Djokovič dostal výjimku díky prodělanému covidu, tvrdí jeho právníci

Novak Djokovič dostal výjimku k účasti na tenisovém Australian Open na základě prosincového prodělání nemoci covid-19. V soudních dokumentech to uvedli jeho právníci s tím, že srbský tenista od úřadů dostal písemné povolení ke vstupu od Austrálie. Podmínkou vstupu do země je přitom očkování proti koronaviru. Výjimka pro tenistu se u australské veřejnosti setkala s vlnou nevole. Česká tenistka Renata Voráčová, která podobně jako Djokovič přišla o vízum, z Melbourne již odletěla, píše agentura AFP s odkazem na vládní zdroje.

Djokovič do Melbourne přicestoval obhájit titul na Australian Open a zároveň zaútočit na rekordní jednadvacátou grandslamovou trofej. Po příletu byl kvůli špatnému typu víza, které vstup s výjimkou neumožňovalo, zadržen a umístěn do detenčního hotelu.

Původně měl Djokovič už do čtvrtka opustit Austrálii, jeho právníci se však snaží rozhodnutí u soudu zvrátit.

Důvody, proč dvě nezávislé komise Djokovičovi, který je odpůrcem povinného očkování, výjimku udělily, dlouho nebyly zřejmé.

Z dokumentů pro soudní řízení však nyní podle agentury Reuters vyplývá, že ji dostal díky pozitivnímu testu na koronavirus ze 16. prosince. Agentura SID však poukazuje na to, že o den později se Djokovič fotil s dětmi v jeho tréninkovém centru v Bělehradu.

Onemocnění nemůže v Austrálii nahradit očkování

Právníci čtyřiatřicetiletého tenisty uvedli, že Djokovič proto 1. ledna dostal od australských imigračních úřadů písemné povolení ke vstupu do země. „Je v něm uvedeno, že splnil podmínky pro vstup do Austrálie a nemusí do karantény,“ stojí v dokumentech pro soud.

Imigrační úředníci však Djokovičovi po příletu oznámili, že onemocnění nemůže v Austrálii nahradit očkování, tvrdí právníci. Srbský tenista neúspěšně argumentoval rozhodnutím nezávislé státní komise.

„Vysvětlil jsem jim, že jsem měl nedávno koronavirus a díky tomu mám v souladu s australskými opatřeními nárok na výjimku,“ uvedl podle soudních dokumentů Djokovič. Tenista je přesvědčený, že víza i doklady má v pořádku.

Djokovič, kterému v případě vyhoštění hrozí až tříletý zákaz vstupu do Austrálie, také v sobotu požádal o přesunutí z detenčního hotelu do jiného zařízení, kde by mohl trénovat. Australian Open odstartuje 17. ledna.

Voráčová z Austrálie odletěla

Tenistka Voráčová, která také plánovala účast na grandslamovém Australian Open, v sobotu večer místního času nasedla na letadlo do Dubaje, informuje australský zpravodajský web ABC.

Aktuálně osmdesátá první deblistka světa se v Melbourne dostala do podobných problémů jako Djokovič. Na rozdíl od něj se do země přes imigrační kontrolu na letišti dostala. V Austrálii strávila týden a ve středu dokonce odehrála jeden zápas na turnaji WTA.

Pak jí však místní úřady odebraly vízum a poslaly ji do stejného detenčního hotelu jako Djokoviče. Na rozdíl od srbské hvězdy se Voráčová rozhodla nebojovat u soudu a odcestovala do Česka.

Zdravotní výjimku dostala díky tomu, že nedávno prodělala covid-19. Kvůli tomu se také nestihla po sezoně naočkovat. K odjezdu se rozhodla v pátek kvůli omezené možnosti trénovat. Při vyřizování formalit nezbytných k opuštění země jí pomáhaly české zastupitelské úřady v Austrálii.

