Žena vyzývala k nepokojům a převzetí moci armádou, dostala podmínku

Nahrávám video

Okresní soud v Náchodě potrestal Kateřinu Včelišovou za podněcování k nenávisti a šíření poplašné zprávy podmínkou. Na sociálních sítích vyzývala k zakládání občanských patrol, které by vyhnaly úředníky ze státních budov, nebo převzetí moci armádou. Dostala osm měsíců s podmíněným odkladem na osmnáct měsíců, rozsudek není pravomocný.

Kateřina Včelišová oslovuje veřejnost na sociálních sítích jménem spolku Legitimní věřitelé ČR, který nerespektuje stát ani jeho úředníky. Občany v příspěvku z 10. ledna vyzývala k „vypráskání podvodníků“ z úřadů, vojáky k převzetí moci silou.

Podle soudu jednání obžalované překročilo hranice neškodné hry či virtuální reality a stalo se pro společnost nebezpečným. „Ve chvíli, kdy zaznívají výzvy k násilí a zaznívají veřejně, přestává to být hra. Dosud jsme to pokládali spíše za recesistické sdružení. Nyní to podle mě již překračuje hranice. Toto jednání je třeba zastavit, aby dále neeskalovalo,“ vysvětlil předseda Okresního soudu v Náchodě Pavel Ruml.

Žena patří ke spolku, který odmítá uznat vznik České republiky, sama se považuje za členku československé vlády. Vyhlášení verdiktu se obžalovaná osobně nezúčastnila.

Včelišová čelí policejnímu stíhání také za narušení jednání královéhradeckého krajského soudu, který rozhodoval o vazbě pro jejího manžela Petra. Ten byl později odsouzen na devět let za nedovolenou výrobu a distribuci marihuany.

Petr Včeliš podle posledního rozsudku odvolacího Vrchního soudu v Praze za několik let vypěstoval a nakoupil okolo půl tuny vysoce účinné marihuany. Muž, který žil před zatčením s rodinou na Náchodsku alternativním způsobem, přiznal jen část viny. U hradeckého krajského soudu mimo jiné uvedl, že obchodoval výhradně s legálním CBD konopím.

Podle Centra proti hybridním hrozbám resortu vnitra se názory lidí kolem obžalované podobají americkému hnutí Suverénní občané. Úřady je považují za extremistickou a teroristickou skupinu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

U Chýnova se srazil vlak s autem, několik lidí je zraněno

U Chýnova na Táborsku se ve čtvrtek po poledni srazil osobní vlak s nákladním autem. Jeden člověk utrpěl těžké zranění, další tři lehká až středně těžká zranění.
před 27 mminutami

Při pádu armádního vrtulníku zemřel jeden člověk

Na 22. základně vrtulníkového letectva v Náměšti nad Oslavou na Třebíčsku se zřítil armádní vrtulník Venom s pěti vojáky na palubě, uvedla po poledni na síti X armáda. Záchranáři posléze informovali, že jeden člověk při pádu zemřel. Dalších šest lidí ošetřili a převezli je do nemocnic V Brně, Jihlavě a Třebíči. Na místo nehody míří ministr obrany Jaromír Zůna (za SPD).
13:01Aktualizovánopřed 31 mminutami

Výbuch při opravě vodovodního potrubí v Kroměříži zranil dva lidi

Výbuch při opravě vodovodního potrubí v Kroměříži ve čtvrtek po poledni zranil dva lidi, řekla policejní mluvčí Šárka Trnková. Jeden byl převezen na urgentní příjem, druhý má méně vážné zranění, uvedla mluvčí Zdravotnické záchranné služby Zlínského kraje Veronika Slaměnová.
13:47Aktualizovánopřed 56 mminutami

Nafta už je dražší skoro o pět korun

Průměrná cena pohonných hmot v Česku se v uplynulém týdnu, po jehož část ještě platila státní cenová regulace, opět zvýšila. Více zdražila nafta. Od pondělí čerpací stanice stanovují ceny opět volně a litr nejprodávanějšího benzinu Natural 95 aktuálně prodávají v průměru za 42,04 koruny, před týdnem byl o 1,8 koruny levnější. Diesel od té doby zdražil o 4,67 koruny na litr na průměrných 42,24 koruny. Plyne to z údajů společnosti CCS, která ceny sleduje.
před 2 hhodinami

Zapomenuté prameny by mohly přilákat turisty na méně známá místa

Výzkumníci Institutu lázeňství a balneologie monitorují více než pět desítek nevyužívaných a volně přístupných pramenů v Karlovarském kraji. Dosavadní údaje o jejich složení a stavu jsou desítky let staré. Aktuální poznatky mohou přispět k ochraně přírodních zdrojů a zároveň motivovat turisty k poznávání méně známých míst. Jedním z cílů projektu je také snížit návštěvnický tlak na nejznámější lokality.
před 4 hhodinami

Alkohol za kormidlo nepatří. Policisté připomínají, jak se bezpečně chovat u vody

Policisté během letních prázdnin vyrážejí k přehradám, koupalištím a přírodním vodním plochám, aby v rámci preventivní akce Bezpečně u vody lidem připomněli pravidla bezpečného chování. Na Novomlýnských nádržích se zaměřují nejen na rekreanty na břehu, ale také na vůdce motorových člunů, jachet nebo paddleboardů.
před 8 hhodinami

ODS vyloučila Filipa Dvořáka ze strany

Výkonná rada ODS ve středu ukončila členství předsedovi místní organizace strany v Praze 1 Filipu Dvořákovi, sdělila mluvčí občanských demokratů Mariana Wernerová. Spor vznikl poté, co se celostátní vedení strany kvůli dřívějším kauzám postavilo proti Dvořákově kandidatuře na starostu Prahy 1. Podle Dvořáka je jeho vyloučení výsledkem předem rozhodnutého procesu, i když nikdy nebyl z ničeho obviněn ani vyšetřován.
včeraAktualizovánopřed 16 hhodinami

Policie po zásahu na pražském magistrátu obvinila šest lidí a dvě firmy

Po úterním zásahu v budově pražského magistrátu ve Škodově paláci policie obvinila šest lidí a dvě právnické osoby. Viní je z více trestných činů, mezi nimiž je zneužití pravomoci úřední osoby, přijímání úplatků či praní špinavých peněz. Podle kriminalistů působili obvinění jako organizovaná zločinecká skupina, potvrdil pro Českou televizi mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze Aleš Cimbala.
včeraAktualizovánopřed 22 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.