Desetitisíce Francouzů vyšly do ulic kvůli rozpočtovým škrtům

Desítky tisíc Francouzů vyšly ve čtvrtek třetí den po výzvě odborů do ulic, aby se domáhaly sociálně citlivější podoby očekávaného návrhu nového rozpočtu. Demonstrace, které jsou početně menší než podobné protesty z poloviny září, začaly v Paříži i řadě dalších velkých měst. Odboráři chtějí přesvědčit k ústupkům premiéra Sébastiena Lecornua, který by měl v příštích dnech představit novou vládu a přednést projev o svých politických prioritách i rozpočtových plánech.

„Už nemůžeme dále snášet, že jsou to pracující lidé, kteří přinášejí veškeré oběti,“ řekla podle agentury AFP na úvod protestu v Paříži šéfka odborového svazu CGT Sophie Binetová. Členové této organizace vyrazili do ulic po boku zástupců další velké skupiny CTFDT.

Podle deníku Le Monde jsou mezi demonstranty pracující z automobilek, průmyslových závodů či zdravotnický personál. Naopak malé je zastoupení učitelů. Ministerstvo školství uvedlo, že ve čtvrtek se ke stávce připojilo necelých sedm procent z nich, zatímco při minulém protestu 18. září to bylo přes 17 procent kantorů.

8 minut
Zpravodaj Jan Šmíd k protestům ve Francii
Zdroj: ČT24

Podporu protestům vyjádřila i většina zaměstnanců Eiffelovy věže, která se se kvůli tomu musela uzavřít veřejnosti. Kromě toho se v Paříži tvořily přes den kolony, je omezen provoz metra a některé školy zůstaly zavřené, popsal zpravodaj ČT ve Francii Jan Šmíd.

Sedmdesát tisíc policistů v pohotovosti po celé zemi

Velké demonstrace se ve čtvrtek konají kromě Paříže i v Bordeaux, Lyonu, Marseille, Nantes či Avignonu. Ministerstvo vnitra v poledne odhadlo, že se na všech mimopařížských shromážděních sešlo okolo 85 tisíc lidí.

V Paříži protest začal až ve 14:00, ale i se započítáním jeho účastníků podle médií patrně čtvrteční účast výrazně zaostane za půlmilionem protestujících z 18. září.

V celé zemi je v pohotovosti 70 tisíc policistů, z toho pět tisíc v hlavním městě. Pro srovnání – 18. září bylo v pohotovosti osmdesát tisíc strážníků, doplnil Šmíd.

Premiér údajně zvažuje požadavky demonstrujících

Zdroje z okolí premiéra agentuře AFP sdělily, že Lecornu zvažuje, že by rozpočet na příští rok mohl odrážet některé požadavky demonstrantů. Mohly by mezi nimi být například daňové úlevy pro méně majetné lidi nebo snížení odvodů na sociální pojištění. „Nic zatím nebylo rozhodnuto,“ citovala AFP zdroj z premiérova kabinetu.

Francie čelí od loňských předčasných parlamentních voleb politické krizi, během níž se neúspěšně pokusili prosadit úsporný rozpočet již tři premiéři menšinových vlád – naposledy François Bayrou, jehož vláda 8. září neustála hlasování o důvěře. Nástupce Bayroua Lecornu je kvůli plánovaným rozpočtovým škrtům pod tlakem ze všech stran – od nespokojené veřejnosti, přes opozici v parlamentu po investory, kteří se obávají rostoucího deficitu země.

Levicové strany a jejich stoupenci chtějí, aby se Francii s jejím zadlužením pomohli vypořádat ti bohatí namísto toho, aby vláda škrtala ve veřejných výdajích – to podle nich nejvíce pocítí lidé s nízkými a středními příjmy.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

U Žiliny otevřeli nový úsek dálnice D1 s nejdelším tunelem na Slovensku

Na Slovensku byl otevřen nový klíčový úsek dálnice D1 u Žiliny, jehož součástí je také nejdelší dálniční tunel v zemi. Nová dálnice na severu Slovenska, kterou se podařilo dokončit až s výrazným zpožděním oproti původním plánům, pomůže hlavně tranzitní dopravě. Řidičům z Česka zrychlí jízdu mimo jiné do Vysokých a Nízkých Tater. Slavnostního přestřižení pásky při otevření tunelu se zúčastnili také slovenský premiér Robert Fico (Smer) či ministr dopravy Jozef Ráž.
před 7 hhodinami

Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, Dánsko si předvolá velvyslance

Americký prezident Donald Trump jmenoval zvláštního vyslance pro Grónsko, jímž bude guvernér Louisiany Jeff Landry. Ten na sociálních sítích napsal, že jeho cílem v nové funkci bude připojení Grónska k Americe. Trump dal letos opakovaně najevo, že by Spojené státy měly ostrov, který je autonomní oblastí Dánského království, získat. Kodaň to opakovaně odmítla a v nejbližších dnech si předvolá amerického velvyslance. K zachování suverenity ostrova vyzvala také EU. Pro Grónsko se podle slov jeho premiéra nic nemění.
05:24Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Japonští vědci zkoumají ledovce, které odolávají změně klimatu

Místo aby ledovce v Tádžikistánu tály, mírně zvětšují svůj objem. Jde o světovou raritu. Jestli je to způsobeno například vlastnostmi ledu, nebo specifickými lokálními podmínkami, vědci zatím nevědí, ale snaží se to zjistit.
před 8 hhodinami

Výbuch zabil v Moskvě ruského generála, který se účastnil invaze na Ukrajinu

Při výbuchu nálože nastražené v autě v Moskvě zahynul ruský generál Fanil Sarvarov, který byl náčelníkem oddělení operačního výcviku generálního štábu ruských ozbrojených sil. Uvedl to ruský vyšetřovací výbor, který má funkci kriminální ústředny. Výbor nevyloučil, že za explozí stojí ukrajinské speciální jednotky. Sarvarov se podle médií účastnil ruské invaze na Ukrajinu.
09:22Aktualizovánopřed 9 hhodinami

Polsko začíná stavět svou první jadernou elektrárnu

V Polsku roste zájem o jadernou energetiku, i díky přispění Evropské unie se tam začíná stavět jaderná elektrárna. Země prochází energetickou transformací. Ještě před deseti lety bylo téměř devadesát procent výroby elektřiny založeno na uhlí. V současnosti jeho podíl klesl zhruba na polovinu, naopak téměř na třetinu vzrostly obnovitelné zdroje. Odklon od uhlí je tak čím dál viditelnější.
před 14 hhodinami

Australský státní parlament jedná o zpřísnění pravidel pro držení zbraní

Parlament australského státu Nový Jižní Wales se znovu sešel k hlasování o návrzích zákonů, které by výrazně omezily vlastnictví střelných zbraní. Připravovaná legislativa počítá také se zákazem zobrazování symbolů teroru a zpřísněním pravidel pro protesty. Australský spolkový stát tak reaguje na nedávný útok na pláži Bondi v Sydney, který si vyžádal patnáct obětí.
před 18 hhodinami

Jednání ukrajinské delegace označil Witkoff za konstruktivní

Za produktivní a konstruktivní označil v neděli zmocněnec amerického prezidenta Steve Witkoff rozhovory, které ukrajinská delegace v posledních třech dnech vedla na Floridě se zástupci Spojených států a Evropy. Američané v Miami jednali také se zástupci Kremlu, který rusko-ukrajinskou válku téměř před čtyřmi roky napadením sousední země odstartoval. Jako „produktivní“ zhodnotil Witkoff také rozhovory s ruskou stranou.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

USA zasahují proti tankeru směřujícímu do Venezuely

Spojené státy v neděli v mezinárodních vodách u pobřeží Venezuely zasahují proti dalšímu tankeru, píší agentury Bloomberg a Reuters. První zprávy hovořily o nalodění amerických vojáků na palubu lodi, později agentura Reuters napsala, že ji americká pobřežní stráž pronásleduje. V sobotu se americké ozbrojené síly jednoho tankeru zmocnily, což venezuelská vláda odsoudila jako únos a pirátství.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami
Načítání...