Bulharská prokuratura viní bývalého ředitele rozvědky z vyzvídání pro Rusy

Někdejší šéf bulharské vojenské rozvědky stál podle tamní prokuratury v čele skupiny, která prováděla výzvědnou činnost pro Rusko. V souvislosti se špionážním případem byly zatčeny dvě osoby, uvedla agentura AFP s odvoláním na ministerstvo obrany. Nová špionážní aféra přichází v době vrcholící kampaně před bulharskými parlamentními volbami 4. dubna. Průzkumy v nich mírně favorizují stranu prozápadně vystupujícího premiéra Bojko Borisova před spíše proruskými socialisty.

Hlavou skupiny, která budovala síť kontaktů a shromažďovala utajované informace Bulharska, NATO a EU pro třetí stranu, byl někdejší ředitel bulharského vojenského zpravodajství, uvedla podle televize BNT mluvčí generálního prokurátora Sijka Milevová.

Obviněno bylo podle ní celkem šest osob, mezi nimi aktivní příslušníci vojenské tajné služby, ale také lidé ve vysokých funkcích ve státní správě. Na činnosti skupiny se podle prokuratury podílela i manželka exšéfa vojenských špiónů, která má ruské občanství. Jeden ze členů skupiny se pokusil o útěk, byl ale zadržen poblíž ruského velvyslanectví v Sofii, dodala mluvčí.

Ruská agentura Interfax dříve s odvoláním na bulharskou televizi BNT psala o „několika zatčených“. Podle BNT agenti bulharské bezpečnosti uskutečnili operaci, při které zadrželi podezřelé a provedli domovní prohlídky na několika místech na jihu hlavního města a ve městě Pernik, které leží asi 30 kilometrů jihozápadně od Sofie. Počet zadržených stanice neupřesnila. Podle serveru 24 Časa nejsou mezi zatčenými Rusové.

Prokuratura zároveň zveřejnila snímky údajných členů skupiny, jak kopírují data z počítačů ve svých kancelářích, přepisy telefonních hovorů, v nichž šéf skupiny uděluje zbylým členům úkoly, a také záběry, ze kterých má být patrné, že členové skupiny dostávali za svou práci zaplaceno.

Diplomatický spor

Rusko koncem loňského prosince oznámilo vyhoštění bulharského diplomata, který působil jako pomocník vojenského atašé při velvyslanectví v Moskvě. Ruské ministerstvo zahraničích věcí v prohlášení uvedlo, že jde o odvetu za předchozí vyhoštění vojenského atašé při ruském velvyslanectví v Sofii.

Rozhodnutí vyhostit ruského diplomata oznámilo bulharské ministerstvo zahraničních věcí 18. prosince, když prokurátor uvedl, že vojenský atašé v Bulharsku shromažďoval tajné informace. Prokuratura v samostatném prohlášení uvedla, že diplomat sbíral mimo jiné údaje o pobytu amerických vojsk při armádních cvičeních v Bulharsku, které je členskou zemí NATO.

Média v poslední době informovala o několika případech vypovězení diplomatů mezi Bulharskem a Ruskem. V září byli z Bulharska vypovězeni dva diplomaté, kteří se podle žalobců od roku 2016 snažili získávat utajované informace o modernizačních plánech armády a o údržbě vojenské techniky.

Podobný incident se odehrál také v lednu, kdy bulharská prokuratura rovněž podezírala dva ruské diplomaty ze špionáže. Oba Bulharsko vypovědělo. Další ruský diplomat byl kvůli špionáži prohlášen za nežádoucí osobu koncem října předloňského roku.