Zemřel poslanec ODS Ventruba, byl hospitalizovaný s covidem-19

Zemřel poslanec ODS Jiří Ventruba, jenž byl hospitalizován s těžkým průběhem covidu-19. O úmrtí v úterý informoval přímo na sněmovním plénu předseda ODS Petr Fiala, který poslaneckou schůzi řídil. Poslanci uctili Ventrubovu památku minutou ticha.

„Bohužel jsem obdržel smutnou zprávu, že náš kolega Jiří Ventruba právě na onemocnění covid-19 zemřel,“ uvedl Fiala. Už dopoledne informoval na tiskové konferenci, že se poslanec a neurochirurg Ventruba léčí po nákaze koronavirem v nemocnici.

Do poslaneckých lavic by měl nově nastoupit podnikatel Libor Hoppe z Blanenska. Situaci projedná s vedením strany. Hoppe je druhým náhradníkem z příslušné kandidátní listiny občanských demokratů. První náhradník, senátor Rostislav Koštial, se této pozice podle informací ČTK z dolní komory už dříve vzdal.

Covid ve sněmovně

Covid zasáhl už více poslanců. Minulý týden byl hospitalizován kvůli nálezu na plicích poslanec KSČM Jiří Dolejš. Sociální demokrat Jan Birke (ČSSD) byl po těžkém průběhu covidu z nemocnice už propuštěn. Poslanec a starosta Náchoda o tom informoval rovněž v uplynulém týdnu.

Minulý týden bylo v karanténě nebo mezi nemocnými zhruba 15 zákonodárců dolní komory. Předseda poslanců ANO Jaroslav Faltýnek v úterý uvedl, že aktuálně je z jeho klubu nemocných nebo v karanténě osm zákonodárců.

Už dříve nemoc překonali například předseda sněmovny Radek Vondráček (ANO) či jeho kolegové z klubu Karla Šlechtová a Patrik Nacher, lidovec Marek Výborný nebo pirátský poslanec František Navrkal. O tom, že měl covid-19, před týdnem na plénu mluvil poslanec KSČM Zdeněk Ondráček.