Jednoduchá videohra odstartovala miliardový průmysl. Od vydání Pongu uplynulo padesát let

Nahrávám video

Dvě plošinky, mezi nimi létající kostička a souboj o to, kdo komu vstřelí víc branek. Tak vypadal Pong, první komerčně prodávaná videohra na světě. Firma Atari ji vydala před padesáti lety a položila základ nejprve zábavy pro pár nadšenců a později celého průmyslu, který v současnosti vydělává přes 200 miliard dolarů ročně a stále roste.

Hráči mohli Pong vyzkoušet ještě před vydáním v jednom z kalifornských barů. Sestavil ho Allan Alcorn z černobílé televize, obvodů a dřevěné skříňky. Museli být vždy dva hráči, protože počítačem ovládaní soupeři přibyli až později. Kouzlo Pongu spočívalo v jeho jednoduchosti. Každý ho dokázal pochopit, popisuje počítačový historik Michal Rybka.

Vydání první herní konzole Atari podle něj provázely soudní spory s jeho konkurentem Magnavox Odyssey, ale během následujících deseti let nastalo období, kdy videohry expandovaly jako masová zábava i součást kultury.

Obliba Pongu byla tak výrazná, že během následujících deseti let vzniklo jeho sedm verzí. Společnost Atari dominovala natolik, že musela založit vlastní konkurenční firmu Midway Games, aby na veřejnosti nevystupovala jako monopol, říká Rybka.

V sedmdesátých letech vznikla řada principů psaní her, které jsou funkční dodneška. Dobré hry dokáží okamžitě upoutat hráčovu pozornost a držet pro něj křivku obtížnosti jen lehce nad tím, co aktuálně zvládá, což je velmi obtížné, vysvětluje Rybka.

I když první herní konzole vyšla stejně jako Pong tedy už v roce 1972, videohry se dostaly do domácností až o pět let později, když vyšla první masově prodávaná konzole Nintendo, upozorňuje historik. Zájem o videohry stále rostl a ještě před koncem tisíciletí se prodalo přes milion kusů přístroje Playstation. 

Nahrávám video

PC demokratizovalo hraní videoher

Výrazným bodem zlomu bylo rozšíření domácích počítačů, u kterého opět stála společnost Atari. Její modely Atari 400 a Atari 800 vyšly v roce 1979. Další bod byl pád arkádového trhu o několik let později a vzestup společnosti Nintendo. Příchod PC výrazně demokratizoval hraní videoher, popisuje Rybka vývoj videoherních platforem.

Podle něj jsou v současnosti nejdostupnější videohry na chytrých telefonech. Tyto hry však často využívají pay-per-play systém, na který se řada skalních hráčů dívá skrz prsty, protože v něm vidí jen „ždímačku na peníze“.

Vrcholem herní kultury je fakt, že se stává součástí mainstreamu, že ji společnost akceptuje jako alternativu k filmu. Videohry se po padesáti letech etablovaly jako běžná součást života, ujišťuje Rybka.

Česko je gigant videoherního průmyslu

Videohry se do Československa dostaly na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let, ale tehdejší komunistické vedení země je považovalo za součást dekadentní západní kultury. Situace se však během následujících dekád výrazně změnila.

„Česko je gigant v oblasti počítačových her. Říká se, že jsme překonali filmový průmysl. Například historická hra Kingdom Come do České republiky dokonce přivedla turisty, kteří chtějí navštívit místa ve středních Čechách, které hra zobrazuje. To se podle mého názoru nepovedlo nikomu jinému, aby kvůli jeho dílu přijížděli do Čech lidé z celého světa,“ shrnul Michal Rybka současný stav českého videoherního průmyslu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

USA znovu útočily na Írán, zásahy hlásila města na jihu země

Spojené státy dokončily další vlnu vzdušných úderů na Írán. Na síti X to oznámilo oblastní velitelství amerických sil na Blízkém východě (CENTCOM). Íránská státní média hlásil výbuchy z oblastí jihoíránských měst Búšehr, Ahváz a Sírík, píše agentura Reuters. Při americkém vzdušném úderu na hraniční přechod Šalamčeh mezi Íránem a Irákem zahynuli dva lidé, sdělila s odkazem na bezpečnostní zdroje íránská agentura SNN. Kuvajt mezitím uvedl, že čelí íránskému dronovému útoku.
00:58Aktualizovánopřed 14 mminutami

