Vědci v pražské Vinoři zkoumají pozůstatky stavby z mladší doby kamenné

Nahrávám video

Pozůstatky monumentální kruhové stavby z mladší doby kamenné, takzvaného rondelu, zkoumají archeologové v pražské Vinoři. Průzkum rondelu, vybudovaného téměř před sedmi tisíci lety, zatím prokázal, že měl neobvyklý půdorys, zbytky objektu jsou výjimečně zachovalé. Zástupci Akademie věd o tom informovali v tiskové zprávě. Tým chce pozůstatky stavby postupně odkrýt téměř v celém jejich rozsahu.

Podle archeologů bylo po celé Evropě dosud objeveno asi dvě stě rondelů. Byly budovány v období neolitu a mívají průměr 30 až 220 metrů, svým tvarem a rozsahem připomínají například megalitickou stavbu Stonehenge ve Velké Británii. Vznikly však zhruba o 1500 let dříve, a jsou tak nejstaršími monumentálními stavbami v Evropě.

„Vinořský rondel má průměr 55 metrů a je neobvyklý svým půdorysem, je to totiž jeden z mála, který má tři vstupy,“ uvedl vedoucí terénního výzkumu Miroslav Kraus, který působí v pražském Archeologickém ústavu AV. Vstupy jsou podle něj orientovány na sever, jihozápad a jihovýchod.

Tým překvapily i kompletně zachovalé pozůstatky palisádových žlábků, do kterých byla zapuštěná centrální dřevěná konstrukce. Původní terén se totiž během tisíců let velmi změnil. „Většinou se naleznou pouze zbytky příkopu nebo i několika příkopů, které dřevěnou konstrukci uvnitř centrální části rondelu původně obepínaly,“ zdůraznil Kraus.

Jedinečný je podle odborníků i rozsah nynějšího terénního výzkumu. „Odhaduji, že se dostaneme na asi 90 procent celkového půdorysu, to je pro archeologii mimořádná příležitost. V Evropě se takto odkrylo jen kolem deseti rondelů,“ vysvětlil archeolog Jaroslav Řídký, který se výzkumu rondelů dlouhodobě věnuje. Právě rozsah průzkumu vědcům umožní odebrat vzorky pro datovací a další přírodovědné analýzy z různých částí stavby.

Elity

Řídký pak ČTK řekl, že rondely se začaly stavět kolem roku 4800 před naším letopočtem. Jejich pozůstatky archeologové objevili například i na území Německa, Slovenska, Rakouska, Polska a Maďarska. „V té době už asi můžeme uvažovat o nějakých elitách, které tyto stavby iniciovaly, což je na tom to důležité,“ podotkl Řídký, který také pracuje v pražském Archeologickém ústavu.

Rondel ve Vinoři experti objevili v 80. letech při stavbě inženýrských sítí. Jeho malou část mohli zkoumat při dalším záchranném výzkumu o dekádu později, výzkum pak pokračoval geofyzikálním měřením celkové podoby stavby a jejího blízkého okolí. Při předchozích průzkumech vědci například zjistili, že severovýchodně od rondelu leží neolitické sídliště, které bylo obývané zhruba 300 až 400 let. Další podobně datovaná sídliště jsou známa v okruhu pěti kilometrů.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 9 mminutami

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
před 1 hhodinou

V Dyji uhynuly kvůli nedostatku kyslíku až dvě tuny ryb

Extrémní počasí posledního týdne stojí za úhynem dle informací ČT až dvou tun ryb v Dyji v Bulharech na Břeclavsku. Ministerstvo zemědělství mluví o asi tuně. Vysoké teploty způsobily prudký pokles rozpuštěného kyslíku ve vodě. Hasiči vodu provzdušňují a postavili stěnu k záchytu uhynulých ryb, zaměstnanci Povodí Moravy odebírají vzorky.
před 2 hhodinami

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
před 3 hhodinami

Začala oprava Kbelské v Praze. Přináší omezení a objížďky

Začala rekonstrukce frekventované Kbelské ulice v Praze. Práce potrvají do 15. srpna a přinášejí omezení provozu ze dvou na jeden pruh v každém směru. Zúžení doplní další dopravní opatření, která mají zajistit co největší plynulost provozu. Ve čtvrtek ráno byl podle redaktorky České televize Natálie Loškové provoz na místě relativně plynulý, pomalu jedoucí kolony nicméně vznikaly na začátku a na konci úseku v Novopacké a Cínovecké ulici.
11:00Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Svrab je letos na vzestupu. Provází ho silné svědění

Případů svrabu je letos už více než 7100, o čtyřicet procent víc než loni za první pololetí. Z krajů zachytili hygienici nejvíc nemocných v Moravskoslezském (16 procenta případů), ve Středočeském (11,5 procenta) a v Jihomoravském kraji (10,8 procenta), informovala na síti X Hygienická služba, což je profil spravovaný ministerstvem zdravotnictví. Svrab je kožní onemocnění, projevující se intenzivním svěděním celého těla, které se zhoršuje v teple a v noci, a červenými pupínky.
před 4 hhodinami

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS.
před 5 hhodinami

Zámecký park v Čechách pod Kosířem čelí vandalům. Zkrátil proto otevírací dobu

Zámek Čechy pod Kosířem na Prostějovsku zkrátil otevírací dobu svého parku. Reaguje tak na opakované problémy s vandaly, kteří ničí lavičky, kradou květiny, okapy nebo parapety a načerno vysadili ryby. Park, který ročně navštíví desetitisíce lidí, je od 1. července otevřený jen do 18 hodin.
před 9 hhodinami

Evropský pohled