V ostravské zoo se narodilo mládě vzácného pardála obláčkového

Ostrava – V ostravské zoologické zahradě přišlo na svět mládě vzácného pardála obláčkového, který je ve volné přírodě ohroženým druhem. Samička se narodila už 23. července, zahrada o tom ale informovala až dnes. Podle mluvčí zahrady jde o první mládě této kočkovité šelmy narozené v Ostravě.

„Samice zůstává se svým potomkem první týdny v bezpečí brlohu, čili porodní boudy. Yala je mladá a zatím nezkušená samice, proto jsme si vůbec nebyli jisti, zda se o své prvorozené mládě bude umět postarat,“ uvedla mluvčí Šárka Kalousková. Při odchovu mláďat je podle ní vyloučený jakýkoli nepřirozený zásah ze strany člověka.   

Návštěvníci už mohou mládě vidět, avšak zatím jen prostřednictvím monitoru, který je v pavilonu indických zvířat. Díky kameře ostatně první okamžiky života mláděte sledovali i pracovníci zahrady. „Yala byla zpočátku velmi neohrabaná, nevěděla, jak se ke svému prvnímu mláděti vlastně chovat. Občas mládě přenášela nemotorně nebo si je pletla s hračkou,“ popsala Kalousková. 

Teď už se podle ní Yala o svou dcerku vzorně stará. „I když zatím odchov probíhá dobře, není ještě zdaleka vyhráno. Teprve až mladá samička odroste, bude převezena do jiné zoo a tam se sama úspěšně v rámci záchranného programu zapojí do další reprodukce, budeme považovat tento odchov za úspěšně dovršený,“ vysvětlila mluvčí zahrady.   

Pardál obláčkový zvaný také levhart obláčkový je ve volné přírodě ohrožený druh. Obývá lesy jižní a jihovýchodní Asie. Kalousková uvedla, že celé území výskytu tohoto zvířete je oblastí nejrychlejšího odlesňování na Zemi. „Kromě ztráty přirozeného prostředí ohrožuje tuto krásně zbarvenou kočku nelegální lov a obchod s její kožešinou a kostmi. Její počty v přírodě jsou odhadovány na 10 tisíc jedinců,“ doplnila Kalousková.