Obchvat Lubence rozšířil D6. Dálnice ale stále není kompletní, někde zůstávají nebezpečné úseky

Nahrávám video
Události v regionech: Otevření obchvatu Lubence
Zdroj: ČT24

Řidičům začal v úterý sloužit obchvat Lubence na Lounsku. Je součástí budované dálnice D6, která spojí a zjednoduší dopravu mezi Prahou a Karlovými Vary. Stát ji buduje už od osmdesátých let, přesto ale ještě není zdaleka hotovo. A zatímco v Lubenci se lidem ulevilo, jinde kvůli nedokončenému tahu jezdí řidiči stále po nebezpečných úsecích s častými nehodami.

Celková délka plánované rychlostní komunikace je 169 kilometrů a v provozu je zatím necelá polovina, tedy zhruba třiaosmdesát kilometrů. Navíc ve třech oddělených částech: Praha-Krušovice, Lubenec-Bošov a Karlovy Vary-Cheb. K prostřednímu úseku tedy v úterý přibyla jedna část, pětikilometrový obchvat, na který v Lubenci čekali obyvatelé desítky let.

Veškerá nákladní doprava tak z centra města zamířila na obchvat. Místní si oddechli, konečně mohou bezpečně procházet hlavní silnici v centru obce. Podle starosty Jiřího Chaloupeckého (nestr.) by se hustota dopravy v obci mohla po otevření obchvatu snížit až o sedmdesát procent. „Občané budou lépe přecházet, hlavní silnice se bude i lépe přejíždět automobily. Podle mě všestranně lepší,“ uvedl starosta.

Hotové úseky dálnice D6
Zdroj: ČT24

Někteří obyvatelé ale mají smíšené pocity. „Konečně přejdeme přes silnici, to opravdu. Na druhou stranu je minus, že třeba sousední vesnice, které původně obchvaty neměly a dneska mají, tak jsou vlastně vylidněné,“ svěřil se místní podnikatel Richard Kanta.

Obchvat se začal stavět v březnu 2018. Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD) vyšel na 1,2 miliardy korun. Nejtěžší bylo ochránit obyvatele od hluku z dálnice. „V celé délce je položen nízkohlučný asfalt, který by měl zhruba o tři decibely snížit hlukovou zatížitelnost,“ popsal ředitel ŘSD Karlovy Vary Lukáš Hnízdil.

Lubenec krátce před a po zprovoznění obchvatu
Zdroj: Ondřej Hájek/ČTK

Po obchvatu Lubence se plánuje ten u Krupé na Rakovnicku. Hledá se zhotovitel. Následovat budou obchvaty Hořesedel a Hořoviček.

Nebezpečný úsek u Karlových Varů je místem smrtelných nehod

Jinde je ale řešení dopravních problémů v nedohlednu. Potýká se s nimi například Olšová Vrata, místní část Karlových Varů, v blízkosti výpadovky na Prahu. Přitom právě tam je jeden z nejnebezpečnějších silničních úseků s vůbec nejvyšším počtem dopravních nehod v Česku.

Jen v úterý tam došlo k dalším dvěma nehodám a během prázdnin na nebezpečném úseku zemřelo šest lidí. Za poslední tři roky hasiči zasahovali v bezmála šedesáti případech. „Velká část nehod se stává v opravdu vysoké rychlosti, čímž dochází k deformaci vozidel. Musíme vyprošťovat zaklíněné osoby, bývají velmi vážně zraněné. Přistává zde poměrně často vrtulník,“ přiblížil mluvčí krajských hasičů Martin Kasal.

Úsek častých dopravních nehod u Olšových Vrat
Zdroj: ČT24



Místní spolek proto zaslal otevřený dopis ŘSD, aby došlo k úpravě provozu. „Jako obyvatelé Olšových Vrat a okolních obcí tady jezdíme každodenně, takže nás se to bytostně dotýká. Například před několika lety tam na úseku serpentin zemřel náš soused,“ uvedla jednatelka Spolku přátel Olšových Vrat Pavlína Maříková.

Ředitelství zatím nechalo postavit výstražné značky, které upozorňují na nebezpečí smyku. Do budoucna plánuje další zabezpečení silnice. „Dalším významným prvkem je pokládka mikrokoberce v celém úseku,“ uvedl Hnízdil. Nový povrch by měl pomoct větší přilnavosti. Přimět řidiče ke snížení rychlosti by mělo i proměnné značení a úsekové měření.

Část dálnice u Olšových Vrat postaví ŘSD jako jednu z posledních

Původně měla být dálnice D6 hotová už v roce 2010. Termín se ale neustále posouvá, aktuálně jím je rok 2027. Prioritní byly od začátku úseky, kde silnice prochází zastavěným územím, třeba Řevničov nebo Lubenec. Úsek u Olšových Vrat na karlovarské výpadovce má naopak přijít na řadu jako jeden z posledních.

