Izraelské nálety na sklady zbraní v Sýrii připravily o život přes dvacet lidí, tvrdí exilová organizace pro lidská práva

Nejméně sedm syrských vojáků a šestnáct bojovníků z řad jejich spojenců zahynulo v noci na středu při náletech zaměřených proti skladištím zbraní a armádním pozicím na východě Sýrie. Podle agentury AFP to oznámila Syrská organizace pro lidská práva (SOHR), která sídlí ve Velké Británii a válku v Sýrii monitoruje prostřednictvím svých kontaktů na místě. Organizace tvrdí, že útoky byly provedeny izraelskými letadly.

SOHR uvedla, že izraelské letouny uskutečnily více než osmnáct náletů na několik cílů v provincii Dajr az-Zaur blízko irácké hranice. O útocích informovala také syrská státní tisková agentura SANA. Podle ní byly zasaženy cíle u měst Dajr az-Zaur, Majádín a Búkamál, kde působí milice podporované Íránem.

„Při letošní druhé sérii izraelských náletů bylo zabito 23 lidí,“ oznámila SOHR. Při předchozích podobných útocích zemřeli na jihu Sýrie sedmého ledna tři spojenci Íránu.

Izrael na oblast útočil už v minulosti

Izraelská armáda své aktivity v Sýrii bezprostředně nekomentuje a neudělala to ani nyní. Podle izraelských médií ale Izraelci na tuto oblast útočili už v minulosti, protože jí prochází trasa spojující Írán s Libanonem přes území Iráku a Sýrie. Írán přes ni podle Izraele posílá zbraně a rakety libanonskému Hizballáhu.

Od počátku konfliktu v Sýrii v roce 2011 provedl Izrael stovky útoků proti silám syrského režimu i jeho spojencům, Íránu a Hizballáhu, uvádí AFP. Podle výroční zprávy, kterou na konci prosince vydala izraelská armáda, zasáhl Izrael v roce 2020 v Sýrii zhruba padesát cílů.

Mezi zabitými z posledního útoku jsou podle Syrské organizace pro lidská práva členové íránských revolučních gard, Hizballáhu a zřejmě také proíránští bojovníci původem z Afghánistánu.

Válka v Sýrii, která vypukla po brutálních zákrocích proti protivládním protestům, si vyžádala více než 380 tisíc mrtvých a miliony lidí kvůli ní uprchly ze svých domovů, připomněla AFP.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Čtyři země odstupují z Eurovize kvůli účasti Izraele

Španělsko, Nizozemsko, Irsko a Slovinsko odstupují ze soutěže Eurovize. Reagují tak na čtvrteční hlasování Evropské vysílací unie (EBU), díky němuž se bude moci i příštího ročníku této mezinárodní písňové soutěže účastnit Izrael. Informují o tom agentury. Izraelský prezident Jicchak Herzog rozhodnutí EBU uvítal.
před 30 mminutami

Americká ministryně spravedlnosti nařídila posílit vyšetřování Antify

Americká ministryně Pam Bondiová nařídila posílit vyšetřování aktivit organizace Antifa (antifašistická akce) a dalších podobných skupin, které označila za extremistické, uvedla agentura Reuters, která se seznámila s nařízením ministryně. V září americký prezident Donald Trump označil Antifu za teroristickou organizaci.
před 2 hhodinami

Paleodieta je pohádka, člověk se jen masem nikdy neživil, tvrdí výzkum

Rozsáhlá analýza zbytků lidské potravy z období pravěku přinesla silné argumenty pro vyvrácení hypotéz o tom, že se v době kamenné konzumovalo hlavně maso.
před 3 hhodinami

Polsko posiluje obranu i na moři

Polsko posiluje námořnictvo. Od Švédska si objednalo tři nové ponorky, které by mohlo dostat za pět let. Podle ministra obrany Wladyslawa Kosiniaka-Kamysze země vytváří v Baltském moři novou bezpečnostní architekturu. Varšava tak pokračuje ve výrazných investicích do obrany. Už teď na ni dává téměř pět procent HDP, nejvíce ze všech zemí NATO.
před 4 hhodinami

„Chameleon“ Šará čistí Sýrii od asadovské korupce a sní o jednotě

Rok od pádu diktátora Bašára Asada se nová syrská vláda potýká s celou řadou výzev, včetně pokračující fragmentace země a sektářského násilí. Podle expertů je ale namístě mírný optimismus, jelikož válkou zbídačená země zažívá přechodné období. Dočasný prezident Ahmad Šará boduje na diplomatickém poli, kde se bývalému džihádistovi daří budovat obraz světového státníka.
před 4 hhodinami

Americká armáda v Tichomoří zničila další plavidlo údajných pašeráků drog

Americká armáda v noci na pátek oznámila, že provedla další útok na plavidlo, které podle ní sloužilo pro pašování drog. Úder zabil čtyři lidi, uvedla armáda na sociální síti X. V uplynulých měsících americké ozbrojené síly provedly řadu podobných úderů, které vláda odůvodňuje snahou zastavit pašování omamných látek do Spojených států.
před 6 hhodinami

Americký nejvyšší soud dovolil Texasu použít překreslené volební obvody

Americký nejvyšší soud dovolil v noci na pátek Texasu, aby používal nově vytyčené volební obvody, které zvýhodňují republikány. Informují o tom agentury AP a Reuters. Využívání nových obvodů dříve zablokoval federální soud.
01:06Aktualizovánopřed 8 hhodinami

Prezidenti Rwandy a Konga podepsali společně s Trumpem mírovou dohodu

Americký prezident Donald Trump a prezidenti Rwandy Paul Kagame a Konžské demokratické republiky Félix Tshisekedi ve čtvrtek ve Washingtonu podepsali mírovou dohodu, která má ukončit konflikt mezi oběma zeměmi, píše agentura AFP. Dlouholeté násilí ve východním Kongu, kde konžská armáda bojuje proti ozbrojeným skupinám, z nichž některé podporuje sousední Rwanda, je dalším z významných konfliktů, které se Trumpova administrativa snaží urovnat.
před 11 hhodinami
Načítání...