Jak se české těžké zbraně dostaly do rukou armády Ázerbájdžánu – otázka, na kterou hledají odpověď zdejší ministerstva. Pro jmenovanou zemi i sousední Arménii platí kvůli konfliktu v Náhorním Karabachu evropské embargo na vývoz podobného materiálu. A nebýt toho, že se zbraněmi pochlubila v reklamním klipu ázerbájdžánská armáda, v Česku by se o tom nikdo nedozvěděl.
České houfnice a raketomety v Ázerbájdžánu. Do země se dostaly navzdory zbrojnímu embargu
Armáda Ázerbájdžánu předvádí nové zbraně. Samohybné dělo DANA s dostřelem 18 km a raketomet Vampir s dostřelem 20 km. Záběry ukazují po pěti kusech české techniky. Ta by ale dle embarga Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě neměla v Ázerbájdžánu vůbec být.
„Ctíme doporučení od mezinárodních organizací, a pokud Ázerbájdžán je na seznamu zemí, kam by se nemělo vyvážet, vyvážet se tam podle nás nemá,“ uvedl Jan Pejšek, mluvčí Ministerstva obrany.
„Tím, že Česká republika licenci nevydala, ani jiný členský stát Evropské unie, jsme přesvědčení, že to, co na těch fotkách vidíme, nemůže mít původ zaprvé v České republice a zadruhé ani v jiném členském státu EU,“ poznamenal Ivo Šrámek, náměstek ministra zahraničí pro řízení sekce bezpečnostní a multilaterální.
Podle dostupných informací je prodejcem zbraní holding Czechoslovak Group, vlastník Tatry nebo Avie. Ten se měl v minulosti neúspěšně ucházet o českou vývozní licenci do Ázerbájdžánu. Prodej zbraní šel nakonec přes Slovensko. A pak dál do Izraele – firmě Elbit Systems. Ta to ale popírá.
S obratem 3,25 miliardy dolarů patří Elbit k největším zbrojovkám v Izraeli. Země není součástí embarga, a tak české zbraně putovaly původnímu zájemci – Ázerbájdžánu.