je Lipsko, jsou přistěhovalci už desítky let nedílnou součástí místní kultury. Lidé se tu naopak obávají spíše nástupu krajní pravice. „Přijde mi, že AfD dost nabírá na síle. Olaf Scholz je pro nás v pořádku,“ uvedl jeden z obyvatel Lipska Mehmed.
Ekonomické rozdíly
Východ podle místních dostatečně nedohání ekonomicky silné spolkové země na západě Německa. Průměrná roční mzda v někdejší NDR je nižší zhruba o šestnáct procent. I to nahrává krajní pravici. Vzestup antisystémových stran se nicméně očekává napříč Německem.
Přesto jsou rozdíly mezi východem a západem na politické mapě stále patrné. „Rozdíl je v tom, že na západě máme etablované strany jako CDU a SPD, co oslovují široké spektrum voličů. Tato tradice na východě není,“ poznamenal profesor Tobias Rothmund z Fakulty sociálních a behaviorálních věd na Univerzitě Jena.
Aktuálně se preference AfD na spolkové úrovni pohybuje okolo dvacetiprocentní hranice. Ostatní strany spolupráci s krajní pravicí zatím vylučují.