Česko lituje křivd z vysídlení Němců, řekl Nečas a sklidil potlesk vestoje

Mnichov - Premiér Petr Nečas v projevu v bavorském parlamentu zopakoval pasáž z česko-německé deklarace z roku 1997, že Česko lituje křivd způsobených poválečným vysídlením sudetských Němců. Návrat předválečných majetkových poměrů v českém pohraničí ale rozhodně odmítl. Bavorský premiér Horst Seehofer označil Nečasův projev za hodný úcty.

„Litujeme, že poválečným vyháněním, jakož i nuceným vysídlením sudetských Němců z tehdejšího Československa, vyvlastňováním a odnímáním občanství bylo způsobeno mnoho utrpení a křivd nevinným lidem, a to i s ohledem na kolektivní charakter přisuzování viny,“ citoval Nečas článek 3 deklarace, kterou před 16 lety podepsal německý kancléř Helmut Kohl a tehdejší český premiér Václav Klaus.

Předválečné majetkové poměry není možné obnovit

Nečas také vyzdvihl přínos Němců pro předválečný hospodářský a kulturní rozvoj československého pohraničí a přiznal, že je možné napravit „jen velmi málo špatného, co v dějinách se stalo“. „Hledání společné interpretace dějin poskytne morální satisfakci, předválečné majetkové poměry však není možné obnovit,“ zdůraznil český premiér, kterému se za jeho proslov dostalo od přítomných potlesku vestoje.

V projevu se jinak Nečas soustředil na společnou identitu Bavorska a Česka a připomněl vzájemnou historii a kulturní vazby obou sousedních zemí a jejích obyvatel sahající až do středověku.

Horst Seehofer:

„To vyjádření lítosti týkající se utrpení sudetských Němců, jejich ztráty domova, majetku, příbuzných, bylo velmi hodné úcty. To jsme neočekávali. Musíte brát v potaz i vnitropolitickou situaci v Česku, která není jednoduchá po nedávné prezidentské kampani. Moje očekávání jsou dalece překonána.“

Petr Nečas na návštěvě Bavorska
Zdroj: ČTK/AP/dpa, Tobias Hase

Historická chvíle bavorského zemského sněmu

Nečas před bavorskými poslanci vystoupil jako vůbec první předseda české vlády a bavorští představitelé s jeho proslovem spojovali velká očekávání. Předsedkyně mnichovského parlamentu Barbara Stammová ho na úvod shromáždění označila za „historickou chvíli v bavorském zemském sněmu“.

Nečas už ve středu po setkání se Seehoferem naznačil, že se ve svém proslovu nevyhne česko-německé minulosti poznamenané poválečným vysídlením sudetských Němců. Ti se z velké části usadili právě v největší německé spolkové zemi.

Obě země ale nyní chtějí vzájemné vztahy směřovat především na budoucnost a prohlubovat spolupráci mimo jiné ve vědě a výzkumu. Do ní se má zapojit i Německé centrum pro letectví a kosmonautiku v Oberpfaffenhofenu. Středisko ležící nedaleko bavorské metropole vyvíjí zařízení pro evropský satelitní systém Galileo, jehož řídící centrum sídlí v Praze. Jeho návštěvou Nečas svůj program v Bavorsku uzavřel.

Nečasova návštěva měla i hospodářský charakter

Bavorsko je sedmá největší ekonomika EU. Zhruba třetina českého exportu do Německa skončí právě pod bavorskými Alpami. Už brzy by přitom měli Bavoři každoročně nakoupit české zboží za víc než 10 miliard eur. „Bavorsko je náš třetí nejdůležitější obchodní partner, významnější než třeba Spojené státy nebo Francie,“ konstatoval Nečas.

