Írán nikdy nepřijme nabídku na dvoustranná vyjednávání s USA, prohlásil Rouhání

Írán bude vždy reagovat záporně na jakoukoli nabídku bilaterálních jednání se Spojenými státy. V případě, že by ale USA zrušily sankce proti Íránu, je Teherán ochoten vést mnohostranná jednání s Washingtonem a dalšími signatáři mezinárodní jaderné dohody z roku 2015. Podle agentury Reuters to v íránském parlamentu řekl prezident Hasan Rouhání. Zároveň podle agentury AP obvinil evropské země z toho, že nenaplňují závazky, které na sebe vzaly poté, co USA od jaderné dohody loni odstoupily.

Íránský prezident Hasan Rouhání
Zdroj: Reuters Autor: Sergei Chirikov

„Nikdy nebylo rozhodnuto o uspořádání rozhovorů se Spojenými státy. Byla zde řada nabídek na rozhovory, ale naše odpověď bude vždy záporná,“ citovala agentura Reuters z Rouháního projevu, který živě přenášela íránská státní média.

„Pokud Amerika zruší veškeré sankce, tak se může stejně jako předtím přidat k mnohostranným jednáním mezi Teheránem a dalšími signatáři dohody z roku 2015,“ doplnil.

O možnosti brzké vrcholné schůzky USA s Íránem se spekulovalo po nedávném summitu skupiny G7 ve Francii. Francouzský prezident Emmanuel Macron ohlásil, že mu Rouhání sdělil, že je této myšlence otevřen. Následně ale íránský prezident řekl, že Teherán s Washingtonem nebude jednat, dokud USA nezruší protiíránské sankce. To podle AP zopakoval i nyní.

Evropské země „nesplnily úkol“

Napětí mezi Teheránem a Washingtonem se vyostřilo po loňském rozhodnutí prezidenta Trumpa odejít od jaderné dohody, jejímiž dalšími stranami jsou Německo, Francie, Velká Británie, Rusko, Čína a Evropská unie. Evropské státy se snaží i po americkém kroku dohodu udržet při životě zmírňováním dopadu amerických sankcí na íránskou ekonomiku.

Rouhání je ale nyní obvinil, že „nesplnily svůj úkol“. V pondělí Teherán pohrozil výrazným odklonem od podmínek jaderné dohody, nepřijde-li Evropa do konce týdne s novou nabídkou. „Pokud budou Evropané moci koupit nebo předkoupit naši ropu, můžeme mít přístup ke svým penězům, což situaci zmírní a budeme schopni zcela dodržovat dohodu… v opačném případě podnikneme náš třetí krok,“ citovala agentura Reuters Rouháního.

Teherán: Jsme schopni do dvou dnů obohacovat na 20 procent

Mluvčí íránské atomové agentury Behrúz Kamálvandí v úterý prohlásil, že Írán je schopen do dvou dnů obnovit produkci uranu obohaceného na 20 procent. To je považováno za důležitý mezikrok potřebný k obohacení uranu na 90 procent, což je zapotřebí pro výrobu atomové bomby.

Smyslem jaderné dohody bylo zbrzdit íránský jaderný program, zamezit tak Teheránu ve vývoji jaderných zbraní, ale umožnit mírové využívání jaderných technologií. Podle nynější americké administrativy, která se na dojednání dohody nepodílela, je ovšem dosažený dokument neúčinný a jenom dočasný. Washington chce Írán přinutit k novému vyjednávání.

Írán od května postupně přestal dodržovat několik bodů jaderné dohody a pohrozil, že 5. září podnikne další takový krok s cílem přimět evropské signatáře dohody, aby zmírnili dopad amerických sankcí. Zejména Spojené státy a Izrael obviňují Írán, že se snaží vyvinout atomové zbraně. To ovšem Teherán odmítá a tvrdí, že energii z jádra využívá výhradně k mírovým účelům.