Mitsotakis má politiku v genech. Muž, který slibuje vrátit Řekům peníze, nechal dříve propustit tisíce lidí

Nahrávám video

V řeckých volbách o víkendu triumfovali opoziční konzervativci. Předsedou nové vlády tak byl v pondělí jmenován lídr vítězné strany Nová demokracie Kyriakos Mitsotakis. Člen známé politické dynastie slibuje Řekům sužovaným roky úspor nižší daně, tržní reformy, ale také účinnější migrační politiku. Jednapadesátiletý Mitsotakis přitom v minulosti jako ministr pro reformy nechal propustit tisíce státních zaměstnanců.

„Bezpečné a silné Řecko“

Řecko se před deseti lety dostalo na pokraj bankrotu a země si musela ve velkém půjčovat. Ekonomika země sice nyní roste, nezaměstnanost mladých však zůstává vysoká. A právě mezi lidmi do 24 let má Nová demokracie řadu příznivců.

Mitsotakisovu vládu teď čeká mimo jiné reforma státní správy. „Cítím silný mandát na to, abych dostál našemu programu – posilování ekonomiky, vytváření pracovních míst a zajištění bezpečí. Váš verdikt je jasný – společnost chce jít dál sjednocená a nechce nikoho nechat stát opodál. Všichni si přejeme růst, dostatek práce, bezpečnost a silné Řecko,“ prohlásil nový předseda vlády.

Mitsotakis boduje zejména slibem snížit daně, veřejné výdaje i byrokracii, privatizovat státní podniky a učinit z Řecka snazší místo k podnikání. „Vytvořili jste mnoho zoufalých lidí, kteří se topí v dluzích a nemají žádnou naději na budoucnost,“ kritizoval už dříve levicový kabinet premiéra Alexise Tsiprase.

Lídr Nové demokracie tvrdí, že předchozí vláda šetřila až příliš. „Pan Tsipras uvalil daně hlavně na střední třídu. Takže to, co teď navrhuji, je jednoduché: vrátit lidem jejich peníze. Vzali lidem víc peněz, než bylo nutné,“ je přesvědčen Mitsotakis.

Investice prioritou

Nový premiér chce podporou investic a hospodářského růstu přesvědčit evropské věřitele v čele s Německem, aby změkčili stanovené fiskální cíle. Mitsotakis plánuje pobídky pro soukromé investory, které by pomohly státu zlepšit zdravotní péči, a také privatizaci v energetickém sektoru. 

Lídr Nové demokracie hodlá zároveň naléhat na evropské partnery, aby Řecku více pomáhali se zvládáním migrační krize a podpořili ho při sílících sporech se sousedním Tureckem.

„Mitsotakis během kampaně nejčastěji mluvil o posílení policie, mluvil o tom, že chce efektivnější migrační politiku v tom smyslu, že chce rychlejší azylová řízení, účinnější vracení odmítnutých běženců do zemí jejich původu nebo do Turecka,“ prohlásil zpravodaj ČT Václav Černohorský.

Politice zasvětili život i Mitsotakisovi předci

Absolvent prestižních amerických škol je členem známé řecké politické dynastie Mitsotakisů, kteří jsou už čtyři dekády spojeni s konzervativní Novou demokracií.

Mitsotakisův otec byl premiérem v 90. letech minulého století, vládu ale již před sto lety vedl také bratr jeho prababičky Eleftherios Venizelos, jedna z velkých postav boje za nezávislost. Ve 40. a 50. letech byl šéfem kabinetu i Sofoklis Venizelos, prastrýc Kyriakose Mitsotakise.

Původním povoláním bankéř prožil první léta svého života v exilu v Turecku a v Paříži. Do Řecka se rodina vrátila poté, co v létě 1974 předala vojenská junta moc civilní vládě.

V politice se začal angažovat na přelomu století, podílel se na volební kampani Nové demokracie a v roce 2004 byl poprvé zvolen do řeckého parlamentu. V letech 2013 až 2015 působil ve vládě Antonise Samarase jako ministr pro reformy a elektronickou správu.

V té době dohlížel na změny ve veřejné správě, které vedly k propuštění tisíců státních zaměstnanců, za což si vysloužil kritiku od svých politických oponentů. V roce 2015 voliči potrestali Novou demokracii a s ní i Mitsotakise za úsporná opatření. Moci se tehdy ujala radikálně levicová Syriza vedená Tsiprasem.

Nahrávám video

Mladá krev

Do čela Nové demokracie byl Mitsotakis zvolen v lednu 2016. „Myslím, že jeho příjmení je nevýhoda. Lidé si myslí, že byl zvolen předsedou Nové demokracie, protože se jmenuje Mitsotakis. Ale není to pravda, těžce bojoval v ostré kampani,“ poznamenal politický analytik Andreas Drimiotis, jehož cituje server Euronews.

Mitsotakis je často srovnáván s Tsiprasem – mladistvě vyhlížejícím politikem, kterému bylo v době usednutí do premiérského křesla teprve čtyřicet let. „Z hlediska politické kariéry a fotogeničnosti směle konkuruje Tsiprasovi,“ psala řecká bulvární média.

Nahrávám video

Jako lídr opozice se Mitsotakis stal ostrým kritikem Tsiprasovy vlády. Kromě hospodářské politiky kritizuje například loňskou dohodu s Makedonií o změně názvu sousední země na Severní Makedonie, kterou skončil čtvrt století trvající spor obou států.

„Tato dohoda poškozuje národ,“ řekl letos v lednu lídr Nové demokracie před neúspěšným hlasováním o vyslovení nedůvěry Tsiprasově vládě, které následovalo poté, co kvůli dohodě opustila koalici malá pravicová strana Nezávislí Řekové.

