Brusel ohlásil nové kroky vůči Londýnu kvůli snaze jednostranně změnit brexitovou dohodu

Evropská komise (EK) zahájila další čtyři řízení proti britské vládě s cílem vynutit dodržování severoirského protokolu. Nové právní kroky oznámila unijní exekutiva poté, co v britském parlamentu pokročilo schvalování návrhu zákona, kterým by Spojené království důležitou součást brexitové dohody jednostranně změnilo. První řízení v této souvislosti Komise zahájila už loni, v červnu pak oznámila další dvě.

„Dnešní (páteční) dopisy požadují, aby Spojené království učinilo svižné nápravné kroky pro zajištění souladu s podmínkami protokolu. Spojené království má dva měsíce na to odpovědět na tyto dopisy,“ uvádí Komise v prohlášení na svém webu. Dodává, že pokud Londýn nepřijme požadovaná opatření a neodpoví na stanovisko zaslané v polovině června, zváží EK zahájení procesu u Soudního dvoru Evropské unie.

Napětí mezi dvěma stranami tak dál eskaluje asi dva a půl roku poté, co Velká Británie formálně opustila EU. Učinila tak na základě „rozvodové dohody“, která ošetřuje i klíčovou výzvu v podobě zachování volného režimu na hranici Severního Irska s Irskou republikou, z níž se v důsledku brexitu stala hranice EU.

Nakonec se Londýn a Brusel dohodly, že na uvedenou část Spojeného království se budou nadále vztahovat pravidla jednotného unijního trhu, zatímco kontroly zboží budou probíhat při jeho cestě mezi Severním Irskem a zbytkem Spojeného království.

Britská vláda ale ustanovení nikdy plně nepřevedla do praxe. V nově adresovaných stížnostech jí EK vyčítá nedodržování „celních požadavků, požadavků ohledně dozoru a kontrol rizika při přesunu zboží ze Severního Irska do Velké Británie“. Tyto nedostatky údajně významně zvyšují riziko pašování zboží z EU skrze britský region.

Evropská komise dále uvádí, že Británie ve stanoveném termínu nepotvrdila osvojení nové unijní směrnice o spotřební dani, která má v EU a také v Severním Irsku začít platit příští rok v únoru. Zbylé dva body se rovněž týkají převádění unijní legislativy do domácího práva. „Cílem těchto řízení je zajistit dodržování protokolu v několika klíčových oblastech,“ uvádí unijní exekutiva.

Zákon prošel do Sněmovny lordů

Britská vláda se mezitím od severoirského protokolu dál odklání a aktuálně prosazuje jeho úpravu bez souhlasu EU. Návrh, který by tyto změny uzákonil, tento týden prošel dolní komorou britského parlamentu a nyní jej přebírá Sněmovna lordů, od níž se očekává řada pozměňovacích návrhů.

Vláda premiéra Borise Johnsona proces spustila po měsících vyjednávání, při kterých Komise odmítala zásahy do složitě dojednaného protokolu a místo toho prosazovala spolupráci skrze existující rámec. Ten nyní Britové označují za překážku pro politickou stabilitu v Severním Irsku, jakkoli to byl sám Johnson, kdo v roce 2019 na tento kompromis přistoupil.

„Tato legislativa napraví problémy, které protokol vytvořil, a zajistí volný pohyb zboží v rámci Spojeného království,“ řekla v červnu britská ministryně zahraničí Liz Trussová, když kontroverzní návrh zákona představovala v Dolní sněmovně. Trussová nyní bojuje s někdejším ministrem financí Rishim Sunakem o pozici lídra Konzervativní strany a má velkou šanci na to nahradit Johnsona v premiérské funkci. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Po nehodě vrtulníku zemřeli poblíž Kilimandžára dva Češi

Poblíž Kilimandžára zemřeli ve středu dva čeští občané. Informaci místních médií potvrdil mluvčí českého ministerstva zahraničí Daniel Drake. Podle serveru Tanzania Times u nejvyšší africké hory havaroval vrtulník, nehodu nepřežil nikdo z pasažérů.
10:23Aktualizovánopřed 57 mminutami