„Zatím předpoklad zahájení byl někdy v roce 2024 a realizace do roku 2026. Samozřejmě se to pokusíme maximálně urychlit a bude záviset na všech těch procesech, jako je vyvlastnění, majetkoprávní příprava nebo získání všech správních rozhodnutí,“ uzavřel generální ředitel ŘSD Radek Mátl. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Ústecký kraj

Šluknov požádá o dotaci na odkup bytů na problémovém sídlišti

Šluknov na Děčínsku požádá o evropskou dotaci 200 milionů korun z operačního programu Spravedlivá transformace (OPST) na odkup bytových domů na problémovém sídlišti. Město je chce vykoupit, aby získalo nad lokalitou se sociálně vyloučenými obyvateli kontrolu. Odkup by mohl začít v září. Postup města při přeměně sídliště schválila už vláda Petra Fialy (ODS) s tím, že se stát bude na projektu podílet i finančně. Prostředky ve státním rozpočtu ale minulá vláda na projekt nevyčlenila.
28. 4. 2026Aktualizováno28. 4. 2026

V Ústí přibývá opuštěných psů, někteří majitelé obcházejí poplatek za útulek

V Ústí nad Labem přibývá případů nejen odchycených psů bez čipu, ale i nemocných zvířat. Strážníci se domnívají, že lidé tímto způsobem mimo jiné zneužívají městský útulek, když nemají peníze na veterinární péči. Po ošetření si pak psa vyzvednou sousedé nebo příbuzní, aby se majitel vyhnul placení za léčbu i pokutě.
23. 4. 2026

Studenti demonstrovali na podporu ČT a ČRo, Klempíř za nimi nepřišel

Studenti v centru Prahy protestovali proti zákonu, který počítá se změnou financování Českého rozhlasu (ČRo) a České televize (ČT) a který podle nich může zásadně ovlivnit jejich fungování. Protestní akce zorganizovaná studenty sdruženými v iniciativě Média nedáme! začala v poledne na náměstí Jana Palacha, odkud se účastníci vydali na pochod k ministerstvu kultury. Šéf resortu Oto Klempíř (za Motoristy) i přes výzvy ale za studenty nepřišel. Protesty se konaly i v dalších městech.
22. 4. 2026

VideoReportéři ČT zmapovali situaci kolem ústecké „díry“

Přímo uprostřed Ústí nad Labem je už skoro dvě desítky let nedokončená stavba, pro kterou mají místní jednoduché pojmenování – „díra“. O projektu mluví jako o velké ostudě i politici. Příběh jámy uprostřed Ústí začal, když pozemek koupila firma UDES. Slibovala, že na místě vyroste polyfunkční dům. Jak rychle projekt začal, tak i skončil. Od té doby každé nové vedení města slibuje problém vyřešit, ale nikomu se to nepovedlo. A teď zkrachoval i zatím poslední projekt. V červnu 2023 rozhodlo ústecké zastupitelstvo v tajném hlasování o koupi „díry“. A v únoru letošního roku zastupitelé schválili smlouvu s firmou BBP, která na místě měla vybudovat polyfunkční dům. Nedodala ale patřičné bankovní záruky a smlouva nenabyla právní moci. Nekonečný příběh se tak po letech vrací znovu na začátek. Vývoj kolem ústecké „díry“ pro Reportéry ČT popsali Karel Vrána a Ondřej Golis.
21. 4. 2026

Čtyři CHKO slaví 50 let, vyhlašování nových provázejí spory

Chráněné krajinné oblasti (CHKO) v Česku pomáhají chránit jak konkrétní druhy, tak i krajinný ráz vybraných území. Čtyři z nich letos slaví padesát let od svého vzniku a stojí za to si připomenout jejich výjimečnosti. Ačkoli na potřebě ochrany přírody se shodnou politici napříč spektrem, vyhlášení dosud nejmladší CHKO Soutok provázely četné spory a věcí se musel zabývat i Ústavní soud. V současnosti se připravuje vyhlášení CHKO Krušné hory.
12. 4. 2026

Nejdéle vězněný Čech zůstává za mřížemi, znalci doplní posudek

Okresní soud v Mostě nerozhodl o návrhu na propuštění nejdéle vězněného Čecha Zdeňka Navrátila, dříve Vocáska. Znalci doplní posudek. Spis se prvoinstančnímu soudu vrátil z odvolacího soudu v Ústí nad Labem. Navrátil, který si odpykává trest za dvě vraždy, za mřížemi dosud strávil téměř 39 let. Podle věznice Bělušice, kde trest vykonává, není možné vyloučit, že Navrátil po propuštění znovu nespáchá trestný čin. Tato zpráva věznice je odlišná oproti loňskému září, kdy se soud zabýval žádostí o propuštění poprvé, nyní se k ní musí vyjádřit znalci. Soud řízení odročil na červen.
9. 4. 2026Aktualizováno9. 4. 2026

Chátrající armádní areály se mění. Kasárna nahrazují školy, byty i domovy

V Benešově začala demolice bývalých Táborských kasáren z konce 19. století. Areál, který sloužil armádě více než sto let, má ustoupit výstavbě školy. Nejde o jedinou proměnu vojenského objektu – kasárna v Česku postupně mizí a nahrazují je budovy jiného účelu podle potřeb měst. Například v Pardubicích vyroste na místě bývalých kasáren škola, v Mostě domov pro lidi s duševním onemocněním a v Opavě se budovy kasáren rekonstruují na byty.
8. 4. 2026

VideoVědci vracejí zaniklé památky severních Čech do krajiny díky 3D vizualizacím

Vědci z Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem pomyslně vrátili památky ze zaniklých obcí severních Čech, které musely v minulém století ustoupit povrchové těžbě uhlí, do jejich původního prostředí. Předměty i části staveb nasnímali a jako 3D modely je pomocí vizualizace zasadili zpět do míst, odkud pocházejí. K cyklostezce, která vede dnes už rekultivovaným územím, by se tak vrátil například odpočivný kámen z Libkovic. Na kopci nedaleko Kadaně by pak znovu stál gotický portál z kostela Narození Panny Marie z někdejší Bystřice. Výzkum i vizualizaci zachráněných památek financoval projekt Spravedlivá transformace, který pomáhá bývalým těžebním oblastem v regionu.
7. 4. 2026
Načítání...