V řecké politice hraje výraznou roli i Mitsotakisova sestra Dora Bakojanniová, bývalá ministryně zahraničí a starostka Atén. Po nedávných volbách pak nejspíše stane v čele řecké metropole její syn Konstantinos Bakojannis.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA udeřily na íránské námořnictvo, Jordánsko odráželo drony

Spojené státy dokončily v noci na úterý další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásila výbuchy v okolí íránských námořních základen. Íránské revoluční gardy tvrdí, že v reakci na to provedly údery na americké vojenské cíle v Kuvajtu a Bahrajnu, píše agentura Reuters. Íránské drony likvidovalo i Jordánsko.
00:20Aktualizovánopřed 35 mminutami

Magyarův „Očistný oheň“ spaluje kořeny orbánismu. Budí ale i obavy

Maďarský premiér Péter Magyar spustil před měsícem ambiciózní operaci „Očistný oheň“, která má zbavit zemi korupce, obnovit právní stát a dostat spojence bývalého režimu z politiky, justice, médií i státní správy. V rámci kampaně se nové vládě podařilo dotlačit k odchodu prezidenta, vzniká také klíčový nezávislý protikorupční úřad. Překotné schvalovaní ústavních dodatků ale kritizují kromě opozice i někteří experti či lidskoprávní organizace. Podle nich by mohl vzniknout nebezpečný precedent.
před 1 hhodinou

Rusko udeřilo na Sumy a plynárenská zařízení na Ukrajině

Ruské síly provedly sérii úderů na město Sumy a zaútočily na hasiče, kteří se snažili uhasit požár v hypermarketu, píše server Ukrajinska pravda s odkazem na záchrannou službu. Moskva také už třetím dnem v řadě útočí na plynárenská zařízení v Charkovské oblasti na východě země. V Rusku podle svědků hoří elektrárna v Lipecku jihovýchodně od metropole. Ukrajinské drony podle gubernátora Moskevské oblasti Andreje Vorobjova zranily deset lidí včetně tří Číňanů.
10:32Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Libanonská armáda po stažení Izraele přebrala další obec

Libanonská armáda v úterý začala přebírat kontrolu nad jiholibanonskou vesnicí Zaútar al-Gharbíja v regionu Nabatíja poté, co se z ní stáhla izraelská armáda. Děje se tak v rámci dohody s Izraelem a Spojenými státy z konce června, uvedl podle agentury Reuters jeden z vysoce postavených libanonských bezpečnostních představitelů. Izrael nadále okupuje značnou část jižního Libanonu. Děje se tak v době, kdy se libanonský prezident Joseph Aún má ve Washingtonu setkat se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem.
před 1 hhodinou

Spojené státy uvalí padesátiprocentní cla na některé kanadské produkty

Spojené státy uvalí dodatečná padesátiprocentní cla na širokou škálu kanadských produktů. V pondělí o tom rozhodl prezident USA Donald Trump podpisem tří dokumentů, v nichž tvrdí, že Ottawa při obchodování znevýhodňuje americké automobily, alkoholické nápoje a mléčné výrobky. Cla, která vstoupí v platnost 19. srpna, jsou podle Bílého domu odpovědí na diskriminační praktiky, píše agentura Reuters. Kanadský premiér Mark Carney v reakci řekl, že chce o věci jednat.
07:52Aktualizovánopřed 3 hhodinami

USA zpřísňují nákup surovin ze zahraničí, Trump podepsal exekutivní příkaz

Americký prezident Donald Trump podepsal exekutivní příkaz, který zpřísňuje pravidla pro nákup surovin ze zahraničí, zejména z Číny. Podle vyjádření Bílého domu se opatření týká především nerostných surovin a dalších materiálů pro výrobu zbraní. Cílem opatření je posílit domácí dodavatelské řetězce a snížit závislost amerického obranného průmyslu na zahraničních dodavatelích, upozornila agentura Reuters.
05:23Aktualizovánopřed 5 hhodinami

VideoV Sýrii se nedaří chránit menšiny, stát podle kritiků nechává spravedlnost ulici

Přes narůstající mezinárodní uznání čelí syrský režim kritickému testu – schopnosti ochránit početné náboženské menšiny před islamisty. A to se v ulicích Damašku a dalších měst nedaří. Přibývá násilí proti donedávna vládnoucí sektě alavitů, ale i drúzům a křesťanům. Právník Aram, vystupující kvůli obavám pod pseudonymem, sbírá důkazy útoků. Tvrdí, že se násilí stupňuje. Hněv živí pomalé soudy, chudoba a podle Arama i pocit, že bohatí lidé z bývalého režimu si koupili ochranu nové moci. Stát podle kritiků nechává spravedlnost ulici.
před 7 hhodinami

VideoJak přežít krizové situace. Časté tajfuny nastartovaly v Číně nové podnikání

Stále častější tajfuny a povodně nastartovaly v Číně nové podnikání – výcvik pro přežití krizových situací. Kurz probíhá v tréninkovém centru v Chang-čou na východě země. Za pět tisíc korun na den si zákazníci vyzkouší, jaké to je ocitnout se uprostřed tajfunu nebo bleskových záplav. S neoprenem, helmou a pod dohledem instruktora zakusí přívaly vody v horských povodních i brodění v městském prostředí. Podle instruktora je nejdůležitějším pravidlem, jak přežít tajfun, nevycházet ven. Pokud opravdu musíte, je třeba zapřít se proti větru a neustále sledovat okolí. Největší chybou je zavírat oči. Zdejší výcviková základna otevřela před rokem a služby už vyhledalo přes 160 tisíc zákazníků. Kvůli zájmu jsou v plánu další centra, která budou simulovat i požáry a zemětřesení.
před 7 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.