V Karáčí se zřítilo letadlo se stovkou lidí na palubě. Podle úřadů mělo technické problémy

V pákistánském Karáčí havarovalo civilní letadlo. Karáčský starosta Vasim Achtar sdělil, že neštěstí nepřežil nikdo ze 107 lidí na palubě. Některá pákistánská média ale hovoří o přeživších, lékař jedné z místních nemocnic potvrdil úmrtí nejméně pěti lidí. Agentura Reuters zmiňuje dva přeživší. Airbus A-320 spadl do obydlené oblasti poblíž letiště, podle úřadu pro civilní letectví měl technické problémy.

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře: letecký publicista Ladislav Keller

Informace médií o počtu lidí na palubě se ale od údaje sděleného starostou liší. Podle pákistánského deníku Dawn řekl mluvčí letecké společnosti PIA, jíž letadlo patřilo, že na palubě bylo devadesát pasažérů a osmičlenná posádka.

Televize Geo už zveřejnila seznam cestujících, podle nějž na palubě cestovalo 51 mužů, 31 žen a devět dětí. Úřad pro civilní letectví sdělil, že v letadle bylo 99 lidí včetně posádky.

Podle Geo bylo možné z trosek vyprostit patnáct až dvacet lidí a osm lidí bylo kvůli zranění převezeno do nemocnice. Televize také oznámila, že při nehodě přišel o život novinář Ansar Nakvi, který v minulosti pracoval pro stanici The News. Na palubě byl také ředitel paňdžábské banky Zafar Masúd, jehož rodina potvrdila, že přežil.

Video Události
video

Události: Pád letadla v Pákistánu

Dopad letadla zničil minimálně šest domů 

Achtar řekl, že zničeno bylo nejméně šest domů. Náčelník generálního štábu armády Džaved Badžva kondoloval pozůstalým. Geo oznámila, že se podařilo asi dvacet lidí vyprostit z trosek, ale našlo se tělo pětiletého dítěte a dalšího člověka. Záchranné práce stále pokračují.

Airbus startoval v jednu hodinu odpoledne místního času (v 10:00 SELČ) z Láhauru a v Karáčí měl přistát za necelé dvě hodiny. Před přerušením kontaktu posádka oznámila podle pákistánské agentury pro civilní letectví selhání jednoho motoru a požádala o nouzové přistání.

Svědci viděli letadlo několikrát zakroužit v blízkosti letiště. Podle stanice Geo dostal pilot informaci, že jsou na přistání připraveny obě letištní dráhy. Na místo vyjely sanitky a záchranáři a armáda poslala jednotku rychlého nasazení.

Na televizních záběrech bylo vidět poblíž místa neštěstí mnoho lidí. Sanitky si mezi nimi musely klestit cestu. Armáda vyslala také vrtulník k odhadu škod a potřebného zásahu záchranářů. Ministerstvo zdravotnictví vyhlásilo mimořádnou situaci ve všech velkých karáčských nemocnicích.

Poslední podobné neštěstí se odehrálo 8. ledna. Tehdy se v Teheránu zřítil ukrajinský letoun Boeing 737. Neštěstí tehdy nepřežil nikdo ze 176 lidí na palubě. Írán po několika dnech přiznal, že letoun omylem zasáhla protiletadlová střela.

Před rokem 10. března spadlo letadlo po startu z etiopské Addis Abeby. Havárie si tenkrát vyžádala 157 životů, mezi nimi byli i čtyři Slováci.