V Brně začne čtyřměsíční oprava ulice Veveří. Omezení se zatím dotknou hlavně řidičů aut

V Brně začne ve středu oprava tramvajové trati a inženýrských sítí v části ulice Veveří. Práce budou stát osmdesát šest milionů korun. Investice si vyžádá omezení dopravy, řidiči nebudou moci na Veveří zabočit od Žerotínova náměstí. Práce mají skončit v létě.

Od středy 15. dubna čekají řidiče v centru Brna změny. Kvůli rekonstrukci části ulice Veveří na ni nebudou moci odbočit z Žerotínova náměstí, jezdit budou muset po ulici Kounicově.

„Omezení městské hromadné dopravy v ulici Veveří v plánu není. Výjimkou jsou trolejbusy linek 32, 34 a 36, které nebudou projíždět Veveří, jak je tomu dnes, ale z centra se budou vracet přes ulici Kounicovu,“ řekl radní pro dopravu Petr Kratochvíl (ODS).

V létě neprojedou ani tramvaje

V půlce května by měla na práce na podzemních sítích navázat oprava tramvajové trati v úseku od ulice Jana Uhra po Žerotínovo náměstí. V první fázi od 16. května do 26. června čeká cestující pouze částečná výluka městské hromadné dopravy. Tramvaje pojedou v úseku od křížení s Žerotínovým náměstím po Smetanovu jednokolejně.

„Od 27. června do konce srpna by tudy tramvaje neměly jezdit vůbec. Auta směrem do centra projedou ulicí v omezeném režimu,“ řekla Anna Dudková z tiskového střediska brněnského magistrátu.

Na Veveří se pak na čas přesune jednička

Na dvacet sedm milionů vyjdou podle Anny Dudkové práce Brněnských vodáren a kanalizací, Dopravní podnik města Brna dá na další práce padesát devět milionů korun. Díky rekonstrukci bude možné využívat ulici jako objízdnou trasu pro tramvaje, které nahradí linku číslo 1 v době, kdy bude mít výluku v souvislosti s pracemi na velkém městském okruhu v úseku Žabovřeská.

„Zejména u inženýrských sítí hrozí, že by zvýšený provoz na Veveří nevydržely. Oprava je proto nezbytná,“ uvedla primátorka Markéta Vaňková (ODS).

Podle ní budou opraveny kanalizace a vodovod. „Především se jedná o vodovodní řad z roku 1929 v úseku od Žerotínova náměstí po ulici Slovákova, kde došlo jen v lednu k několika haváriím. Důsledkem bylo přerušení dodávek pitné vody,“ řekla Vaňková. Oprava kanalizace z roku 1910 se dotkne úseku mezi ulicemi Smetanova a Sokolská.