Na hranici Ázerbájdžánu a Arménie zaburácely výstřely. Po dlouhé době jinde než v Karabachu

Na hranici Ázerbájdžánu a Arménie v pondělí pokračuje ozbrojený konflikt, který vypukl v neděli po poledni. Doposud si podle Baku na straně ázerbájdžánských sil vyžádal čtyři mrtvé a čtyři zraněné. Jerevan dosud přiznal jen dva lehce zraněné policisty, informovaly agentury. Z vyvolání střetu se obě strany obviňují navzájem.

Ázerbájdžánský prezident Ilchan Alijev v pondělí řekl, že Arménie v neděli provedla další vojenskou provokaci, a to na hranici v oblasti Tavuš. „A dnes (v pondělí) tam napjatá situace pokračuje. Veškerou odpovědnost nese vojenské a politické vedení Arménie,“ prohlásil podle agentury TASS.

V této souvislosti rovněž zdůraznil, že se „Ázerbájdžán nikdy nesmíří s okupací svého území a udělá vše pro obnovení své územní celistvosti“. Zároveň pohrozil, že se Ázerbájdžánci stáhnou z jednání s Jerevanem a vrátí se ke zbraním.

Alijev odkazoval na letitý spor se sousední zemí kvůli enklávě Náhorní Karabach v jihozápadním Ázerbájdžánu. Většinové arménské obyvatelstvo této oblasti se od Ázerbájdžánu odtrhlo a vytvořilo vlastní útvar, který nikdo neuznává. Krvavá válka o toto území vypukla v roce 1988 a vyžádala si na 30 tisíc mrtvých a statisíce uprchlíků. Baku se se ztrátou regionu dodnes nesmířilo.

Ázerbájdžánské ministerstvo obrany v pondělí dopoledne upřesnilo, že při střetu v oblasti Tavuš přišli v neděli o život tři vojáci a další k nim přibyl v pondělí. Už v neděli oznámilo, že se arménské jednotky pokusily za podpory dělostřelectva obsadit pozice ázerbájdžánských sil, avšak byly zahnány zpět.

Se stejným obviněním, ale vůči ázerbájdžánské straně, se záhy poté ozvalo arménské ministerstvo obrany. V pondělí podle agentury AFP dodalo, že protivník ráno pokračoval v ostřelování arménských pozic granáty. Ministerstvo přitom přiznalo jen dva lehce zraněné policisty.

K ozbrojeným incidentům na hranicích mezi oběma bývalými sovětskými republikami dochází přes uzavřené příměří poměrně často. Například v srpnu 2014 v bojích zahynulo 13 ázerbájdžánských vojáků, arménská strana z Náhorního Karabachu hlásila pět vlastních padlých. V dubnu 2016 si čtyři dny bojů vyžádaly desítky mrtvých. Menší přestřelky jsou hlášené neustále.

Nicméně nejnovější konflikt se odehrává na zcela jiném místě, než je sporný Náhorní Karabach. Oblast Tavuš přiléhá k nejsevernějšímu úseku arménsko-ázerbájdžánské hranice.