Německo zakázalo organizaci Hizballáh. Zařadilo ji mezi teroristické skupiny

Německo ve čtvrtek na svém území zakázalo Íránem podporovanou radikální šíitskou skupinu Hizballáh a zařadilo ji mezi teroristické organizace. Krok zdůvodnilo tím, že Hizballáh propaguje ozbrojený boj za použití teroristických prostředků a otevřeně vyzívá k násilnému zničení Izraele. Německé úřady odhadují, že organizace má v zemi kolem 1050 radikálních stoupenců.

„Německé bezpečnostní úřady bojují proti teroristickým organizacím, jako je Hizballáh, všemi prostředky právního státu a postupují rozhodně proti jejich aktivitám v Německu,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo vnitra, které o zákazu rozhodlo. Na svém Twitteru to uvedl i šéf resortu Horst Seehofer.

Zákaz Hizballáhu šel ruku v ruce s ranními policejními raziemi na několika místech spolkové republiky, mimo jiné v Berlíně, Brémách, Dortmundu nebo Münsteru. Strážci zákona při nich zabavili dokumenty i nosiče dat. 

Rozhodnutí ministerstva vnitra také znamená, že se do budoucna nesmí na veřejnosti používat znaky organizace. Její německý majetek propadne státu.

Německo dosud rozlišovalo mezi politickým křídlem Hizballáhu a jeho vojenskými jednotkami, které bojovaly společně s armádou syrského prezidenta Bašára Asada v Sýrii.

Na Německo tlačil Izrael a USA

Tlak, aby Spolková republika Hizballáh zakázala, vyvíjel Izrael a Spojené státy, které už radikální skupinu na seznam teroristických organizací zařadily. Izrael nejnovější krok Německa přivítal a označil ho za významný ve světovém boji proti teroru.

Už v prosinci loňského roku schválil spolkový parlament návrh vyzývající vládu kancléřky Angely Merkelové k zákazu všech aktivit Hizballáhu na německém území. Zdůvodnil to zejména „teroristickými aktivitami“ této skupiny především v Sýrii.