Nehodu letadla v Karáčí přežili dva lidé, stroj v březnu prošel technickou kontrolou bez potíží

Události: V Karáčí našli černé skříňky zříceného letadla (zdroj: ČT24)

Pákistánské úřady potvrdily, že při pátečním leteckém neštěstí v Karáčí zemřelo 97 z 99 lidí, kteří byli na palubě havarovaného letadla. O život nepřišel nikdo z obyvatel domů, na které letadlo spadlo. Airbus A-320, který letěl do Karáčí z Láhauru, byl naposledy na technické kontrole 21. března.

Do Láhauru den před nehodou přiletěl z ománské metropole Maskatu. V technické zprávě, o níž informoval pákistánský list Dawn, se uvádí, že se při kontrole nenašla žádná závada motorů, přistávacího zařízení ani žádného hlavního systému stroje. Stav obou motorů byl ohodnocen jako „uspokojivý“ a letadlo prošlo pravidelnou údržbou. Pákistánský úřad pro civilní letectví dal airbusu povolení k letům do listopadu letošního roku.

Firma Airbus ve svém prohlášení uvedla, že stroj byl v provozu od roku 2004, měl za sebou 25 860 letů a 47 100 letových hodin. Společnost nabídla pomoc při vyšetřování nehody.

Letadlu zřejmě vysadily oba motory

Pilot sdělil kontrolní věži několik vteřin před pádem, že ani jeden z motorů nefunguje, napsala agentura Reuters s odkazem na monitorovací web leteckého provozu liveatc.net. Mluvčí letecké společnosti PIA, které letadlo patřilo, řekl, že se podařilo najít oba záznamníky o letu a že budou předány vyšetřovatelům.

„Když začalo letadlo hořet, odpoutal jsem se a uviděl světlo. Vylezl jsem a skočil asi ze tří metrů. Pak přijela sanitka a odvezli mě do nemocnice,“ popsal jeden ze dvou přeživších.

Těla mrtvých už byla odvezena do márnice a nemocnic, trosky zůstávají na místě havárie. V hustě osídlené oblasti bylo poškozeno 25 domů, jejich obyvatelé dostali náhradní ubytování. Vláda oznámila, že zaplatí náklady na opravu staveb. Bude se zabývat také poškozenými automobily. Zraněným má být jako kompenzace vyplaceno 500 tisíc rupií (165 tisíc korun).

Pohřební průvod v Karáčí
Zdroj: Akhtar Soomro/Reuters

Pákistán stejně jako jiné země kvůli koronaviru zastavil leteckou dopravu a domácí lety obnovil minulý týden. Smyslem bylo umožnit Pákistáncům přemístit se k rodinám o muslimském svátku íd al-fitr, který se slaví po skončení postního měsíce ramadánu a začne o víkendu.

Páteční nehoda byla nejhorším leteckým neštěstím v Pákistánu od roku 2012, kdy se za bouřky zřítil u Islámábádu boeing a v troskách zahynulo 127 lidí.