Vila Tugendhat slaví 15 let v UNESCO. Návštěvnost se zvýšila až trojnásobně

Brněnská vila Tugendhat slaví patnáct let od zapsání na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Památka je od roku 2012 nově opravená a ročně jí projde třicet tisíc návštěvníků. Přibývá také různorodých kulturních akcí, jako jsou koncerty, přednášky a jiná vystoupení, které vila hostí.

Fakt, že se slavná funkcionalistická stavba ocitla na prestižním seznamu, se projevil na zvýšení průměrné roční návštěvnosti. Podle statistik Muzea města Brna stoupla trojnásobně.

Odborníci na vile Tugendhat oceňují nadčasový architektonický koncept, unikátní konstrukční a technické řešení, ušlechtilé a exotické přírodní materiály i zasazení do městské krajiny. Architekt Ludwig Mies van der Rohe ji navrhl pro manžele Tugendhatovy. Na svahu s výhledem na Brno vyrostla v letech 1929 a 1930. Už tehdy budila pozornost pro svou cenu i progresivitu.

Zápis na seznam UNESCO vyžadoval dobrou přípravu, kontakty i načasování. „Náš tým byl v předstihu informován o tom, že v roce 2001 se do popředí zájmu dostane architektura 20. století,“ řekla ředitelka vily spravované Muzeem města Brna Iveta Černá. 

Jednou z podmínek, aby se stavba na seznam dostala, byl příslib rekonstrukce. Z vlastní kapsy. „UNESCO znamená nikoliv, jak si řada našich návštěvníků myslí, nějaký speciální finanční obnos, ale i zodpovědnost se o tento objekt velmi pečlivě starat,“ vysvětlila ředitelka Černá. Vlastník, město Brno, přesto s generální opravou začalo až o devět let později.

Stavbaři a řemeslníci vilu v letech 2010 až 2012 vrátili do stavu, který se co nejvíce blíží původnímu řešení. Barcelona, Brno, Tugendhat – tři z mnoha typů křesel, kterými vilu vybavil architekt Ludwig Mies van der Rohe. Ve skleněném pokoji dnes stojí jen repliky, návštěvníkům to však nevadí. Zájem o prohlídky rok od roku roste. Kapacita je ale malá a zájemci se objednávají předem. Zatímco v roce 2001 vilu navštívilo devět tisíc lidí, po jejím znovuotevření se návštěvnost pohybuje okolo třiceti tisíc lidí ročně.

V Česku je dvanáct památek UNESCO

Funkcionalistická vila je předposlední českou památkou, kterou UNESCO na seznam přidalo. V zemi je 11 dalších. Například Lednicko-valtický areál nebo Zelená Hora. Každou z nich komisaři pečlivě hlídají. Z prestižního seznamu totiž lze i vypadnout. V minulosti se to stalo třeba Drážďanům, a to kvůli nově vybudovanému mostu. 

Památky na seznamu UNESCO
Zdroj: ČT24

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Školy řeší, co s nevydanými obědy. V Jihlavě je nabízejí v automatu

V České republice se ve školních jídelnách denně připraví více než jeden a půl milionu obědů. Přibližně osm až deset procent si ale žáci nevyzvednou. Podle průzkumu agentury Ipsos vzrostl v některých jídelnách počet nevydaných porcí poté, co se změnily jídelníčky podle loňské novely vyhlášky o školním stravování. Aby školy nemusely pokrmy vyhazovat, nabízejí je například v projektu Zachraň oběd, jihlavská Střední škola stavební nově v krabičkách v automatu.
před 25 mminutami

Bulharsko vydalo do Česka podezřelého ze žhářského útoku v Pardubicích

Člověk zadržený na území Bulharska v souvislosti s nedávným žhářským útokem v Pardubicích už je v Česku. Policie vůči němu nyní provádí úkony trestního řízení. Vydání se uskutečnilo v pátek, a to na základě evropského zatýkacího rozkazu, uvedlo dozorující Vrchní státní zastupitelství v Praze.
13:12Aktualizovánopřed 1 hhodinou

