Druhé plošné testování pomůže dostat šíření covidu pod kontrolu, věří Matovič

Nahrávám video

Na Slovensku začalo druhé kolo plošného testování. Igor Matovič si od něj slibuje zmírnění šíření nákazy koronavirem. Podle něj pomůže tento krok dostat situaci pod kontrolu. Slovenský předseda vlády byl hostem Událostí, komentářů.

Na Slovensku platí zákaz vycházení, bez negativního testu se lidé nedostanou ani do práce. Druhé kolo plošného testování se na rozdíl od prvního případu nevyhlo kritice. A je také jedním z důvodů sporů, které má vládní koalice. Premiér Matovič je ale jeho velkým zastáncem a je přesvědčený, že rozhodnutí znovu plošně otestovat Slováky bylo správné.

„Už v listopadu, kdy jsme procházeli prvním kolem, nám poklesl počet pozitivních lidí. (…) Pokles pozitivity v průběhu jednoho týdne byl 58 procent,“ říká premiér na obhajobu kroku.

Zároveň ale přiznává, že pro mnohé lidi je to zásah do osobních práv a svobod. „V tomto případě je ale právo druhých lidí na ochranu zdraví určitě nadřazené,“ tvrdí Matovič. Podle jeho slov dokonce mělo Slovensko plošně testovat i v prosinci – situace by se tak zbytečně nezhoršila.

„Ministr hospodářství byl pověřený nákupem testů. Nezvládl to a nenakoupil ty testy a tak nám to vybuchlo. Máme zbytečný nárůst úmrtí a obrovské ekonomické škody a teď se to snažíme takovýmto způsobem hasit,“ popisuje. 

Matovičova kritika míří na ministra hospodářství Richarda Sulíka, který je předsedou koaliční strany Sloboda a Solidarita. Vládní koalice neprochází lehkým obdobím. Řadě Slováků vadí, že místo strategie boje proti covidu musí vláda řešit vnitropolitické spory. 

V únoru spustí Slováci „automat“, bude přísnější než PES

Slovenská vláda 8. února spustí vlastní protiepidemický systém, po vzoru Česka. Bude ale  podle Matoviče přísnější než český PES. Jmenovat se bude Covid automat. Slovenský premiér věří, že po plošném testování bude správným nástroje pro hlídání epidemiologické situace v jednotlivých okresech.  

Vedle toho, stejně jako v dalších zemích Evropské unie, se na Slovensku v první fázi očkuje proti koronaviru. Podle předsedy vlády už má země v distribuci a aplikaci vakcín pořádek a je vybavená k očkování do konce roku. 

Kromě toho si Matovič v koalici vymínil, že nemocnice, které se nebudou řídit pořadníky, dostanou pokuty. „Pokud by někdo upředňostňoval známé nebo bral úplatky a nedostal za to žádný trest, tak by tu za chvíli byl obrovský bordel a bylo by to nespravedlivé vůči ostatním lidem. Myslím si, že je to jednodušše fér a věřím, že budeme spravedlivě očkovat,“ uzavřel Matovič.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Při výbuších v New Yorku zemřel člověk, desítky lidí byly zraněny

Během pátečním požáru a dvou výbuších v loděnici na newyorském Staten Islandu zemřel jeden člověk. Dalších 36 lidí utrpělo zranění, většinou hasiči a záchranáři. Příčina incidentů se vyšetřuje, napsala agentura AP.
před 43 mminutami

Izrael provedl několik úderů v Libanonu, píše AFP

Izrael v pátek večer provedl pět leteckých útoků ve východním Libanonu poblíž syrských hranic. Zasáhl také dvě budovy v okolí města Súr na jihozápadě země, napsala agentura AFP. Navzdory podepsanému příměří z poloviny dubna mezi sebou svádí boje izraelská armáda s libanonským teroristickým hnutím Hizballáh.
před 57 mminutami

EU a Mexiko podepsaly dohody. Mají posílit obchod a vést k odstranění cel

Evropská unie (EU) a Mexiko podepsaly dlouho odkládanou prozatímní obchodní dohodu (iTA) a další, takzvanou modernizovanou globální dohodu (MGA). Dohody by měly podle Evropské komise (EK) přispět k posílení politického dialogu a spolupráce mezi EU a Mexikem, vytvořit nové příležitosti v oblastech, jako jsou obchod, investice a čisté technologie, a zároveň posílit dodavatelské řetězce a podpořit cíle v oblasti klimatu. Cílem je i snížit závislost na Spojených státech a částečně se tak ochránit před cly, která zavedl prezident USA Donald Trump.
před 4 hhodinami

Podpora Putina klesá, demokraté cítí šanci

V Rusku roste nespokojenost lidí s politikou Vladimira Putina a jeho vládní strany Jednotné Rusko. Lidem se nelíbí zdražování, vypínání internetu či blokace sociální sítě Telegram. Vůdce komunistů Gennadij Zjuganov dokonce varoval před revolucí podobnou té v roce 1917.
před 5 hhodinami

VideoColbertova talkshow končí, podle kritiků kvůli Trumpovi

Stanice CBS po více než třiceti letech ukončila vysílání své verze večerní talkshow. Poslední dekádu pořad moderoval Stephen Colbert. Televize tvrdí, že se snaží šetřit, podle kritiků je ale za vším politika a snaha jít na ruku prezidentu Donaldu Trumpovi. Ten konec pořadu ocenil. Už dříve kritizoval i jiné moderátory, jako například Jimmyho Kimmela, jehož stanici ABC opakovaně hrozil odebráním vysílací licence.
před 7 hhodinami

Šéfka tajných služeb USA Gabbardová rezignuje

Šéfka amerických tajných služeb (DNI) Tulsi Gabbardová k 30. červnu z rodinných důvodů odstoupí z funkce. Informovala o tom stanice Fox News, podle níž to Gabbardová oznámila prezidentovi Donaldu Trumpovi. Rezignaci zdůvodnila vážným onemocněním manžela, kterému chce stát po boku. Trump Gabbardové poděkoval za práci. Funkci dočasně převezme její zástupce Aaron Lukas.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Nejméně 25 lidí zemřelo v Mali při útoku připisovaném džihádistům, píše AFP

Nejméně 25 lidí, převážně civilistů, zahynulo ve čtvrtek při koordinovaném útoku v centrální části Mali. Tamní úředníci jej připisují odnoži teroristické sítě al-Káida. Ozbrojenci zaútočili na pět vesnic v regionu Bandiagara, které vypálili a odkud ukradli dobytek. Jeden z úředníků agentuře AFP řekl, že z oblasti od rána hromadně prchají vesničané. Z útoku je podezřelá Skupina podporující islám a muslimy (JNIM). Mezi oběťmi je i několik tradičních lovců Dozo, kteří tvoří domobranu.
před 7 hhodinami

„Vracíme válku domů,“ napsal Zelenskyj. Ukrajina opět zasáhla ruskou rafinerii

Ukrajinská armáda podle prezidenta Volodymyra Zelenského v noci na pátek zasáhla ropnou rafinerii v ruském městě Jaroslavl, které leží asi 700 kilometrů od ukrajinských hranic. V okupované části Luhanské oblasti na východě Ukrajiny podle úřadů po dronových náletech zemřelo několik lidí a je asi čtyřicet zraněných, kvůli čemuž na žádost Moskvy zasedne Rada bezpečnosti OSN. Raněné po ruských útocích hlásí také Ukrajina v Chersonské a Sumské oblasti.
včeraAktualizovánopřed 8 hhodinami
Načítání...