Chrám všech náboženství. V Rusku roste stavba, která spojuje kostel, mešitu i pagodu

V Kazani vyrostl chrám pro všechna náboženství (zdroj: ČT24)

Chrám všech náboženství roste v ruské Kazani. Vzniká z peněz místního nadšence a z darů lidí. Svatyně má pod jednou střechou spojit šestnáct světových vyznání. Bohoslužby se tam však konat nebudou, prostor má sloužit jako muzeum a kulturní centrum. Stavba sice není dokončená, už teď ale láká turisty z celého světa.

Pravoslavný kostel, mešita, synagoga i buddhistická pagoda v jednom stojí v Kazani. Hlavní město ruské republiky Tatarstán je křižovatkou mezi islámem a křesťanstvím. Chrám začal před čtvrt stoletím stavět tamní nadšenec a filantrop Ildar Chanov.

„Náš otec snil o tom, že postaví mešitu. Protože se ale v naší zemi praktikují dvě náboženství, a k tomu i buddhismus, proto můj bratr všechna vyznání na jednom místě propojil,“ vysvětlil Ilgiz Chanov, který společně s bratrem sleduje, jak se nápad jejich otce pomalu uskutečňuje.

„Musíme se tolerovat“

Univerzální chrám, jak se stavbě přezdívá, propojuje různé architektonické styly. Představuje i zaniklá náboženství, třeba starověkého Egypta. „Lidé sem jezdí, protože to místo je neobvyklé. Jinde ve světě stejný komplex není. Je jen pár podobných míst, jako třeba chrám na Bali prezentující sedm náboženství,“ zamyslel se manažer chrámu Farid Chairillin.

Bohoslužby se v chrámu nekonají a konat nebudou ani po dokončení stavby. Svatyně má sloužit jako muzeum a kulturní centrum. „Nemusíme se cítit odlišní jen kvůli tomu, že vyznáváme jiné náboženství. Toto místo mi ukazuje, že se musíme navzájem tolerovat,“ poznamenala po návštěvě místa turistka z Indonésie Rafita Pandianganová.

Jednotlivé prostory nejsou oddělené, návštěvník jimi prochází plynule. Záměrem je ukázat, jak blízko k sobě některá náboženství mají, a tak podpořit porozumění mezi jejich vyznavači.