OBRAZEM: Historický konvoj připomněl v Praze výročí konce druhé světové války

Konvoj historických armádních vozidel v centru Prahy v pátek připomněl 81. výročí konce druhé světové války. Před budovou velvyslanectví USA si mohli lidé zhruba desítku zrekonstruovaných vozů prohlédnout. Velvyslanec USA Nicholas Merrick ve svém projevu zdůraznil, že Česko a USA sdílejí společné hodnoty, zejména si váží svobody. Připomněl roli tuzemské komunity v počátcích Spojených států i americkou roli v dějinách Československa. Akce připomínající osvobození části Československa americkou armádou se koná pravidelně od roku 2005. Oslavy vyvrcholí na začátku května v Plzni.
před 2 hhodinami

V Hradci se otevře křižovatka Mileta. Úseky dálnic budou opět zpoplatněné

Přebudovaná křižovatka Mileta na čtyřproudém silničním okruhu Hradce Králové se otevře v noci z neděle na pondělí. Skončí i všechny objížďky, které trvaly od zahájení stavby v dubnu 2024. S koncem objížděk bude opět zpoplatněn úsek dálnic D35 a D11 mezi křižovatkami Opatovice nad Labem a Plotiště, který byl součástí objízdných tras. Dílo za 634 milionů korun je největší přestavbou městské křižovatky v Česku, město o ni usilovalo přes dvacet let.
před 2 hhodinami

Pilot, který se u Křivoklátu dostal nízko nad zem, ignoroval opakovaná varování

Kapitán portugalského letadla, které letos v lednu za špatné viditelnosti málem narazilo do země u Křivoklátu, ignoroval varování leteckých dispečerů i druhého pilota. Přístroje na palubě během letu z Lisabonu do Prahy fungovaly správně, ukázalo vyšetřování Ústavu pro odborné zjišťování příčin leteckých nehod, napsal web Novinky.cz.
před 6 hhodinami

VideoPraha a Středočeský kraj diskutují o vzniku kampusu pro tisíce středoškolských studentů

Zastupitelé pražského magistrátu a Středočeského kraje opět otevřeli, po třech letech, debatu o vybudování kampusu pro tisíce středoškolských studentů. Například v pražských Letňanech je pro něj připraveno přes 80 hektarů rozvojového území. Podle některých hlasů by mohl vzniknout do šesti let a být zaměřen hlavně na technické obory. Vybudování kampusu by znamenalo investice v řádech miliard korun. O financování se Praha chce dělit se Středočeským krajem a také se státem. Letňany jsou zmiňovány i jako místo pro novou nemocnici. Pro ni už ministerstvo zdravotnictví zahájilo kapacitní studii.
před 9 hhodinami

Ošetřenky pomáhají hradit zdravotní péči lidem bez domova v ordinacích Armády spásy

Lidé mohou od začátku dubna opět přispět na zdravotní péči pro bezdomovce a další lidi ze sociálně vyloučených skupin zakoupením takzvané Ošetřenky od Armády spásy. Peníze z poukazů pomáhají hradit ošetření, léky nebo vyšetření pro pacienty, kteří kvůli absenci pojištění či kvůli sociálním problémům zůstávají mimo běžný zdravotní systém.
před 20 hhodinami

V Ústí přibývá opuštěných psů, někteří majitelé obcházejí poplatek za útulek

V Ústí nad Labem přibývá případů nejen odchycených psů bez čipu, ale i nemocných zvířat. Strážníci se domnívají, že lidé tímto způsobem mimo jiné zneužívají městský útulek, když nemají peníze na veterinární péči. Po ošetření si pak psa vyzvednou sousedé nebo příbuzní, aby se majitel vyhnul placení za léčbu i pokutě.
před 22 hhodinami
Načítání...