Další zatčení kvůli mrtvým migrantům v kamionu. Policie se domnívá, že oběti jsou Vietnamci

Irská policie v pátek zadržela třiadvacetiletého muže podezřelého z podílu na smrti 39 migrantů, jejichž těla se našla minulý týden v kamionu na jihovýchodě Anglie. Britská policie už zahájila řízení ve snaze o jeho vydání. Dva muže zadržela také policie ve Vietnamu. Totožnost mrtvých z kamionu policie stále nezveřejnila. Domnívá se ale, že jde o Vietnamce.

„Policie z Essexu zahájila vydávací proceduru, aby ho (zadrženého) dostala do Spojeného království,“ uvedli policisté na Twitteru. Podezřelého Eamonna Harrisona zadrželi v irském hlavním městě Dublinu na základě evropského zatykače. Mladý muž čelí obvinění ze zabití v 39 případech, z obchodování s lidmi a z porušení imigračních zákonů.

Harrison podle irské stanice RTÉ dovezl do přístavu Zeebrugge v Belgii tahač, který se později dostal přes Irsko do Británie a který vyzvedl v anglickém přístavu chladírenský kontejner s 39 lidmi. Kontejner samotný putoval podle policie přímo z Belgie na jihovýchod Anglie.

Britská policie dál pátrá po Ronanu a Christopheru Hughesových, dvou bratrech ve věku 40 a 34 let, které podezřívá z podílu na smrti lidí z kamionu. Jejich svědectví označila za klíčové a vyzvala bratry, aby se přihlásili. S jedním z nich už hovořila přes telefon.

Dvě osoby v pátek v souvislosti s tragédií zadržela také vietnamská policie v provincii Ha Tinh. Podezírá je z pašování lidí.

Obvinění si tento týden vyslechl řidič kamionu, v jehož návěsu se 39 mrtvých našlo. Třiadvacetiletý Maurice Robinson pochází ze Severního Irska. Další tři podezřelé policie propustila v uplynulých dnech na kauci.

Policie: Mrtví byli zřejmě Vietnamci

Těla 31 mužů a osmi žen se v nákladovém prostoru za tahačem zaparkovaným v jihoanglickém městě Grays našla minulý týden. Vyšetřovatelé zatím neoznámili totožnost obětí. V pátek večer ale sdělili, že se domnívají, že se jedná o Vietnamce.

„Jsme v přímém kontaktu s řadou rodin ve Vietnamu a ve Spojeném království a myslíme si, že jsme identifikovali rodiny některých obětí, jejichž cesta skončila tragicky na našich březích,“ uvedl zástupce policie hrabství Essex Tim Smith. Kromě rodin obětí je podle něj policie v kontaktu také s vietnamskou vládou. Policisté podle Smithe nadále shromažďují důkazy o totožnosti mrtvých a nemohou proto zveřejnit žádné další informace.

Minulý týden britská policie uvedla, že mrtví byli zřejmě čínskými občany. Postupně se ale začaly v médiích hlásit rodiny z Vietnamu, které postrádaly své blízké.