Francouzští vojáci zabili lídra Islámského státu větší Sahary

Francouzská armáda zabila islamistického radikála Adnána abú Valída Sahrávího, který byl lídrem džihádistické skupiny Islámský stát větší Sahary (ISGS). V roce 2017 spáchala jeho skupina smrtelný útok na americké vojáky. V srpnu 2020 Sahráví osobně nařídil vraždu šesti francouzských charitativních pracovníků a jejich nigerijského řidiče.

„Je to další velký úspěch v našem boji proti teroristickým skupinám v Sahelu,“ uvedl prezident Emmanuel Macron na Twitteru.

Ministryně obrany Florence Parlyová stanici RFI řekla, že Sahráví byl zabit „před několika týdny“, úřady ale čekaly se zveřejněním informace do doby, než se potvrdí jeho totožnost. Bližší detaily k vojenské operaci ani místo Sahrávího zabití nesdělila.

Podle agentury AP kolovaly v Mali zvěsti o Sahrávího smrti několik posledních týdnů. Jeho skupině je přičítána řada útoků podél hranice mezi Mali a Nigerem.

Sahráví se narodil v Západní Sahaře, kde se zapojil do činnosti povstalecké fronty Polisario, která usiluje o nezávislost tohoto území na Maroku. Později působil v Alžírsku a severním Mali, kde se stal čelným představitelem jedné z tamních džihádistických organizací loajálních teroristické síti al-Káida.

Francouzská armáda podnikla intervenci do Mali v roce 2013 ve snaze vytlačit radikálně-islamistické povstalce z měst na severu země. Postupně svoje působení rozšířila i do dalších zemí v regionu, aby pomohla stabilizovat celou oblast Sahelu. V Mali působí i stabilizační mise OSN (MINUSMA), která má kolem 13 tisíc vojáků. Její součástí jsou i čeští vojáci.