Francouzskou vládu děsí dopravní kolaps během Vánoc. Odbory bez ústupků stávku nepřeruší

Nahrávám video

Francie se chystá na další kolo protestů proti chystané důchodové reformě. Velké manifestace se očekávají v Paříži i dalších velkých městech. V pořadí třetí generální stávky za poslední dva týdny by se měli účastnit kromě pracovníků v dopravě i učitelé, lékaři a státní zaměstnanci. Vláda se zatím marně snaží přesvědčit odbory, aby přerušily stávku aspoň během vánočních svátků.

Francouzi mají potíže dostat se do zaměstnání, stávkami ale trpí i turisté. „Cesta z letiště trvala déle než let z Prahy do Paříže,“ poznamenal Tomáš Mertha, který přiletěl z české metropole.

V úterý dopoledne se podle zástupců drah dozví všichni cestující, kteří si rezervovali jízdenky na vánoční svátky, jestli jejich vlaky vůbec pojedou. „Vlaky musí o vánočních svátcích jezdit. Ne kvůli vládě či odborům, ale kvůli cestujícím,“ míní francouzský ministr financí Bruno Le Maire.

Až polovina cestujících si ale s velkou pravděpodobností bude muset hledat jiný způsob dopravy. „Nemyslím si, že je dobré, aby stávka v tomto období pokračovala. Lidé chtějí vidět své rodiny. Není to dobrý krok,“ říká jeden z obyvatel Chatres Bertrand.

Francouzská ministryně životního prostředí Élisabeth Borneová prohlásila, že stávka je sice legitimním prostředkem boje za práva zaměstnanců, je ale „nezodpovědné“, aby kvůli tomu odboráři „zkazili Francouzům svátky“.

K přerušení stávky vyzvalo odbory vedení francouzských drah, zatím však neúspěšně. „Stávku přerušíme o Vánocích pouze za předpokladu vstřícných kroků ze strany vlády,“ konstatoval předseda železničních odborů CGT Laurent Brun.

Kabinet ale zatím odmítá v hlavních bodech návrhu penzijní reformy ustoupit. Odborům vadí zejména odchod do důchodu v 64 letech. Vyjednávání také komplikuje rezignace vládního komisaře pro důchody, s nímž měla řada odborových předáků dobré vztahy.

Zácpy se táhnou stovky kilometrů

I v pondělí se lidé v Paříži a dalších velkých městech kvůli stávce v dopravě potýkali s problémy. Ráno se v okolí francouzské metropole utvořily zácpy o celkové délce 620 kilometrů, přičemž v běžných dnech jsou dlouhé 200 až 350 kilometrů. Ke stávkujícím železničářům a zaměstnancům městských dopravních podniků se připojili opět i řidiči kamionů.

Úterní velká demonstrace naznačí, jestli mohou protestující počítat i nadále s podporou ze strany stávkujících. Nižší účast a stále silnější tlak ze strany té části veřejnosti, která se obává, že na dopravní chaos doplatí, mohou přinutit odbory k přerušení stávky ještě před Vánocemi.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Počet potvrzených případů eboly v DR Kongo dál roste

Počet potvrzených případů eboly v Demokratické republice (DR) Kongo vzrostl na 710, přičemž na nemoc už zemřelo 149 lidí. S odkazem na vládní údaje to napsala agentura Reuters. K minulé neděli 7. června bylo 550 potvrzených případů a úřady hlásily 101 obětí.
před 1 mminutou

Britové se v Lamanšském průlivu zmocnili tankeru ze stínové flotily

Britské síly se v neděli ráno v Lamanšském průlivu zmocnily tankeru z takzvané stínové flotily, která se podílí na vývozu sankcionované ruské ropy. S odvoláním na britské ministerstvo obrany o tom informovala agentura Reuters.
před 1 hhodinou

Bloomberg: Rusko zřejmě pomohlo Íránu obnovit zásoby raket během příměří s USA

Írán s největší pravděpodobností doplnil své raketové zásoby novými ruskými zbraněmi a obnovil významnou část svého raketového arzenálu, uvedla agentura Bloomberg s odkazem na západní zpravodajské služby. Dojít k tomu mělo během osmitýdenního příměří mezi Washingtonem a Teheránem. Bloomberg uvádí, že Írán je díky tomu schopný provést odvetný úder prakticky v plné síle, pokud by boje znovu vypukly.
před 1 hhodinou

VideoAmerické letce po pádu vrtulníku poprvé zachránilo bezpilotní plavidlo

Nad Hormuzským průlivem se v pondělí zřítil americký bitevní vrtulník AH-64 Apache. Podle amerického prezidenta Donalda Trumpa ho zasáhl íránský dron, který narazil do kokpitu a stroj zapálil. Oba členové posádky přežili a z vody u Ománu je jako první vyzvedlo bezpilotní námořní plavidlo Corsair. Šlo o první známou záchrannou operaci tohoto typu, při níž byl pro vyzvednutí sestřelených letců použit námořní dron. Teherán se k zásahu oficiálně nepřihlásil, uvedl ale, že jeho ozbrojené síly reagují na nepřítele silou tam, kde je to nutné.
před 3 hhodinami

Neznámí ozbrojenci na Haiti unesli vysoce postaveného úředníka

Neznámí ozbrojení muži na Haiti ve čtvrtek unesli Jamese Boyarda, ředitele kabinetu ministerstva obrany a respektovaného bezpečnostního experta, který je zároveň generálním inspektorem tamní policie. S odkazem na svůj zdroj to v sobotu napsala agentura AP. Jedná se o nejvýše postaveného úředníka, který byl v této gangy sužované karibské zemi v posledních letech unesen.
04:50Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Švýcaři v referendu rozhodnou o omezení počtu obyvatel na nejvýše deset milionů

Švýcaři v referendu rozhodují o tom, zda by konfederace, kterou nyní obývá asi 9,1 milionu lidí, měla omezit počet svých obyvatel na nejvýše deset milionů. Hlasování, které je podle německé stanice SWR první svého druhu na světě, by mohlo výrazně omezit přistěhovalectví i z Evropské unie (EU), která má se Švýcarskem dohodu o volném pohybu svých občanů. Postoj k otázce rozděluje veřejnost, průzkumy naznačují těsný výsledek.
02:17Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Hormuz se otevře v neděli, hned po podpisu dohody s Íránem, tvrdí Trump

Podpis dohody s Íránem je naplánován na neděli, uvedl v sobotu americký prezident Donald Trump. Ihned po podpisu bude pro všechny otevřen Hormuzský průliv, tvrdí také. Teherán však v sobotu uvedl, že v neděli memorandum podepsané nebude. Írán chce také účtovat služby poskytované v Hormuzském průlivu.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Obrazem: Přehlídka, přelet a davy v ulicích. Karel III. slavil oficiální narozeniny

Britský král Karel III. má sice narozeniny až v listopadu, oficiálně je ale slaví v červnu společně s Brity. Ani letos nechyběla vojenská přehlídka a procesí, v němž se král a jeho rodina vydali usazeni v kočáře z Buckinghamského paláce do ulic. V Británii se mezitím probírá, s kolika penězi může armáda počítat.
před 14 hhodinami
Načítání...