Dánský konstruktér ponorky dostal za vraždu novinářky doživotní trest

V Dánsku byl k doživotnímu trestu vězení odsouzen konstruktér Peter Madsen, který byl shledán vinným, že na své ponorce loni v srpnu mučil a pak zavraždil švédskou novinářku Kim Wallovou. Madsen vraždu novinářky již dříve popřel a proti verdiktu se odvolal.

Madsenův chladnokrevný plán

Předsedkyně soudu Anette Burköová v odůvodnění maximálního možného trestu uvedla, že Madsen vraždu novinářky předem naplánoval. Na ponorce reportérku také sexuálně zneužil a její mrtvé tělo poté rozřezal. „Jedná se o cynické, plánované sexuální zneužití a vraždu náhodně vybrané ženy, která v souvislosti se svou novinářskou prací vstoupila na palubu ponorky,“ konstatovala soudkyně. 

Tříčlenná soudní porota rozhodla o vině a výši trestu pro Madsena jednomyslně. Že čin chladnokrevně naplánoval, podle soudu dokazuje třeba to, že si vzal na palubu i nástroje, které s sebou běžně nevozil – pilu, šroubováky a nože, které k ničemu jinému nepotřeboval. Těmi pak Wallovou mučil.

Obhajoba požadovala pro konstruktéra šest měsíců odnětí svobody, které si Madsen již odpykal ve vazbě.

Peter Madsen
Zdroj: Reuters/Scanpix Denmark

Novinářka byla naposledy spatřena loni 10. srpna, kdy nastoupila do Madsenovy ponorky, o níž psala reportáž. Konstruktér nejprve tvrdil, že Wallová sice v jeho plavidle byla, ale později z něj vystoupila. Ponorka nakonec ztroskotala, Madsen se zachránil a Wallová byla od té doby nezvěstná.

Trup novinářky bez končetin a hlavy našel cyklista na pláži 21. srpna na pobřeží Kodaně, tedy deset dnů po jejím zmizení. O několik týdnů později pak nalezli policejní potápěči další části těla v plastových pytlích zatížených kovem v kodaňské zátoce Köge.

Konstruktér často měnil výpovědi, vinu ale nepřiznal

Konstruktér tvrdil, že žena zemřela na jeho plavidle nešťastnou náhodou, když na ni v ponorce spadl těžký poklop. Později výpověď změnil a řekl, že se nadýchala oxidu uhelnatého uvnitř jeho podomácku vyrobeného plavidla, zatímco on sám byl na jeho venkovní palubě.

Přiznal nicméně, že se těla následně rozhodl zbavit, rozřezal je a hodil do moře. Ponorku pak nechal záměrně ztroskotat, sám se ale zachránil.

Podle soudních lékařů Wallová zemřela v důsledku nedostatku vzduchu v plicích, což mohlo nastat při podřezání nebo fyzickém udušení oběti. Při pitvě byly rovněž odhaleny stopy poranění, z nichž řada byla patrná v oblasti genitálií.

Policie při vyšetřování smrti Wallové objevila v Madsenově počítači videa zachycující mučení a popravy žen. Madsen ale tvrdil, že mu daný pevný disk nepatří a že do jeho ateliéru mělo přístup mnoho lidí.

Madsen přibližně čtyřicetitunové a 18 metrů dlouhé plavidlo UC3 Nautilus zkonstruoval a vytvořil tak největší amatérsky postavenou ponorku na světě. 

Wallová studovala na pařížské Sorbonně, na Londýnské ekonomické škole (LSE) a na Kolumbijské univerzitě v New Yorku, kde získala v roce 2013 magisterský titul v oboru žurnalistiky. Psala mimo jiné pro list The New York Times, The Guardian nebo pro časopis Time.