Na jihovýchodě Austrálie vyhlásili kvůli požárům výjimečný stav. Neúnosná vedra sílí

Nahrávám video
Horizont ČT24: Oheň už spálil v Austrálii milion hektarů
Zdroj: ČT24

Stát Nový Jižní Wales na jihovýchodě Austrálie vyhlásil sedmidenní výjimečný stav kvůli rozsáhlým požárům. Hasiči tam bojují se stovkou ohnisek a v mnoha případech oheň nemají pod kontrolou. Tři ohniska jsou u hlavního města státu Sydney, které je zahaleno kouřem. Situaci komplikuje vítr a také velmi vysoké teploty, jež na některých místech dosahují 45 stupňů Celsia, napsala agentura Reuters. Úterní rekord průměrné teploty byl ve středu překonán o jeden stupeň a dosáhl podle meteorologické služby 41,9 stupně Celsia.

Hasiči se pokoušejí plameny ztlumit i s pomocí vody shazované z vrtulníků. Hasičská služba státu na svém twitterovém účtu zveřejnila snímek z požáru, který hoří 80 kilometrů jižně od Sydney. Dostal se až na železniční trať a hoří několik metrů od domů. Služba vyzvala lidi, aby nečekali do poslední chvíle a evakuovali se včas.

Premiérka osmimilionového státu Gladys Berejiklianová řekla, že vzhledem ke zhoršujícím se podmínkám vyhlašuje sedmidenní výjimečný stav. „Největší problém v následujících dnech bude nepředvídatelnost – panuje silný vítr a velmi vysoké teploty,“ sdělila. Vyzvala také občany, že i když se blíží Vánoce, mají se připravit na to, že budou muset změnit své plány podle okolností.

Hasiči mají za výjimečného stavu rozšířené pravomoci a mohou lidi přinutit k evakuaci, zavřít silnice nebo některá zařízení. Do boje s ohni bylo nasazeno 1700 hasičů, avšak podle úřadů to nebude stačit.

Uživatelé sociálních sítí kritizují australského premiéra Scotta Morrisona, který se navzdory situaci vydal na dovolenou do zámoří. Už předtím kritici vládě vyčítali nečinnost v otázce boje proti změnám klimatu. Podle médií je Morrison i s rodinou na Havaji, jeho úřad ale o místě premiérova pobytu neinformoval. Před jeho rezidenci v Sydney přišlo asi pět stovek lidí a dožadovali se rychlé reakce na klimatickou změnu. Jeden z účastníků se dostavil v košili s havajským vzorem a s nápisem „ScoMo (zkratka premiérova jména), kde ksakru jsi?“

Právě globálnímu oteplování mnozí přičítají to, že požáry, které jsou v Austrálii za tamního léta každoroční záležitostí, letos začaly dříve a jsou rozsáhlejší a prudší než obvykle.

Situace v pětimilionovém Sydney je dramatická i na pohled. Mnoho lidí vychází s rouškami, viditelnost je minimální, vegetace kolem města je po suchém jaru vyschlá a požáry se rychle šíří. Jeden z nich je poblíž předměstí Campbelltown, které je na jihozápadě od Sydney a žije v něm 157 tisíc lidí. Zdravotníci zaznamenali v Sydney desetiprocentní navýšení telefonátů záchranné službě. Důvodem jsou většinou dýchací potíže pacientů. Zdravotníci žádají občany, aby nevycházeli a měli své léky na dosah.

