Bouře Isaias dorazila na Floridu. Přinesla lijáky a prudký vítr

K východnímu pobřeží Floridy dorazila tropická bouře Isaias a přinesla s sebou silný vichr a lijáky. Živel v noci na neděli mírně oslabil a není již klasifikován jako hurikán. Floridské úřady ale uzavřely pláže, přístaviště, parky i místa, kde se dělají testy na nový koronavirus.

Na Floridě, která je nyní jedním z ohnisek koronaviru ve Spojených státech, může Isaias zhoršit snahy zastavit šíření nákazy. Floridský guvernér Ron DeSantis již dříve oznámil, že očekává v souvislosti s počasím výpadky proudu, a doporučil obyvatelům, aby se zásobili vodou, potravinami a léky.

Bouře se ráno místního času (odpoledne SELČ) nacházela asi 70 kilometrů východně od města West Palm Beach. Meteorologové předpokládají, že bude postupovat podél východního pobřeží USA směrem na sever.

V sobotu Isaias ještě jako hurikán zasáhl ostrovy v Karibském moři, následně slábl a v neděli ráno místního času v bouři dosahoval rychlosti 100 kilometrů za hodinu. Podle meteorologů by již Isaias neměl znovu zesílit na hurikán, jak se původně předpokládalo. Přesto musí oblast očekávat hustý déšť, záplavy a prudký vítr.

Přistání astronautů bouře neovlivní

Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) uvedl, že bouřlivé počasí nezměnilo plány na návrat astronautů Roberta Behnkena a Douglase Hurleyho z Mezinárodní vesmírné stanice (ISS) na Zemi. S lodí Crew Dragon soukromé společnosti SpaceX by měli odpoledne místního času dosednout do vod Mexického zálivu. Přistání pilotované mise na moři má být pro americkou kosmonautiku první po 45 letech.

Technici opravují poškozené elektrické vedení
Zdroj: Damon Higgins/ČTK/ZUMA

Na Bahamách bouře Isaias polámala stromy a ničila elektrické vedení. Místní lidé ještě mají v živé paměti loňské řádění hurikánu Dorian a například v metropoli Nassau čekali v dlouhých frontách před obchody s potravinami a před prodejnami s nářadím.

V Dominikánské republice si živel vyžádal nejméně dva mrtvé. V Portoriku hurikán vyvracel stromy, zaplavil ulice měst a přerušil dodávky elektřiny pro tisíce domácností a podniků.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

Generální ředitel Washington Post Lewis odstoupil z funkce

Vydavatel a generální ředitel amerického deníku The Washington Post (WP) Will Lewis jen několik dní po rozsáhlém propouštění oznámil, že odstupuje z funkce. Podle agentur o tom informoval v e-mailu zaměstnancům. Na jeho pozici v deníku, který od roku 2013 vlastní miliardář a zakladatel internetového gigantu Amazon Jeff Bezos, nastoupí dosavadní finanční ředitel Jeff D'Onofrio.
před 23 mminutami

Orbána podle průzkumů poráží opoziční strana Magyara

S blížícími se parlamentními volbami v Maďarsku je zřejmé, že se utkají dva hlavní soupeři. Premiér Viktor Orbán po šestnácti letech usiluje o páté vítězství v řadě. Proti němu stojí strana Tisza Pétera Magyara, která tentokrát sjednotila dosud roztříštěnou opozici. Podle průzkumů má náskok několika procent.
před 2 hhodinami

Japonsko hlasuje v předčasných volbách

Úderem sobotní 23. hodiny SEČ se v Japonsku otevřely volební místnosti. Tamní voličky a voliči v předčasných volbách hlasují pro nové složení dolní komory tamního parlamentu. Agentura Reuters označila za favoritku voleb dosavadní premiérku Sanae Takaičiovou. Upozornila však na to, že vlivem sněhových srážek v některých oblastech by účast při volbách mohla být nižší.
00:38Aktualizovánopřed 2 hhodinami

Portugalci zvolí ve druhém kole voleb příštího prezidenta

Portugalci v nedělním druhém kole prezidentských voleb vyberou příští hlavu státu. O post se ucházejí středolevicový politik António José Seguro a šéf krajně pravicové strany Chega (Dost) André Ventura. Analytici očekávají triumf Segura, nicméně podle agentury AFP bude výsledek krajně pravicového politika „pozorně sledován“. Volební místnosti se otevírají v 9:00 SEČ, zavřou ve 20:00.
před 3 hhodinami

V lavinách na severu Itálie zahynulo několik lidí

Při několika lavinách na severu Itálie zahynuli čtyři lidé a další utrpěli zranění, uvedla agentura DPA. V italských horách platí vysoké lavinové nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 12 hhodinami

Ukrajinské elektrárny kvůli ruským útokům snižují výkon

V důsledku sobotního ruského útoku musely ukrajinské jaderné elektrárny snížit svůj výkon. Informuje o tom Ministerstvo energetiky Ukrajiny. Drony a rakety podle instituce mířily především na rozvodny a vzdušné vedení. Jaderné elektrárny jsou největším zdrojem elektřiny v zemi. Jednu z nich za přísných bezpečnostních opatření navštívil štáb České televize.
před 12 hhodinami

Demonstrace odpůrců olympiády v Miláně přerostla v násilnosti

Sobotní demonstrace odpůrců olympiády v severoitalském Miláně přerostla v násilnosti, když zhruba stovka protestujících házela na policisty dělobuchy, dýmovnice a lahve. Informovala o tom agentura Reuters s tím, že policie dav rozehnala vodními děly. Zimní olympijské hry, které začaly v pátek, hostí Milán společně s Cortinou d'Ampezzo.
před 12 hhodinami

Krize ve vztazích s USA kvůli Grónsku ještě neskončila, míní Rasmussen

Krize ve vztazích se Spojenými státy kvůli Grónsku ještě neskončila, i když se vztahy zlepšují, je přesvědčen dánský ministr zahraničí Lars Lökke Rasmussen. Vyjádřil se tak v sobotu podle agentury AFP na tiskové konferenci v grónském Nuuku. O největší světový ostrov, bohatý na nerostné suroviny, donedávna usiloval americký prezident Donald Trump, což vedlo k velkému napětí. Dánsko, pod které Grónsko jako autonomní oblast patří, to stejně jako další evropské země jasně odmítalo.
před 13 hhodinami
Načítání...