Přes česko-bavorskou hranici putuje nejen zboží. Od května roku 2011, kdy padly poslední byrokratické bariéry, našly v Bavorsku práci už přes 4 tisíce Čechů. Německý úřad práce si dokonce zřídil pobočku v Plzni.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Burkina Faso propustila vězněného Čecha

Osm zaměstnanců mezinárodní nevládní organizace INSO, včetně českého občana, kteří byli v uplynulých měsících zadrženi v Burkina Fasu a nařčeni ze špionáže, bylo propuštěno na konci října, napsala s odvoláním na prohlášení organizace agentura AFP. V Nizozemsku sídlící INSO poskytuje bezpečnostní analýzy humanitárním organizacím působícím v regionu.
před 49 mminutami

Netflix se dohodl na převzetí části Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů

Americký provozovatel streamovací platformy Netflix se domluvil na převzetí části mediální skupiny Warner Bros. Discovery za 72 miliard dolarů (asi 1,5 bilionu korun). Společnost to oznámila v tiskové zprávě. Netflix podle dohody získá filmová studia Warner Bros. a také streamingovou divizi, včetně konkurenční platformy HBO Max.
13:51Aktualizovánopřed 57 mminutami

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby

Němečtí poslanci schválili novou podobu vojenské služby. Zákon zavádí plošné odvody a stanovuje také cíle počtů nových rekrutů. Pokud se jich nepodaří v daném roce dosáhnout, budou moci poslanci Spolkového sněmu odhlasovat takzvanou povinnou vojenskou službu z potřeby. Školáci a studenti na řadě míst Německa proti zákonu protestují.
11:38Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Jednota USA a Evropy je klíčová pro podporu Ukrajiny, řekl Macron v Číně

Jednota mezi Evropou a Spojenými státy je klíčová pro podporu Ukrajiny, uvedl na návštěvě Číny francouzský prezident Emmanuel Macron. Je podle něj také potřeba zvýšit ekonomický tlak na Rusko, informovaly agentury AFP a Reuters. Německý deník Der Spiegel už předtím napsal, že Macron i další evropští státníci vyjádřili vůči USA nedůvěru při jednáních s ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským.
před 2 hhodinami

Němečtí poslanci schválili důchodový balík

Německý Spolkový sněm navzdory odporu části koaličních poslanců schválil vládní důchodový balík. Spor o něj v posledních týdnech vyvolal krizi ve vládě kancléře Friedricha Merze (CDU). Postavila se proti němu totiž část mladých poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU, podle kterých představují některá opatření balíku příliš velkou zátěž pro státní rozpočet a mladou generaci. Návrh nakonec prošel pohodlnou většinou hlasů, hlasovalo proti němu jen sedm vládních poslanců.
13:34Aktualizovánopřed 2 hhodinami

BBC: V Gruzii rozháněli demonstranty toxickou látkou. Tbilisi stanici zažaluje

Slovy o „provokaci plánované zahraničními zpravodajskými službami“ reagovala vládnoucí strana Gruzínský sen na článek BBC, který mluví o použití chemické zbraně z první světové války proti demonstrantům ze strany tamních bezpečnostních složek. Strana již avizovala žalobu na britský server. Ten díky sesbíraným svědectvím popsal i následky použití dráždivé substance – pálení očí či zvracení měly trvat týdny.
před 3 hhodinami

Ruský nálet zabil v Dněpropetrovské oblasti dvanáctiletého chlapce

Dvanáctiletého chlapce zabil a další tři lidi zranil nálet ruských dronů na Dněpropetrovskou oblast na jihovýchodě Ukrajiny, sdělil předseda oblastní správy Vladyslav Hajvanenko. Ukrajinské drony během noci opět útočily v hloubi Ruska, informují média a místní úřady. Rusko tvrdí, že dobylo další ves na východě Ukrajiny, Bezimjane v Doněcké oblasti.
12:24Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Trump v novém dokumentu tvrdí, že Evropa čelí civilizačnímu úpadku

Americký prezident Donald Trump a jeho vláda v nové oficiální národní bezpečnostní strategii viní EU a migraci z toho, co označují za bezprostředně hrozící a totální kulturní a civilizační rozklad Evropy. Napsal o tom zpravodajský server Politico.
před 4 hhodinami
Načítání...