Izraelský útok u Damašku má dvě desítky obětí, tvrdí Syrská organizace pro lidská práva

Izraelská armáda při odvetném úderu v Sýrii zasáhla desítky íránských a syrských cílů. S odvoláním na izraelské bezpečnostní složky o tom informovala agentura Reuters. Syrská agentura SANA oznámila, že při útoku zemřeli dva civilisté a že syrská protiraketová obrana nad Damaškem několik izraelských raket sestřelila. Exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR) pak uvedla, že si útok vyžádal 23 obětí na životech.

Dům nedaleko Damašku poškozený při izraelském útoku
Zdroj: ČTK/AP

Izraelské střely byly podle SANA odpáleny z izraelských letounů nad Golanskými výšinami a Mardžajúnem, většinu z nich ale systém protiraketové obrany podle syrských médií zneškodnil. Podle SANA dva lidé zemřeli poté, co jejich dům ve městě jihozápadně od Damašku zasáhl šrapnel. Při náletu bylo zraněno i několik dalších lidí poblíž hlavního města, včetně dívky na předměstí Kudsajá severozápadně od Damašku.

SOHR mluví o 23 obětech, mezi nimiž bylo 15 cizinců a někteří z nich byli Íránci. Šéf organizace Ramí Abdar Rahmán řekl, že mezi oběťmi je pět syrských vojáků, 16 Íránců a bojovníků podporovaných Íránem a rovněž dva civilisté. Podle Abdara Rahmána cílily izraelské střely na muniční sklady íránských oddílů Al-Kuds na damašských předměstích Kisva a Kudsajá. SOHR situaci v Sýrii sleduje z Británie a tvrdí, že má v terénu své informátory.

Je to odveta, zní z Izraele

Izraelská armáda oznámila, že útok byl odvetou za úterní rakety, které na Golanské výšiny, jejichž část Izrael okupuje, vypálila Sýrie. Všechny čtyři střely Izrael zneškodnil.

„V reakci na rakety odpálené íránskými silami ze syrského území na Izrael včera večer zasáhly bojové letouny izraelské armády vojenské cíle íránských jednotek Al-Kuds a syrských ozbrojených sil, včetně raket země-vzduch, vojenských základen a skladišť se zbraněmi,“ uvedla armáda v prohlášení.

Náměstek ruského ministra obrany Michail Bogdanov označil izraelské nálety za špatný krok. Izraelský premiér Benjamin Netanjahu prohlásil, že řekl jasně, že Izrael zaútočí na kohokoli, kdo ho ohrozí. Podle ministra obrany Naftaliho Bennetta se „pravidla změnila, a kdokoli vystřelí na Izrael ve dne, nebude spát v noci“.

Aktivovaný syrský protiraketový systém
Zdroj: ČTK/ZUMA/Xinhua

Od začátku syrského konfliktu v roce 2011 vedl Izrael několik útoků v Sýrii proti režimu tamního prezidenta Bašára Asada a proti jeho spojencům, Íránu a libanonskému Hizballáhu.

Syrská občanská válka, kterou zažehlo utlačování prodemokratických demonstrací v roce 2011, se během let zapojením různých regionálních a zahraničních sil zkomplikovala. Násilí si vyžádalo již nejméně 400 tisíc obětí. Přes 11 milionů obyvatel, tedy polovina předválečné populace, muselo opustit své domovy. Z toho 5,6 milionu lidí uprchlo do ciziny.

Do bojů se na straně prezidenta Bašára Asada zapojilo v roce 2015 Rusko, což do značné míry ovlivnilo poměr sil ve prospěch režimu.