Úmrtí na železnici stále přibývá, letošní rok je nejtragičtější

Havířov – Střety vlaků s mužem v Havířově a ženou, která se pohybovala na kolejích v Dřevnovicích u Prostějova, prozatím vyvrcholila mimořádně tragická série smrtelných nehod na železnici, která se táhne už od listopadu. Neopatrní chodci, kteří se vrhají pod vlaky, umírají takřka denně, už dávno statistika překročila dosavadní smutný „rekord“ z roku 2006, kdy na kolejích zahynulo 209 lidí. Za 356 dní letošního roku už přišlo o život nejméně 214 lidí.

Zdá se, jako by se splnily předpovědi kritiků nového barevného schématu vozidel Českých drah, podle nichž jsou lokomotivy s bílými čely špatně viditelné. Spíše ale lidé v podzimním počasí ztratili opatrnost a rozvahu, nejčastěji totiž vstoupili do cesty vlakům, které rozhodně museli vidět a především slyšet. Přibývá také sebevražd, dobrovolně si prostřednictvím železnice vzala život výrazná část lidí, kteří v posledních týdnech na kolejích zahynuli.

Už na počátku prosince hlásila Drážní inspekce, že počet úmrtí na železnici letos přesáhl 200. V následujících dnech se však stalo mnoho dalších nehod, celkem tak už je mrtvých víc než v dosud nejtragičtějším roce 2006.

Zatím poslední smrtelná nehoda na železnici se stala dopoledne v areálu havířovského nádraží. Před projíždějící vlak vstoupil šedesátiletý muž, byl na místě mrtev. Podle policie šlo o sebevraždu.

Předchozí nehoda se stala včera večer v Dřevnovicích na Prostějovsku. Padesátiletá žena se pohybovala v kolejišti v době, kdy projížděl rychlík z Brna do Olomouce. Podle záchranářů byla opilá. „Při nehodě utrpěla poranění hlavy. Zemřela při převozu do olomoucké fakultní nemocnice,“ uvedla policejní mluvčí Eva Čeplová.

K úmrtí na kolejích došlo také ve středu ráno na hlavní trati u Hranic na Přerovsku, kde pod koly rychlíku zahynul mladý muž. V pondělí potom zemřel na kolejích pětasedmdesátiletý muž, který zřejmě spáchal skokem pod vlak sebevraždu.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven

Provoz vlaků v Praze byl po omezení kvůli krádeži kabelů plně obnoven po 14:40, uvedla Správa železnic. Vlaky kvůli krádeži na trati v úseku Vršovice – Hlavní nádraží nabíraly hodiny zpoždění. Omezení se dotklo podle webu dopravce České dráhy desítek vlaků, lokálních spojů i rychlíků. Některé regionální spoje musely dráhy odřeknout. Omezení provozu trvalo více než devět hodin.
10:15Aktualizovánopřed 1 mminutou

Lidé si připomínají památku obětí předloňské tragédie na filozofické fakultě

Lidé v Česku si v neděli připomínají památku obětí předloňské střelby na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy (FF UK). Už dopoledne uctili jejich památku například někteří senátoři v čele s předsedou horní komory Milošem Vystrčilem (ODS). Po poledni si památku obětí připomněl i premiér Andrej Babiš (ANO). Konají se ale i další akce, které pořádají spolky Spojeni nadějí a Uši pro duši s podporou fakulty a univerzity. Při tragédii zemřelo čtrnáct lidí z řad studentů a pedagogů.
08:36Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Krádež kabelů omezila provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy

Krádež kabelů omezila v neděli ráno provoz desítek vlakových spojů v centru Prahy. Krádež se stala v úseku Praha Vršovice – Praha hlavní nádraží, zpoždění tam může dosáhnout až dvacet minut. Situace se dotýká lokálních spojů i rychlíků. Vyplývá to z informací na webu dopravce České dráhy. Podle drah může omezení trvat až do 12 hodin.
před 6 hhodinami

Nouzové tlačítko v metru zachraňuje životy

Přibývá pádů do kolejiště pražského metra. Lidé na nástupišti by v takovém případě měli stisknout tlačítko nouzového zastavení vozu. Jen málo pasažérů však vědělo o jeho existenci, pražský dopravní podnik ho proto nechal nedávno zvýraznit. Jeho využití roste, ze 108 případů v období leden–listopad roku 2023 na 140 za stejné období letos. Příčinou pádů do kolejiště často bývá alkohol, zdravotní problém nebo nešťastná náhoda. Tlačítko však slouží jen pro situace, kdy jde o život. Cestující, který ho zmáčkne například kvůli mobilu spadlému do kolejiště, musí počítat s pokutou. Výjimkou jsou velké předměty, které můžou vykolejit metro.
před 6 hhodinami

V Krabici od bot lidé darovali rekordních 65 tisíc dárků pro děti v nouzi

V letošní vánoční sbírce Krabice od bot lidé darovali o čtyři tisíce krabic s dárky více než loni. ČT to sdělil Dalibor Hála, mluvčí Diakonie Českobratrské církve evangelické, která sbírku pořádá. Řada dárců také využila možnost poslat příspěvek do on-line sbírky, která potrvá až do 6. ledna. Zatím se vybralo přes 4,8 milionu korun.
před 7 hhodinami

V chovu na Havlíčkobrodsku kvůli ptačí chřipce zlikvidují přes 30 tisíc slepic

V chovu slepic v Habrech na Havlíčkobrodsku veterináři potvrdili výskyt ptačí chřipky. Bude nutné zlikvidovat asi 35 tisíc nosnic. Je to letošní desáté ohnisko nákazy v komerčním chovu v Česku, sdělil Petr Majer ze Státní veterinární správy (SVS).
před 22 hhodinami

Dny osvobození provázela euforie, osmačtyřicátý rok byl velké zklamání, líčí pamětnice

Brněnská etnografka Alena Jeřábková prožila dětství za druhé světové války, pamatuje bombardování i osvobození Brna. Studovala v době politických procesů v padesátých letech, v srpnu 1968 s manželem zvažovali emigraci a jako pedagožka se studenty prožila i rok 1989. V otevřeném vzpomínání přibližuje dramatické okamžiky i osobní rozhodnutí, která formovala její život.
před 22 hhodinami

Cestující znovu mohou využívat stanici metra C Pankrác

Cestující pražské MHD mohou od pátečního odpoledne znovu využívat stanici linky metra C Pankrác. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po téměř rok trvající rekonstrukci. První vlak ve stanici zastavil ve 14:09. Práce v částech stanice bez cestujících ještě budou pokračovat, ale již za provozu. Stanice Pankrác byla otevřena jako jedna z prvních z nynějších 61 stanic pražského metra 9. května 1974 pod názvem Mládežnická.
19. 12. 2025Aktualizováno19. 12. 2025
Načítání...