Británie hodlá jednostranně změnit severoirský protokol

Británie chce jednostranně prosadit změny takzvaného severoirského protokolu, který je součástí dohody o vystoupení země z Evropské unie. V britském parlamentu to řekla ministryně zahraničí Liz Trussová. Podle ní vláda hodlá v nejbližších týdnech předložit zákon, který by umožnil zjednodušení přepravy zboží mezi Severním Irskem a zbytkem Británie. Takový krok by ale byl porušením právně závazné dohody o brexitu, kterou před necelými dvěma lety s Bruselem podepsal premiér Boris Johnson, napsala agentura AP. Brusel varoval, že jednostranné kroky Londýna jsou nepřijatelné a unie na ně bude reagovat.

Evropská unie změny ve složitě dojednaném protokolu odmítá a tvrdí, že řešení problémů ohledně přepravy zboží do Severního Irska lze dosáhnout i bez nich. Británie ale nyní v dlouhodobém sporu přitvrdila a dala na srozuměnou, že změny zákonů prosadí i bez souhlasu Bruselu.

Místopředseda Evropské komise a vyjednavač za EU Maroš Šefčovič uvedl, že pokud Londýn podnikne jednostranné kroky, Brusel na ně bude reagovat „všemi dostupnými prostředky“. Jednostranné kroky Londýna jsou podle komisaře nepřijatelné a odporují podepsaným mezinárodním úmluvám. Přesto je EU ochotna nadále vyjednávat, napsal v rozsáhlém prohlášení zveřejněném po vystoupení Trussové.

Chystaný britský zákon budí v Bruselu obavy ze tří důvodů, píše Šefčovič. Severoirský protokol je kodifikací pokroku dosaženého v mírovém procesu. Protokol je mezinárodní dohodou a jednostranné změny smlouvy jsou nepřijatelné. Dohoda je navíc nezbytným základem pro budoucí dohodu o obchodu a spolupráci, stojí v prohlášení.

Irský ministr zahraničí Simon Coveney minulý týden varoval, že pokud Londýn nakonec sáhne k jednostranným změnám protokolu, může očekávat právní kroky ze strany EU a také případná protiopatření. Kroky britské vlády narušují důvěru a povedou k tomu, že bude stále obtížnější nalézt řešení, uvedl Coveney v úterý.

Sturgeonová je znepokojena

Skotská premiérka Nicola Sturgeonová, která je silnou kritičkou brexitu, plán týkající se takzvaného severoirského protokolu odsoudila jako „bezohledný a nezodpovědný“. „Jedná se o smlouvu, kterou podepsal Boris Johnson, a to, co to říká zbytku světa o odpovědnosti a vážnosti, kterou britská vláda přikládá mezinárodním smlouvám, je hluboce znepokojující,“ řekla Sturgeonová.

Podle Trussové jsou plánované změny v souladu s mezinárodním právem. „Stále dáváme přednost tomu najít řešení v jednání s EU, a i když připravujeme zákon, jsme otevření dalším debatám,“ řekla poslancům šéfka diplomacie.

Díky protokolu zůstala po brexitu otevřená hranice mezi Severním Irskem a Irskem, které je členem unijní sedmadvacítky. Zároveň ale severní region částečně ztratil dosavadní pevná pouta se zbytkem Británie, protože některé zboží putující mezi oběma částmi ostrovní monarchie nyní podléhá přísným kontrolám.

Britská vláda se odhodlala vyhrotit spor s Unií poté, co volby do regionálního parlamentu v Severním Irsku začátkem měsíce vyhrála republikánská strana Sinn Féin, která usiluje o sjednocení Irska. Severoirská Demokratická unionistická strana (DUP) s ní ale odmítla uzavřít dohodu o vládě právě kvůli výhradám k severoirskému protokolu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Jednání Ukrajiny a Ruska se očekává v Istanbulu

V Istanbulu se očekává jednání mezi Ruskem a Ukrajinou. Personální složení delegací obou zemí, které jsou ve válce od ruské invaze z února roku 2022, bylo dlouhou dobu nejisté. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval k přímému jednání ruského vládce Vladimira Putina. Ve středu večer však Kreml oznámil, že ruskou delegaci povede Putinův poradce Vladimir Medinskij.
před 19 mminutami

