Jižní Korea vypnula reproduktory. Propagandistické vysílání do KLDR pouštěla od 60. let

Jižní Korea přerušila propagandistické vysílání na sever (zdroj: ČT24)

Soul oznámil, že před plánovaným mezikorejským summitem, který se má konat tento pátek, zastavil propagandistické vysílání. To pomocí reproduktorů pouštěl přes hranici na severní stranu – zahrnovalo směsici zpráv, jihokorejské popové hudby a kritiky Severní Koreje. I KLDR má na hranicích obdobná zařízení a pouští propagandu na jižní stranu.

„Doufáme, že toto rozhodnutí přiměje obě země upustit od kritiky i propagandy a přispěje k mírotvornému procesu i novému začátku,“ uvedlo v prohlášení jihokorejské ministerstvo obrany.

Jihokorejské vysílání se odmlčelo po více než dvou letech. Obdobně Soul vysílání zastavil v polovině roku 2015, ale znovu jej spustil v lednu 2016 po čtvrtém jaderném testu KLDR. Pchjongjang od té doby provedl další dva jaderné testy.

S propagandistickým vysílám přes hranici pomocí výkonných reproduktorů začal Soul v roce 1963. Podél hranic jsou rozmístěny desítky soustav reproduktorů.

KLDR vysílání ztlumila během olympiády

V únoru po zahajovacím ceremoniálu zimních olympijských her, kdy Jižní Koreu navštívila severokorejská delegace, snížila KLDR hlasitost svých reproduktorů. Jihokorejské ministerstvo obrany nemohlo ověřit, zda nyní s vysíláním propagandy přestala i severní strana.

Tento pátek se severokorejský vůdce Kim Čong-un a jihokorejský prezident Mun Če-in sejdou v demilitarizované pohraniční zóně, v jihokorejské části obce Pchanmundžom. Hlavními tématy summitu mají být denuklearizace Korejského poloostrova a nastolení míru.