Zachrání Karlovy Vary svůj klenot?

Karlovy Vary – Císařské lázně jsou od nepaměti klenotem Karlových Varů. Nyní, po dvaceti letech chátrání, mají konečně naději na záchranu. Alespoň to tvrdí zástupci kraje. Opoziční zastupitelé jsou ale k těmto informacím skeptičtí. Podle nich se nenajdou dostatečné finanční prostředky. Rekonstrukci historické budovy přitom odhadují experti na osm set milionů korun.

Budova Císařských lázní je už více než deset let zavřená. Přesto ji x znají miliony filmových diváků. Unikátní interiéry využili scenáristé například v bondovce Casino Royal. Město budovu převedlo kraji. Podle primátora si s jejím využitím téměř dvacet let nevědělo rady. Technický stav zanedbané památky se ještě víc zhoršoval. „V podstatě se tím nikdo nikdy moc nezabýval,“ říká karlovarský primátor Petr Kulhánek. „Stropy jsou poničené, historické památky jsou poničené, zdi jsou vlhké. Je to opravdu v havarijním stavu,“ popisuje současný stav objektu ředitel Císařských lázní Lukáš Siřínek.

Bývalé vedení kraje chtělo opravy zaplatit z peněz připravených v regionálním operačním programu. Současné vedení je ale nechalo na projekty obcí. Hejtman říká, že peníze na rekonstrukci už má přislíbené. „Příspěvek by mělo vkládat město Karlovy Vary a také Karlovarský kraj. Jedná se také o financování ze dvou evropských operačních programů,“ vysvětluje karlovarský zastupitel Tomáš Hybner. „Já těm příslibům nevěřím. Já už jsem jednou řekl, že vsadím svoje boty na to, že projekt Císařských lázní v příštím ani přespříštím roce realizován nebude,“ upozorňuje bývalý hejtman Karlovarského kraje Josef Pavel. „Nejedná se o nějaké fiktivní peníze. Věříme, že budeme úspěšní a ty peníze nakonec seženeme,“ uvádí hejtman Karlovarského kraje Josef Novotný.

Nahrávám video

Kraj už má na rekonstrukci stavební povolení. Podle projektů mají v budově vzniknout výstavní prostory, muzeum, kongresový sál a infocentrum. Zástupci kraje odhadují, že rekonstrukce Císařských lázní by mohla začít už na podzim příštího roku.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Policie odložila prověřování Turka v kauze nenávistných výroků, píše iRozhlas

Policie odložila prověřování poslance Filipa Turka (za Motoristy) v kauze nenávistných výroků zveřejněných na sociálních sítích kvůli promlčení jeho trestní odpovědnosti. Stíhat nebude ani vydavatelství či autory Deníku N, který na výroky upozornil, napsal iRozhlas. Rozhodnutí policistů není pravomocné, bude ho ještě přezkoumávat státní zástupce. Turek uvedl, že ho rozhodnutí nepřekvapilo, protože se ničeho nedopustil. Vedle toho bylo pravomocně odloženo oznámení o údajném domácím násilí poslance.
14:43Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Bratříčku, drž sa, vzkazuje slovenský výtvarník s ironií Čechům

Důležité okamžiky českých a slovenských dějin zobrazuje výtvarník Matúš Maťátko. Vystavuje je ostravský Dům umění pod názvem Bratříčku, drž sa. Titul výstavy vychází z textu písně Karla Kryla. Ve svých dílech autor ironicky komentuje minulost bývalého Československa i současnost obou samostatných států.
před 2 hhodinami

Divadlo je krásnější než politika, říká jubilant Milan Uhde

Dramatik, spisovatel a básník Milan Uhde slaví 28. července devadesátiny. Osudově je spjatý především s brněnskými divadly, výraznou stopu ale zanechal také na české politické scéně. V posledních letech československé federace byl českým ministrem kultury, později také předsedou Poslanecké sněmovny.
před 3 hhodinami

Do Účka se chodilo na Kryla i studentské kapely. Univerzita klub obnoví

Jeden z nejznámějších studentských klubů v Olomouci, U-klub v areálu vysokoškolských kolejí, se znovu otevře. Prostor, ve kterém vystupovali regionální hudebníci i tuzemské hvězdy, je zavřený od roku 2018. Univerzita Palackého hudební scénu plánuje zrekonstruovat a vrátit do ní nejen koncerty, ale i divadlo, debaty či workshopy.
před 4 hhodinami

Uzavírka hráze komplikuje dopravu u Slapů, podnikatelům klesají tržby

Severní část pravého břehu Slapské přehrady od jara tíží uzavírka kvůli opravě silnice a mostu na hrázi. Některým lidem se výrazně zkomplikovalo dojíždění do práce. Například cesta ze Slapů do Rabyně se kvůli uzavírce prodloužila o více než dvacet kilometrů. Podnikatelé v cestovním ruchu si stěžují na nízké tržby. Starosta Rabyně by chtěl o víkendech posílit veřejnou dopravu.
před 9 hhodinami

Nehorázné, tepe ODS výběr šéfa pražského letiště. Schillerová: Je to profesionál

Vláda a opoziční ODS jsou ve sporu kvůli pražskému letišti. Do výběrového řízení na nového šéfa se podle ministerstva financí přihlásilo devět lidí, šest z nich dostalo pozvánku na pohovor. Opozice zpochybňuje průběh tendru i profesní minulost vítěze Radomíra Lašáka. Šéfka resortu Alena Schillerová (ANO) jeho nominaci vidí naopak jako příležitost k rozvoji.
před 10 hhodinami

Klatovskou „gilotinu“ nahradí vyšší a širší železniční most

Začala uzavírka silnice pod železničním mostem v Klatovech, kterému se přezdívá gilotina. V minulých letech se pod jeho nízkou konstrukcí zasekla řada kamionů. Předloni při jedné z nehod dokonce zemřel člověk. Přestože Správa železnic (SŽ) most nedávno zvýšila, nyní se rozhodla pro jeho úplnou výměnu. Hotovo má být do 23. listopadu.
před 22 hhodinami

V kauze WCA chce policie poslat před soud za dvoumiliardový podvod člověka a firmu

Kriminalisté z Národní centrály proti organizovanému zločinu (NCOZ) navrhli obžalovat jednoho člověka a firmu v souvislosti s kauzou investiční společnosti WCA International. Detektivové je viní z podvodu s více než šesti tisíci poškozených, kterým dle vyšetřovatelů způsobili škodou téměř 2,2 miliardy korun. České televizi to sdělil náměstek olomouckého vrchního státního zástupce Radek Bartoš. Společnost slibovala klientům vysoké výnosy z investovaných peněz. Ty ale organizátor dle policie používal pro vlastní potřebu, například nákupy nemovitostí ve Spojených arabských emirátech.
před 23 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.