Bezpečnostní složky evakuovaly kvůli požáru několik obcí v okolí Madridu

Španělské bezpečnostní složky kvůli lesnímu požáru, který vypukl odpoledne, evakuovaly několik obcí v madridském regionu. V další obci vyzvaly občany, aby až do odvolání neopouštěli své domovy, podotkla agentura AFP. Požár vypukl u Almoroxu, který se nachází přibližně 70 kilometrů jihozápadně od španělské metropole.
před 6 hhodinami

Evropská komise schválila převzetí Warnerů konkurenčním Paramountem

Evropská komise schválila převzetí americké mediální společnosti Warner Bros. Discovery konkurenčním konglomerátem Paramount Skydance v hodnotě 110 miliard dolarů (zhruba 2,3 bilionu korun). Souhlas unijní exekutivy je podmíněn splněním řady podmínek, jež mají zabránit narušení hospodářské soutěže, zejména na trhu distribuce filmů v Evropském hospodářském prostoru, uvedl Brusel.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

USA udeřily na Írán jedenáctou noc po sobě. Teherán mířil na americké základny

Americké velitelství CENTCOM oznámilo v noci na středu novou vlnu úderů na Írán, a to jedenáctou noc po sobě. Íránská média hlásila sérii explozí na několika místech v zemi. Nad Teheránem zasahovala protivzdušná obrana. Íránská armáda zase podle agentury IRNA sdělila, že útočila na americké základny v Jordánsku, Kuvajtu a Bahrajnu. Americké síly tvrdí, že cílem úderů je snížit íránskou schopnost napadat obchodní lodě v Hormuzském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami

VideoZemě na jihu Evropy zápolí s požáry

Francie oznámila, že během extrémních teplot v druhé polovině června stoupla úmrtnost v zemi o víc než třetinu. S důsledky horka a sucha bojují Francouzi pořád. Tamní hasiči například zápolili s rozsáhlým požárem, který předtím spálil dva a půl tisíce hektarů na jihu země u Marseille. Od začátku roku už shořelo skoro 40 tisíc hektarů, což je víc než za celý minulý rok. Další požáry se šíří ve Španělsku, které zažilo podobné vlny veder a sucha jako Francie. Vítr žene jiskry a ve vyprahlých lesích snadno vytváří nová ohniska. Mnoho obcí na jihu Evropy navíc musí nařizovat svým obyvatelům, aby šetřili s vodou. Sucho se projevuje dřív, než bylo běžné, a má vážnější dopady na zemědělce. Požáry trápí také Itálii nebo země v severní Africe.
před 8 hhodinami

Soud s Madurem začne v červnu. Obhájce namítá porušení prezidentské imunity

Někdejší autoritářský vládce Venezuely Nicolás Maduro, kterého americké speciální síly v lednu unesly ze země, byl ve středu opět předveden před soud k předběžnému projednání obžaloby, podle níž pašoval drogy do USA. Podle agentury Reuters byl začátek procesu stanoven na 1. červen příštího roku.
před 9 hhodinami

Zelenskyj vs. Fedorov. Stomatová přibližuje zákulisí vládní krize na Ukrajině

Výměna populárního ministra obrany Mychajla Fedorova vyvolala na Ukrajině novou vlnu protestů. Proč se prezident Volodymyr Zelenskyj odhodlal k rizikovému politickému kroku uprostřed války? A v čem se pohled ukrajinské veřejnosti liší od reality na frontové linii? Zpravodajka ČT Darja Stomatová odpovídá v podcastu Za Horizont přímo z centra Charkova o zákulisních sporech mezi vedením armády a modernizátory, o unavené společnosti i o tom, proč mají tamní demonstrace stále sílu měnit rozhodnutí vládních špiček. Moderuje Barbora Maxová.
před 11 hhodinami

Ukrajinské údery likvidují sklady „ruského Amazonu“

Ukrajina v noci na středu zasáhla další logistická centra ruské společnosti Wildberries. Už víkendové útoky na dva sklady této firmy způsobily dle odhadů škody za desítky miliard rublů, prodejci zřejmě zůstanou bez odškodnění a mnozí mluví o bankrotu. Podle Kyjeva se přes Wildberries dodávají komponenty pro ruskou armádu. Moskva mluví o „terorismu,“ i když sama opakovaně cílí na překladiště ukrajinské pošty. Někteří pracovníci skladů Wildberries po sobotních útocích, které si dle oficiálních údajů vyžádaly mrtvé a raněné, vypověděli, že je při úderech nadřízení nechtěli pustit ven.
před 12 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.