Papež vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce

Papež Lev XIV. ve svém prvním vánočním požehnání a poselství Městu a světu (Urbi et orbi) vyzval k přímému dialogu o míru v rusko-ukrajinské válce a k zastavení dalších ozbrojených konfliktů a násilností ve světě. Vyzval rovněž k solidaritě s migranty či s lidmi trpícími přírodními katastrofami. Už ve vánočním kázání uvedl, že odmítání pomoci chudým a cizincům je rovnocenné odmítání samotného Boha. Kritizoval také tvrdý postup amerického prezidenta Donalda Trumpa vůči imigrantům.
11:55Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Země vyzvaly Izrael, aby nerozšiřoval osady na Západním břehu. Ten to odmítl

Skupina čtrnácti zemí, mezi nimi i Británie, Francie, Itálie, Německo či Kanada, odsuzuje rozhodnutí Izraele schválit dalších devatenáct osad na okupovaném Západním břehu. Vládu premiéra Benjamina Netanjahua proto žádá, aby rozhodnutí z minulého týdne zrušila. Počet izraelských osad na tomto okupovaném palestinském území se za tři roky zvýšil na 69. Jeruzalém výzvu odmítl a označil ji za morálně chybnou.
08:00Aktualizovánopřed 3 hhodinami

Americké úřady nalezly milion dokumentů souvisejících s Epsteinem, tvrdí ministerstvo

Americké ministerstvo spravedlnosti uvedlo, že zpracovává zhruba milion dokumentů, které by mohly souviset s případem sexuálního delikventa Jeffreyho Epsteina. Ve středu večer to napsaly agentury Reuters a AP. Americký Kongres nařídil ministerstvu zveřejnit dokumenty související s Epsteinem do pátku 19. prosince. Resort zopakoval, že kvůli velkému množství materiálů bude zveřejňování trvat ještě několik dalších týdnů.
před 5 hhodinami

Prezidentem Hondurasu se podle úřadů stane Asfura podporovaný Trumpem

Po sečtení sporných okrsků se stal vítězem prezidentských voleb v Hondurasu konzervativní kandidát Nasry Asfura, uvedly podle agentur AP a Reuters volební úřady. Asfuru dříve podpořil americký prezident Donald Trump, který čelil kritice, že nevhodně zasáhl do voleb. Asfura uvedl, že je připraven převzít vládu. Středopravicový politik Salvador Nasralla, který skončil druhý, hovoří o volebních podvodech a vyzval k přepočtu všech hlasů, porážku odmítl uznat.
před 5 hhodinami

KLDR údajně otestovala novou raketu

Severokorejský vůdce Kim Čong-un se údajně zúčastnil testu nové rakety. Ve čtvrtek ráno to napsala severokorejská státní média, která citovaly agentury AFP a Reuters. Kim ve středu navštívil i doky, kde KLDR podle státních médií staví svou jadernou ponorku.
před 6 hhodinami

Evropa odsuzuje sankce USA kvůli regulaci platforem

Řada evropských zemí a Evropská komise (EK) ve středu důrazně odsoudily americké sankce vůči pěti Evropanům. Pětice sankcionovaných se podle Washingtonu podílela na prosazování cenzury na amerických internetových platformách, z pohledu EK jde ale o lidi, kteří se zasazují o přísnou regulaci technologického sektoru a o boj proti dezinformacím na internetu, uvedla agentura AFP s odvoláním na vyjádření šéfa francouzské diplomacie.
včeraAktualizovánopřed 21 hhodinami

Zelenskyj představil novou verzi plánu na ukončení ruské války

Nejnovější verze amerického plánu na ukončení ruské války proti Ukrajině počítá se zmrazením fronty na současných liniích a zahájením jednání o vytvoření demilitarizovaných zón. Na dlouhodobém konsensu ohledně územních otázek se ovšem ukrajinští a američtí vyjednavači na víkendových jednáních dohodnout nedokázali, shrnul ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. Předmětem sporu je také budoucí správa Ruskem okupované Záporožské jaderné elektrárny.
včeraAktualizovánovčera v 12:54
Načítání...