Guvernér Christie podpořil Trumpa: Jen on může porazit Hillary

Guvernér New Jersey a neúspěšný republikánský kandidát Chris Christie podpořil Donalda Trumpa. Podle Christieho, který svou kandidaturu vzdal po neúspěchu v primárkách v New Hamsphire, má Trump největší šanci porazit v přímém souboji Hillary Clintonovou.

„Jsem šťastný, že jsem v Trumpově týmu, a těším se na spolupráci,“ ujistil Christie. Dodal, že právě Trump dává republikánům největší naděje získat Bílý dům.

„Nikdo není lépe připraven vést Ameriku než Donald Trump,“ prohlásil Christie, který vystoupil po miliardářově boku na mítinku v Texasu. Tam příští týden proběhne jeden ze soubojů o hlasy delegátů v rámci takzvaného superúterý, kdy se bude hlasovat v několika amerických státech najednou.

Trumpovi konkurenti Marco Rubio a Ted Cruz podle Christieho nemají sílu výstředního miliardáře porazit. Navíc prý nejsou pro prezidentskou funkci připraveni. Trump nabízí nejlepší recepty na ochranu Američanů a na vytváření nových pracovních míst, tvrdí guvernér.

Donald Trump je největším favoritem na zisk republikánské nominace. V zatím posledních primárkách, konaných v Nevadě, porazil své stranické konkurenty rozdílem více než 20 procentních bodů. Na svém kontě má nyní 81 delegátů. Pro nominaci v republikánském táboře je jich třeba 1237, přesto političtí komentátoři považují Trumpovu cestu za nominací za jistou.

Chris Christie
Zdroj: Gretchen Ertl/Reuters

Neúspěch Christieho kampaně komentátoři připisují vynaložení příliš velkého úsilí na negativní kampaň proti soupeřům a menší snaze vyvíjet svou vlastní. Christie byl přitom vedle bývalého floridského guvernéra Jeba Bushe (který už také svou kampaň vzdal) považován za jednoho z favoritů v klání o podporu hlavního stranického proudu.

Američané Christiemu vyčítali aféru s řízeným vytvářením dopravní zácpy na mostě v New Jersey, kterým se v roce 2013 chtěl podle nepotvrzených informací pomstít starostovi města Fort Lee za to, že ho nepodpořil při volbě guvernéra. Christie při vyšetřování skandálu tvrdil, že o ničem nevěděl, a propustil několik svých spolupracovníků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Cla, covid či balon. Čínsko-americké vztahy zažívají otřesy

Čínsko-americké vztahy zažívají v poslední dekádě turbulentní časy. Příměří v celní válce uzavřené loni na podzim se může kdykoli zhroutit. Americký prezident Donald Trump proto míří do Číny, kde bude do pátku jednat se svým protějškem Si Ťin-pchingem o stabilizaci vztahů. Kromě ekonomických témat se očekává, že na přetřes přijde i čínská podpora Íránu, Tchaj-wan, umělá inteligence nebo jaderná bezpečnost.
06:01Aktualizovánopřed 10 mminutami

Brazilský prezident Lula oznámil kampaň proti organizovanému zločinu

Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva oznámil novou kampaň proti organizovanému zločinu. V chudinských čtvrtích velkých brazilských měst působí organizované gangy, které se financují například z nelegálního prodeje drog. Kampaň má zločineckým organizacím jejich financování ztížit. Lula iniciativu ohlásil několik měsíců před podzimními prezidentskými volbami a krátce po setkání s americkým prezidentem Donaldem Trumpem.
před 2 hhodinami

Šéf Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv končí ve funkci, oznámil Trump

Ve funkci šéfa vlivného amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) končí Marty Makary. O jeho rezignaci informoval americký prezident Donald Trump. Agentura AFP podotýká, že Makaryho konci v čele úřadu předcházelo několik týdnů politického chaosu v nejvyšších patrech instituce.
před 7 hhodinami

Mezi USA a Kremlem není shoda, že by Rusko mělo získat celý Donbas, řekl Trump

Mezi Spojenými státy a Kremlem podle amerického prezidenta Donalda Trumpa neexistuje shoda na tom, že by Rusko mělo získat celý ukrajinský Donbas. Trump to v úterý řekl ve Washingtonu před odletem na návštěvu Číny. Moskva si celý Donbas nárokuje, a to včetně oblastí, které se jí dosud nepodařilo dobýt.
před 9 hhodinami

Nizozemští zdravotníci pochybili při ošetření pacienta s hantavirem, jsou v karanténě

V karanténě skončilo dvanáct zaměstnanců nizozemské nemocnice, kteří ošetřovali pacienta nakaženého hantavirem z evakuované výletní lodi MV Hondius. Nemocnice preventivní opatření nařídila kvůli nesprávnému postupu při odběru krve a při likvidaci moči. Loď, ze které úřady na španělském ostrově Tenerife cestující a část posádky evakuovaly, nyní míří do nizozemského Rotterdamu. Příznaky nemoci se objevily i u 25letého Itala – byl na palubě letu nizozemské společnosti KLM, na němž se krátce nacházela i jedna z obětí hantaviru.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

VideoPrvního padlého československého pilota připomíná plaketa u obce Wetteren

Letec Jindřich Beran má od úterý památník u obce Wetteren nedaleko Bruselu. Rodák z Rožné na Ždársku odešel v létě 1939 do Francie a sloužil v tamní armádě. Stal se prvním československým pilotem, který padl na západní frontě – 12. května 1940. Plukovník in memoriam tehdy vzlétl na obranu proti postupující nacistické armádě, která vpadla do Belgie. Nejdříve spočinul na místním hřbitově. V roce 1950 ale rodina nechala jeho ostatky vyzvednout a odvézt do rodiště v Československu. Tam ho pohřbili za přísného dohledu Státní bezpečnosti. Uznání a povýšení se dočkal až po pádu komunismu. Jeho památku nově připomíná plaketa v polích, kde se Beranův stroj zřítil. Za jejím vznikem stojí i místní archivář s manželkou, kteří náhodou narazili na knihu o tomto pilotovi.
před 10 hhodinami

Rusko a Ukrajina po příměří informovaly o obnovení dronových útoků

Rusko se rozhodlo ukončit částečný klid zbraní, který trval několik dní, prohlásil v úterý ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Ruská armáda podle něj v noci zaútočila na Ukrajinu více než dvěma sty bezpilotními letouny a na frontě shodila přes osmdesát leteckých bomb. Ukrajinské úřady informují nejméně o devíti zabitých. Moskva naopak podle státní agentury TASS tvrdí, že za poslední den bylo zničeno přes sto ukrajinských dronů.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami

Během pobytu na moři zemřeli v Norsku dva čeští občané, uvedlo ministerstvo

V Norsku zemřeli dva čeští občané, zahynuli během pobytu na moři v oblasti Smöla. Česká ambasáda je v kontaktu s místními úřady i s rodinami zemřelých, informoval v úterý mluvčí ministerstva zahraničí Adam Čörgő. Na případ upozornil server Blesk.cz. Norská média v pondělí informovala o nálezu tří mrtvých turistů, kteří v oblasti lovili ryby, jejich národnost neuvedla.
včeraAktualizovánopřed 11 hhodinami
Načítání...