Austrálie zažila v úterý nejvyšší průměrnou teplotu z dob měření, která byla ale už ve středu překonána. V úterý naměřili v průměru 40,9 stupně, ve středu pak 41,9 stupně. Místně jsou teploty ještě vyšší. Minulým rekordem bylo 40,3 stupně, naměřených v lednu 2013.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

ŽivěŠéfové amerických imigračních úřadů vypovídají před sněmovním výborem

Ředitelé amerického Úřadu pro imigraci a cla (ICE), Úřadu celní a hraniční ochrany (CBP) a americké imigrační služby USCIS vypovídají před výborem pro vnitřní bezpečnost Sněmovny reprezentantů. Jde o jejich první svědectví od zastřelení dvou lidí imigračními agenty v Minneapolisu a od částečného stažení federálních agentů z Minnesoty.
před 8 mminutami

Europarlament schválil odklad ETS 2 na rok 2028

Europoslanci v úterý schválili klimatický cíl snížit do roku 2040 emise o devadesát procent oproti roku 1990. Až pět procentních bodů čistých emisí může pocházet z vysoce kvalitních mezinárodních uhlíkových kreditů od partnerských zemí. Součástí dohody je i odložení zavedení emisních povolenek ETS 2 o jeden rok, tedy na rok 2028.
13:27Aktualizovánopřed 43 mminutami

Na Antarktidě kvůli ptačí chřipce hromadně umírají chaluhy

V letech 2023 a 2024 zemřelo v Antarktidě více než padesát chaluh, což jsou mořští ptáci příbuzní s racky. Příčinou byla vysoce patogenní ptačí chřipka H5N1, popsali teď přírodovědci v odborném časopise Scientific Reports. Jedná se o první zdokumentovaný úhyn volně žijících zvířat v důsledku tohoto viru na tomto kontinentu, tvrdí autoři.
před 3 hhodinami

Patrioti pro Evropu vyloučili Bartůšek kvůli poškození dobrého jména, řekl Knotek

Patrioti pro Evropu (PfE) vyloučili českou europoslankyni Nikolu Bartůšek (Přísaha) z důvodu poškození dobrého jména frakce, sdělil lídr české delegace v této parlamentní skupině a europoslanec za hnutí ANO Ondřej Knotek. O konci Bartůšek v PfE informovala v pondělí na úvod plenárního zasedání Evropského parlamentu jeho předsedkyně Roberta Metsolová. Sama europoslankyně svůj odchod z frakce potvrdila, o důvodech se nezmínila.
před 3 hhodinami

Začernění v Epsteinových spisech neskrývá jen jména obětí, potvrdili kongresmani

Ve složkách týkajících se zesnulého sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina byla začerněna jména nejméně šesti osob, které nebyly mezi oběťmi, naznačil podle CNN republikánský kongresman Thomas Massie spolu s demokratickým kongresmanem Ro Khannou. Oba měli v pondělí poprvé možnost prohlédnout nezačerněnou verzi spisů ministerstva spravedlnosti.
před 3 hhodinami

Česko si polepšilo v žebříčku vnímání korupce. Slovensko se dál propadá

Česko si loni polepšilo v celosvětovém žebříčku vnímání korupce. Umístilo se na 39. místě, zatímco předloni bylo 46. Vyplývá to ze zprávy, kterou v úterý zveřejnila mezinárodní organizace Transparency International (TI). Pohoršilo si naopak Slovensko, které se v roce 2024 umístilo na 59. a loni až 61. místě. Nejlépe hodnocené ze 182 zemí je letos opět Dánsko.
08:07Aktualizovánopřed 6 hhodinami

Trump nesouhlasí s možnou izraelskou anexí Západního břehu

Americký prezident Donald Trump nesouhlasí s možnou izraelskou anexí okupovaného palestinského Západního břehu Jordánu. V noci na úterý to s odvoláním na nejmenovaného představitele Bílého domu napsala agentura Reuters. Izraelská vláda v neděli rozhodla o rozšíření kontroly nad Západním břehem, což mimo jiné kritizovaly Británie, Saúdská Arábie a Spojené arabské emiráty.
01:24Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Šéf diplomacie USA Rubio navštíví Slovensko a Maďarsko

Americký ministr zahraničí Marco Rubio, který se tento týden zúčastní Mnichovské bezpečnostní konference, odcestuje z bavorské metropole na Slovensko a poté do Maďarska. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. V Bratislavě, kde se v neděli 15. února setká s vládními představiteli, bude jednat o bezpečnosti a také o jaderné energetice.
00:05Aktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...