Na Islandu havaroval autobus s českými turisty

Na severu Islandu v pátek odpoledne havaroval autobus s 22 Čechy, dvanáct z nich utrpělo zranění. Několik lidí přepravil vrtulník do nemocnice, uvedla v neděli na webu pořádající CK Adventura. Dva zranění zůstávají na jednotce intenzivní péče. Pro ostatní účastníky nehody zřídil islandský Červený kříž centrum pomoci v Akureyri a nyní se již přesouvají do Reykjavíku, někteří se vrátili do Česka.

„V tuto chvíli v nemocnicích zůstává pět klientů, z toho dva na jednotce intenzivní péče,“ uvedl ředitel kanceláře Petr Novotný. Na místě jsou s nimi rodinní příslušníci. „Pro ostatní účastníky nehody zřídil islandský Červený kříž centrum pomoci v Akureyri,“ informoval. Devět turistů se v neděli večer vrátilo do Česka.

Autobusem cestovalo dvacet českých turistů, český řidič a průvodce. Adventura podle prohlášení na webu CK řeší situaci s islandskou policií a českým konzulátem. Je ve spojení také s pojišťovnou a s příbuznými klientů.

Řidič sjel ze silnice v Öxnadaluru na severu ostrova před 17:00 místního času. Přesné okolnosti nehody ředitel Adventury Petr Novotný nezná. „Stalo se to na pozemní komunikaci, na rovném přehledném úseku,“ řekl ČTK. Podle islandských médií mohl kolizi způsobit rozteklý asfalt, který se rozpustil vlivem vysokých teplot.

Islandská policie nyní havárii prošetřuje. Z jejího prohlášení vyplývá, že někteří cestující zřejmě neměli při převrácení autobusu zapnuté bezpečnostní pásy, píše islandský server mbl.is. Na místo podle něj dorazilo bezprostředně po nehodě nejméně pět policejních vozů a sanitek. Dva lidé jsou podle tohoto webu v umělém spánku.

Oblíbená destinace

Island, známý jako země ohně a ledu, je největší a nejaktivnější sopečnou oblastí v Evropě. Ostrov patří dlouhodobě mezi oblíbené severské destinace Čechů, kteří chtějí trávit svou dovolenou aktivně a v poslední době také pozorovat časté sopečné výbuchy.

Celkem osm erupcí už zasáhlo od roku 2021 poloostrov Reykjanes, na němž žije kolem 30 tisíc lidí. Erupce narušily místní systémy vytápění, uzavřely důležité silnice a zničily několik domů v evakuovaném rybářském městečku Grindavík, do něhož se od té doby vrátila jen malá část obyvatel.

Nehoda autobusu s českými turisty na Islandu
Zdroj: Facebook/Lögreglan

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Teherán svolal prorežimní manifestace, internet blokuje už přes tři dny

Íránská státní televize navzdory pokračujícím protivládním protestům tvrdí, že se situace od nedělního večera uklidnila, píše server BBC. Íráncům podle něj chodí SMS, které je zvou na manifestace na podporu režimu v řadě íránských měst. Podle platformy pro monitoring internetu NetBlocks íránské úřady celostátně blokují internet už 84 hodin. Řada Íránců BBC sdělila, že mají blokované telekomunikační spojení.
před 10 mminutami

Frankfurtské letiště kvůli sněhu a mrazu zrušilo stovku letů. I spojení s Prahou

Mezinárodní letiště ve Frankfurtu nad Mohanem zrušilo v pondělí kvůli sněžení a mrazu stovku letů. Dotklo se to i spojení s Prahou. Také na německé železnici je podle společnosti Deutsche Bahn (DB) třeba počítat kvůli zimnímu počasí s omezeními. Školy v některých spolkových zemích zrušily prezenční výuku. Velmi nízké teploty hlásí také Finsko.
09:59Aktualizovánopřed 22 mminutami

Americké ministerstvo spravedlnosti vyšetřuje předsedu Fedu

Americké ministerstvo spravedlnosti zahájilo v neděli vyšetřování proti předsedovi americké centrální banky (Fed) Jeromeovi Powellovi, píší agentury. Obvinění se týká sporné rekonstrukce budovy Fedu, o které hovořil Powell v loňském červnu před Kongresem. Podle Powella jde o snahu amerického prezidenta Donalda Trumpa získat větší vliv nad Fedem a měnovou politikou, za kterou šéf Bílého domu Powella dlouhodobě kritizuje.
08:41Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Írán navrhl jednání s USA, tvrdí Trump. Protesty si zřejmě vyžádaly stovky mrtvých

Írán navrhl jednání se Spojenými státy poté, co Washington zvažoval i použití síly vůči tamnímu režimu, uvedl v neděli podle agentur americký prezident Donald Trump. Přípravy na schůzku jsou v procesu. V Íránu pokračují protivládní demonstrace, při nichž podle aktivistů zahynulo nejméně 544 lidí, píše AP. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti.
04:12Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Protesty v Íránu mají přes pět set obětí, Izrael je ve stavu pohotovosti

Násilnosti provázející celonárodní protesty proti íránskému režimu si doposud vyžádaly 544 mrtvých a více než 10 600 lidí je zadrženo, uvedla podle Reuters organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA), která sídlí ve Spojených státech. Podle nevládní organizace Iran Human Rights (IHR) však obětí může být i přes dva tisíce. Kvůli možnému americkému zásahu v zemi je Izrael ve stavu vysoké pohotovosti. Americký prezident Donald Trump se v úterý setká se svými hlavními poradci, aby projednali další postup vůči Íránu, píše Reuters. Írán varuje USA před odvetou.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

Demonstrace proti íránskému režimu se konaly i v Evropě

Demonstrace na podporu protirežimně naladěných Íránců se v neděli konaly v Londýně, Paříži či Istanbulu, zatímco v samotném Íránu pokračovaly násilně potlačované celostátní protesty proti teokratickému režimu. Za poslední dva týdny při nich bylo v Íránu zabito nejméně 544 lidí, uvedla nevládní organizace Human Rights Activists News Agency (HRANA). V evropských metropolích byly demonstrace poklidnější a často se jich účastnili místní Íránci, kteří požadovali konec islámské republiky, vyplývá ze zpravodajství tiskových agentur.
před 12 hhodinami

Británie vyvine pro Ukrajinu raketu s dlouhým doletem

Británie pro Ukrajinu vyvine nový balistický raketový systém, který napadené zemi umožní lépe se bránit útokům z Ruska. Oznámila to v neděli britská vláda. Střely budou schopny nést hlavice s hmotností dvě stě kilogramů a budou mít dolet přes pět set kilometrů. Vláda už v rámci projektu nazvaného Nightfall vyhlásila soutěž na vývoj systému.
před 14 hhodinami

Čína přitvrzuje vůči Japonsku, opatření se dotkla i turismu

Čína omezuje vývoz vzácných zemin a magnetů do Japonska. Vyostřuje tím politický spor s Tokiem. Opatření míří na široké spektrum japonských firem. Peking tvrdí, že tím trestá Japonsko za výroky jeho premiérky Sanae Takaičiové o Tchaj-wanu. Ta naznačila možné zapojení do případného konfliktu. Mezi trestnými opatřeními je také omezení turistických výměn.
před 15 hhodinami
Načítání...