Jednání mezi Kyjevem a Moskvou provází nejasnosti. Putin v delegaci chybí

Po více než třech letech se Rusko a Ukrajina chystají obnovit mírová jednání. O ukončení ruské agrese mají opět jednat v Turecku. A to už ve čtvrtek. Klíčovou roli sehrál americký prezident Donald Trump, který Moskvu a Kyjev tlačil k jednání. Ve středu večer ruská agentura TASS uvedla, že ruskou delegaci povede poradce šéfa Kremlu Vladimira Putina Vladimir Medinskij. Podle ČTK z vyjádření Kremlu vyplývá, že sám Putin se jednání v Turecku nezúčastní. Moskva dlouho nechtěla upřesnit, kdo ji v Istanbulu bude zastupovat. Krátce po oznámení z Kremlu agentura Reuters napsala, že do turecké metropole nedorazí ani Trump.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

Ruská raketa zabila tři lidi v Sumách, hlásí úřady

Rusko v noci na středu vyslalo na Ukrajinu balistickou raketu Iskander-M a 145 dronů různých typů. Na osmdesát z nich bylo sestřeleno, uvedlo letectvo napadené země. Ukrajinské úřady zároveň v té době hlásily jednoho mrtvého a několik zraněných. Později během dne informovaly o dalších třech obětech po útoku na město Sumy na severovýchodě Ukrajiny.
včeraAktualizovánopřed 9 hhodinami

Trump v Kataru podepsal bilionovou dohodu o hospodářské výměně

Americký prezident Donald Trump v Kataru uzavřel dohodu o hospodářské výměně v celkové hodnotě 1,2 bilionu dolarů (26,7 bilionu korun), uvedl ve středu Bílý dům. Trump je na třídenní návštěvě Blízkého východu. Dříve na summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC) v Rijádu oznámil, že USA hodlají uzavřít dohodu s Íránem, ovšem pod podmínkou, že Teherán přestane podporovat terorismus a vzdá se ambicí na vlastnictví jaderné zbraně.
včeraAktualizovánopřed 10 hhodinami

Řečtí dobrovolní hasiči očekávají náročné léto

Před dvěma lety zažila Evropa jeden z největších lesních požárů, který tehdy pustošil Řecko. Letos plánuje tamní vláda nasadit až osmnáct tisíc hasičů, ke kterým má přibýt deset tisíc dobrovolníků. V roce 2022 bylo hasičů o tři a půl tisíce méně. Stát vyčlenil také dvě miliardy eur (asi 50 miliard korun) na nákup letecké techniky a dronů s termokamerami. Jednotky dobrovolných hasičů jsou zpravidla závislé na darech a vybavení mají často zastaralé.
před 10 hhodinami

Ukrajinské lodě střeží klid v Černém moři. Obilný koridor funguje i bez Ruska

Turecko v roce 2022 zprostředkovalo první dohodu mezi Kyjevem a Moskvou, na jejímž základě vznikl obilný koridor v Černém moři. Došlo tak k částečnému ukončení blokády ukrajinských černomořských přístavů. Přestože Moskva od ujednání časem odstoupila, koridor nadále funguje. Bezpečnost v oblasti pravidelně monitoruje ukrajinské námořnictvo. Menší vojenská plavidla hlídkují i kvůli hrozbě min či riziku ruských diverzních operací. Námořníci nyní vyhlížejí avizovaná mírová jednání v Turecku a doufají, že v jejich zemi brzy zavládne mír.
před 11 hhodinami

Na Ukrajině se bojuje o mírový řád v Evropě, uvedl Merz

Nový německý kancléř Friedrich Merz (CDU) promluvil k zákonodárcům ve Spolkovém sněmu. V projevu uvedl, že Rusko porušilo všechna pravidla nastavená po druhé světové válce. Na Ukrajině se podle něj bojuje o mírový řád celé Evropy. Kyjevu slíbil jednoznačnou podporu, partnerům v EU pak spolehlivost a předvídatelnost.
včeraAktualizovánopřed 14 hhodinami

Trump vyzval syrského vůdce Šaru k normalizaci vztahů s Izraelem

Americký prezident Donald Trump se v Rijádu setkal s novým syrským vůdcem Ahmadem Šarou, kterého vyzval k podepsání takzvané Abrahámovské dohody o normalizaci vztahů s Izraelem. Trump zároveň v úterý oznámil, že Spojené státy zruší veškeré sankce vůči Sýrii. Středeční krátké a neformální setkání vůdců USA a Sýrie, které bylo prvním za 25 let, se koná na okraj summitu Rady pro spolupráci arabských států Perského zálivu (GCC).
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami
Načítání...