Biden se dohodl se senátory na investicích do infrastruktury. Půjde o skoro 13 bilionů korun

Bílý dům po mnoha týdnech jednání se členy Kongresu představil plán investic do infrastruktury, který má podporu mezi demokraty i mezi republikány. Prezident Joe Biden se dohodl se skupinou senátorů na nových výdajích v dopravě, energetice či vodohospodářství v celkové výši 579 miliard dolarů (přes 12 bilionů korun), přičemž se nepočítá s žádným navýšením daňové zátěže. V projevu poté Biden hovořil o dlouho potřebné finanční injekci, která modernizuje Spojené státy.

„Máme dohodu,“ prohlásil prezident při netradičním vystoupení na příjezdové cestě Bílého domu v doprovodu několika senátorů, s nimiž předtím jednal. Při vystoupení uvnitř svého sídla pak řekl, že dojednaný balíček přinese miliony amerických pracovních míst či největší investici do veřejné dopravy v dějinách USA.

Představená sada návrhů je výrazně menší oproti plánu investic a dalších podpůrných opatření v celkovém objemu 2,3 bilionu dolarů, s nímž Biden přišel na konci března.

Podle dokumentu zveřejněného Bílým domem činí součet „základních“ a nových výdajů plánovaných na příštích osm let 1,2 bilionu dolarů. Z těch nově vyčleněných je více než polovina určená pro dopravu, konkrétně 312 miliard. Zbylých 266 miliard má být rozděleno mezi „vodní infrastrukturu“, posílení internetové sítě, energetiku či sanaci životního prostředí.

Vzácná podpora

Investice do infrastruktury jsou jedním z hlavních bodů programu prezidenta Bidena. Kompromisní balíček, který má vzácnou podporu u obou hlavních politických stran, by mu podle AP mohl otevřít cestu k následnému prosazení dalších částí zhruba čtyřbilionového plánu podpory infrastruktury a rodin.

„Na obou stranách jsme učinili významné kompromisy,“ hodnotil vývoj šéf Bílého domu, přičemž vyzdvihoval spolupráci demokratických a republikánských senátorů. USA podle něj už dlouho s podobnou dohodou nepřišly, nové investice do infrastruktury Biden popisoval jako „naléhavě potřebné“ a velmi opožděné.

Kompromisní není jen celkový objem předloženého balíčku, ale také navrhované způsoby pokrytí plánovaných výdajů. Svůj původní plán Biden spojil s navýšením korporátní daně na dobu patnácti let, nic takového ale na seznamu publikovaném Bílým domem nefiguruje. Místo toho jsou jako možné zdroje financování uvedeny prodeje strategických ropných rezerv, efektivnější výběr daní, přesměrování peněz z pandemických programů či „makroekonomický dopad“ samotných investic do infrastruktury.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Svět

„Žádný kout planety nezůstane nedotčen.“ Summit v Brazílii se zabývá klimatem

V brazilském městě Belém začal ve čtvrtek dvoudenní summit před klimatickou konferencí OSN COP30, která se tam bude konat od 10. do 21. listopadu. Šéf OSN António Guterres na úvod summitu vyzval zejména bohaté země k rychlejším a účinnějším krokům proti globálnímu oteplování. Brazilský prezident Luiz Inácio Lula da Silva při zahájení summitu vyzval k tomu, aby se méně peněz dávalo na války a více na ochranu životního prostředí.
před 13 mminutami

Evropská komise pod tlakem z USA navrhuje pozastavit část zákonů o AI

Evropská komise navrhuje pozastavit část svých přelomových zákonů o umělé inteligenci (AI) pod silným tlakem velkých technologických firem a vlády USA, napsal v pátek list Financial Times (FT). Odvolává se přitom na své zdroje z Bruselu.
před 1 hhodinou

Tajfun si ve Vietnamu vyžádal pět životů, na Filipínách už 188

Pět mrtvých si zatím ve Vietnamu vyžádal tajfun Kalmaegi, který stomilionovou zemi zasáhl ve čtvrtek, píše agentura AFP. Na Filipínách počet obětí živlu stoupl na 188, dodala.
08:54Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Drony uzavřely letiště v belgickém Lutychu

Letiště v belgickém Lutychu dočasně přerušilo provoz kvůli zpozorovaným dronům. Je to tento týden už druhý podobný incident. Informovala o tom agentura Belga s odvoláním na společnost Skeyes, která zajišťuje v zemi letový provoz.
před 2 hhodinami

Po kontaktu s balíčkem na základně u Washingtonu onemocnělo několik lidí

Na americkou vojenskou základnu v Marylandu byl doručen balíček, který obsahoval bílý prášek. Po jeho otevření se udělalo několika lidem nevolno a někteří z nich museli být převezeni do nemocnice, informovala v pátek na svém webu stanice CNN.
před 2 hhodinami

Ukrajinští uprchlíci se v Německu dobře integrují, zaplňují i nedostatkové profese

Uprchlíci, kteří přišli z Ukrajiny do Německa, jsou podle Spolkového institutu pro výzkum obyvatel nadprůměrně kvalifikovaní a ve stále větších počtech rychleji nachází zaměstnání. Problémem však zůstává zdlouhavé uznávání diplomů. Mezi běženci je přitom mnoho lékařek i techniků, kterých je v Německu nedostatek. Ukrajinců žije ve spolkové republice nejvíce v EU, celkem 1,3 milionu. Nově příchozích výrazně přibylo poté, co Kyjev v srpnu povolil vycestovat ze země mladým mužům mezi 18 a 22 lety. Nárůst však přichází v době, kdy vláda plánuje omezit podporu.
před 4 hhodinami

Milice na „náměstí smrti“ střílely děti, popsali Fášir přeživší

Jednotky rychlé podpory (RSF) po vpádu do súdánského Fáširu oddělovaly ženy od mužů, které pak na „náměstí smrti“ hromadně povraždily včetně malých dětí. Kdo neměl na výkupné, byl zabit. Tak popisují pád města svědci, kterým se po několika dnech o hladu podařilo dostat do bezpečí. Zvěrstva připomínají genocidu v Dárfúru před více než dvěma dekádami, za níž stály milice Džandžavíd. Právě z nich později vzešly RSF.
před 5 hhodinami

Kazachstán se připojí k Abrahámovským dohodám, oznámil Trump

Převážně muslimský Kazachstán se připojí k Abrahámovským dohodám o normalizaci vztahů s Izraelem, oznámil v noci na pátek SEČ americký prezident Donald Trump. Kazašský prezident Kasym-Žomart Tokajev, jenž je v současné době na návštěvě Bílého domu, už si telefonoval s izraelským premiérem Benjaminem Netanjahuem, dodal Trump na sociální síti a jejich hovor označil za skvělý.
před 7 hhodinami
Načítání...