Írán potvrdil další ústup od jaderné dohody. Zároveň tvrdí, že neomezí inspekce

Írán potvrdil, že přestává dodržovat další část jaderné dohody z roku 2015. Mluvčí íránské organizace pro jadernou energii Behrúz Kamálvandí oznámil, že země bude vyvíjet nové odstředivky určené k urychlení obohacování uranu. Nadále však bude umožňovat inspektorům Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) přístup ke svým jaderným zařízením.

Kamálvandí podle agentury DPA současně pohrozil definitivním ukončením jaderné dohody. „Evropským smluvním partnerům nezbývá na záchranu dohody mnoho času,“ uvedl. Zároveň však upozornil, že ústup Teheránu od jaderné dohody je možné zvrátit, pokud „druhá strana splní své sliby“. Teherán požaduje především zrušení amerických sankcí, a to zejména v ropném sektoru, píše DPA.

Íránský prezident Hasan Rouhání už ve středu oznámil, že Írán tento další krok ve vypovídání dohody podnikne tento týden. Zároveň dal evropským signatářům dohody další dva měsíce na to, aby omezili dopad amerických sankcí na Írán, a úmluvu tak zachránili.

Írán již dříve v rozporu s dohodou zvýšil zásoby obohaceného uranu a začal uran obohacovat na více než povolených 3,67 procenta. Kamálvandí v sobotu prohlásil, že Írán má kapacity k obohacování uranu nad 20 procent, ale zatím to nemá v úmyslu učinit.

Před uzavřením dohody v roce 2015 Írán ve výkonných odstředivkách obohacoval uran na 20 procent, vždy ale popíral, že usiluje o jadernou zbraň. Při obohacování se zvyšuje koncentrace izotopu 235, který je klíčový při jaderném štěpení uranu. Pro jaderné elektrárny se uran obohacuje v jednotkách procent, zatímco pro jaderné zbraně je zapotřebí uran obohatit nad 85 procent.

Zbylí signatáři vedle USA chtějí, aby Írán dohodu dodržoval

Spojené státy loni od dohody odstoupily a obnovily protiíránské sankce, čímž ochromily obchod s íránskou ropou. Zbylí signatáři dohody, mezi nimiž jsou tři evropské země – Británie, Francie a Německo – a také Rusko a Čína, si přejí, aby Írán dohodu dále plnil.

Americký ministr obrany Mark Esper nejnovější porušení podmínek dohody Íránem odsoudil a dodal, že ho postup Teheránu nepřekvapuje. Londýn vyjádřil ohledně postupu Teheránu zklamání a Paříž uvedla, že bude pokračovat ve snaze zajistit, aby Írán jadernou dohodu plně dodržoval.