V kamionu v Essexu našla britská policie 39 mrtvých. Řidiče zadržela

Britská police našla v hrabství Essex na jihovýchodě Anglie 39 mrtvých těl v kamionu. Jeho pětadvacetiletého řidiče původem ze Severního Irska už zadržela a podle listu The Telegraph ho podezřívá z vraždy. Kamion zřejmě přijel do Británie z Belgie, domnívá se britská policie. Původní informace hovořily o Bulharsku. Zda jsou oběti převážení uprchlíci, zatím nikdo nepotvrdil. Podle agentury DPA tomu však četné okolnosti nasvědčují.

Video Události
video

Události: Nález desítek mrtvých v kamionu šokoval Velkou Británii

Kamion s mrtvými byl nalezen v průmyslové zóně Waterglade ve městě Grays východně od Londýna. Policii na místo přivolali záchranáři v noci na středu kolem 02:40 SELČ. Okolí místa policie uzavřela.

Mezi mrtvými je 38 dospělých a jeden teenager. Úřady nařídily pitvy těl. „Totožnost obětí zjišťujeme, předpokládám ovšem, že to může být dlouhý proces,“ uvedl zástupce policie Andrew Mariner. Na otázku, zda se jednalo o migranty, policie neodpověděla.  

Britská policie si nově myslí, že kamion odcestoval z belgického Zeebrugge do britského Purfleetu a odtamtud následně do oblasti Thurrock v Anglii. Kancelář belgického federálního prokurátora oznámila, že ve věci zahájila své vlastní vyšetřování. „Zatím nevíme, jak dlouho byl kamion v Belgii,“ uvedl mluvčí prokuratury. „Mohou to být hodiny či dny. Zatím zkrátka nevíme,“ dodal.

Prvotní informace hovořily o tom, že kamion cestoval z Bulharska. Bulharský premiér Bojko Borisov ale později oznámil, že kamion se neobjevil v zemi od roku 2017. Bulharsko prý s incidentem nemá nic společného. Podle bulharské diplomacie byl však vůz registrován ve Varně na firmu vlastněnou irskou občankou.

Video Studio ČT24
video

Brífink policie hrabství Essex

Brífink policie hrabství Essex

Britská policie našla v kamionu 39 mrtvých. Jejich totožnost zjišťuje

Zpravodaj ČT Vostal k vyšetřování nálezu těl v kamionu v Británii

Britští vyšetřovatelé převezli kamion i s těly na bezpečné místo v nedalekém přístavu Tilbury, kde budou dál pracovat na identifikaci obětí. 

Tragédie zasáhla i britské politiky

„Zděšení“ nad nálezem v Essexu vyjádřil premiér Boris Johnson. Prohlásil, že je v myšlenkách s těmi, kdo zemřeli, i s jejich blízkými. Zároveň uvedl, že ministerstvo vnitra ho o případu pravidelně informuje a že hodlá spolupracovat s policií při objasnění tragédie.

Britská ministryně vnitra Priti Patelová uvedla, že je tragickým incidentem „šokována a zarmoucena“. „Policie zatkla jedince a my jí nyní musíme dát prostor pro vyšetřování,“ dodala ministryně. Konzervativní poslankyně Jackie Doyleová-Priceová, která zastupuje v parlamentu obvod, v němž město Grays leží, označila zprávy o smrti 39 lidí za „odporné“.

„Obchodování s lidmi je ohavný a nebezpečný byznys… Doufejme, že policie dostane vrahy před soud,“ uvedla.

Zpravodajská stanice BBC upozornila, že případ připomíná kauzu z roku 2000, kdy celníci při kontrole nizozemského kamionu v přístavu Dover nalezli těla 58 udušených Číňanů.

Pokus o ilegální překonání hranic přežili tehdy jen dva migranti. V roce 2015 se v Rakousku v odstaveném chladírenském voze, který přijel z Maďarska, našlo 71 mrtvých uprchlíků.