Renata Voráčová na snímku z roku 2018
Zdroj: Reuters/Jean-Yves Ahern-USA TODAY Sports

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Prezident Pavel je na návštěvě Ukrajiny

Prezident Petr Pavel dorazil na návštěvu Ukrajiny. Program zahájil ve Lvově na západě napadené země. Sešel se už s předsedou tamní vojenské správy. Jde už o třetí Pavlovu návštěvu Ukrajiny od jeho nástupu do úřadu. Během cesty se očekává Pavlovo setkání s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
14:17Aktualizovánopřed 2 mminutami

Alianční země posílají vojáky do Grónska

V grónském Nuuku přistálo letadlo s dánskými vojáky poté, co severská země a její autonomní území oznámily kroky k posílení obranyschopnosti ostrova. Do Grónska míří rovněž 13 vojáků průzkumné mise z Německa a 15 vojáků z Francie. Americký prezident Donald Trump trvá na získání ostrova. Případný vojenský zásah USA by podle polského premiéra Donalda Tuska byl konec světa, jak jej známe. Podle NATO roste v Arktidě přítomnost Ruska a Číny.
12:10Aktualizovánopřed 5 mminutami

Trump hrozí, že pošle do Minnesoty vojsko

Prezident USA Donald Trump pohrozil, že k potlačení protestů proti imigračním agentům z úřadu ICE v Minnesotě využije zákon o povstání. Ten mu umožňuje povolat vojsko. Jeden z agentů zasáhl do nohy muže původem z Venezuely. Úřady tvrdí, že na něj útočil a bránil se zatčení. Protesty v Minneapolisu se stupňují po zastřelení Renee Goodové v autě, k němuž došlo minulý týden. Imigrační agenti zadrželi i tři příslušníky indiánského kmene Siouxů Oglala.
10:17Aktualizovánopřed 27 mminutami

Pentagon k útoku v Karibiku použil letadlo maskované za civilní, píše deník

Pentagon použil při svém prvním útoku na loď v Karibském moři letadlo upravené tak, aby vypadalo jako civilní. Chyběl na něm vojenský nátěr a munici přepravovalo uvnitř trupu, nikoli viditelně pod křídly, uvedli pro server The New York Times (NYT) američtí představitelé seznámení se situací. Válečné právo zakazuje maskovat vojáky jako civilisty k útoku na nepřítele.
před 30 mminutami

Švýcarská nemocnice vyrábí metry umělé kůže pro popálené při požáru

Po požáru ve švýcarském zimním středisku Crans-Montana, kde při silvestrovských oslavách zahynulo čtyřicet lidí, 116 utrpělo zranění a desítky jsou stále hospitalizovány, pracuje laboratoř na výrobu kůže v centru buněčné produkce Univerzitní nemocnice kantonu Vaud na plné obrátky. Pokouší se pomoci zachránit pacienty s rozsáhlými popáleninami. Speciální zařízení v obci Epalinges nedaleko Lausanne je totiž jediné svého druhu v Evropě.
před 32 mminutami

Írán tvrdí, že nechystá popravy demonstrantů

Íránská justice oznámila, že šestadvacetiletý demonstrant Erfán Soltání nebyl odsouzen k smrti. Píše to agentura Reuters s odkazem na státní média. Americký prezident Donald Trump dříve prohlásil s odkazem na neznámý „důvěryhodný zdroj“, že zabíjení protestujících skončilo. Podle lidskoprávních organizací bezpečnostní složky zabily bezmála 3,5 tisíce lidí.
06:29Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Grokovi zakážeme svlékat lidi tam, kde je to ilegální, slíbila síť X

Americká sociální síť X miliardáře Elona Muska oznámila, že znemožní pomocí chatbota Grok generovat a upravovat fotografie skutečných lidí v odhalujícím oblečení v zemích, kde je to nelegální. Reagovala tak na skandál, kdy chatbot na žádost uživatelů na síti X generoval sexualizované fotografie žen a dětí. Britský úřad pro regulaci mediálního trhu Ofcom v reakci uvedl, že jeho vyšetřování v této věci nadále pokračuje.
před 4 hhodinami

Posádka mise Crew-11 se vrátila z ISS kvůli zdraví jednoho z astronautů

V Tichém oceánu dopoledne středoevropského času přistála kosmická loď s čtyřčlennou posádkou NASA. Z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) se vrátila o čtyři měsíce dřív, než bylo v plánu, kvůli zdravotnímu stavu jednoho z astronautů.
08:18Aktualizovánopřed 5 hhodinami
Načítání...