Troubky odstraňují nepovolenou hráz. Podle odborníků by obec před velkou vodou neochránila

Troubky na Přerovsku, které se staly symbolem povodní v roce 1997, začaly odstraňovat jednu z nepovolených hrází. Obec ji nechala vybudovat v roce 2013 bez povolení úřadů na ochranu proti velké vodě. Podle odborníků by ale obci nepomohla. Troubky tak bude chránit jenom hráz zvaná Závalí, která také vznikla bez stavebního povolení, má ale statut dočasné stavby. Obec má v budoucnu chránit komplexní systém ochrany, kvůli kterému se už třetím rokem vykupují pozemky.

Val na Panské louce, který vznikl na mezi oddělující katastr Troubek od přerovské části Henčlov, začala obec rozorávat ve spolupráci s místními zemědělci. „Byla snaha na tomto místě opatřením odklonit vodu tak, aby se nedostala do obce, nebo aspoň aby se eliminovala. Podle studie z VUT v Brně by však měla hráz minimální vliv,“ řekl starosta Radek Brázda (nestr.).

Hráz Závalí, která v Troubkách zatím zůstane, nechala obec postavit v roce 2010 poté, co ji vyplavila další povodeň. Val, který je dlouhý 700 metrů, částečně navazuje na starou selskou hráz. Vnikl také bez povolení, ale úřady ho dodatečně schválily jako dočasnou stavbu.

„Jako stavba dočasná má povolení prodlouženo do roku 2020, pravděpodobně budeme žádat v příštím roce o další prodloužení, neboť je to aspoň nějaká protipovodňová ochrana v naší obci,“ doplnil starosta Troubek.

22 let po katastrofě obec stále čeká na ochranu před povodněmi

Systematickou ochranu proti povodním Troubky stále nemají. V roce 2015 obec přijala protipovodňová opatření navržená Povodím Moravy. Ministerstvo zemědělství tehdy uvedlo, že ochranu bude zajišťovat systém hrází v délce šesti kilometrů, který zajistí ochranu obce při stoleté povodni na Bečvě. Cena se odhaduje na 400 milionů korun. 

Úkolem obce je vykoupit pozemky a schválit změnu územního plánu. Za pozemky už Troubky zaplatily majitelům přes čtyři miliony, letos mají na výkupy ještě rezervu 400 tisíc korun. „Vykoupili jsme už přes 3,5 hektaru pozemků, ale stále zbývá kolem sedmi hektarů. Pomalu začínáme přistupovat k tomu, že budeme uzavírat kupní smlouvy o smlouvách budoucích,“ doplnil starosta. 

Do obce, která leží u soutoku Moravy a Bečvy, vtrhla voda 7. července 1997 a srovnala se zemí více než polovinu místních domů. V jejich troskách zemřelo devět lidí. Následně se muselo zbourat dalších 335 stavení. Škody dosáhly 700 milionů korun. Po povodni bylo v obci postaveno 200 nových domů. 

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Nejvyšší soud zamítl Tejcovu stížnost v kauze týrání psa v Uherském Hradišti

Nejvyšší soud (NS) zamítl stížnost pro porušení zákona podanou ministrem spravedlnosti Jeronýmem Tejcem (za ANO) v kauze týrání psa v Uherském Hradišti. Soud dospěl k závěru, že podmíněný trest není v tomto případě ani v rozporu se zákonem, ani zjevně nepřiměřený. Počínání pachatele sice bylo závažné a nepřijatelné, nelze však přehlížet jeho tíživou životní situaci, lítost či snahu o nápravu, uvedl NS. Tejc zopakoval, že je potřeba zvýšit příslušné trestní sazby.
10:30Aktualizovánopřed 1 hhodinou

Obce se obávají rozpadu Agentury pro sociální začleňování, poslaly dopis Babišovi

Zástupci obcí, ve kterých dlouhodobě řeší sociální problémy, se obrátili otrevřeným dopisem na premiéra Andreje Babiše (ANO). Upozorňují v něm na kritické dopady reorganizace Agentury pro sociální začleňování a žádají premiéra o jednání. Odborníci z Agentury pomáhali obcím především s řešením projektů souvisejících s bojem s chudobou, řešením patologických jevů nebo třeba začleňováním lidí z vyloučených lokalit zpět do života.
před 1 hhodinou

Ministerstvo uvolní přes tři miliardy na protipovodňová opatření i čistírny

Ministerstvo životního prostředí uvolnilo dvě miliardy korun na protipovodňová opatření. Peníze mají sloužit například na úpravy koryt vodních toků nebo stavbu nádrží. Čerpat je budou moci města a obce. Dalších více než 1,3 miliardy resort vyčlenil na modernizaci čistíren odpadních vod. Při návštěvě nedávno zprovozněné protipovodňové ochrany jižní části Olomouce to ve čtvrtek řekl ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé).
před 2 hhodinami

V Dyji uhynuly kvůli nedostatku kyslíku až dvě tuny ryb

Extrémní počasí posledního týdne stojí za úhynem dle informací ČT až dvou tun ryb v Dyji v Bulharech na Břeclavsku. Ministerstvo zemědělství mluví o asi tuně. Vysoké teploty způsobily prudký pokles rozpuštěného kyslíku ve vodě. Hasiči vodu provzdušňují a postavili stěnu k záchytu uhynulých ryb, zaměstnanci Povodí Moravy odebírají vzorky.
před 3 hhodinami

Kvůli krádeži kabelů na koridoru u Lipníku vyměřil soud tresty vězení

Za loňskou krádež kabelů na železničním koridoru u Lipníku nad Bečvou na Přerovsku, která na dvě desítky hodin zásadně omezila dopravu, potrestal přerovský soud trojici mužů vězením. Odsoudil je za krádež a zločin poškození a ohrožení provozu obecně prospěšného zařízení. Uložil jim nepodmíněné tresty v rozmezí od jednoho roku a tří měsíců do 3,5 roku. Musí také nahradit škodu ve výši 1,3 milionu korun, ve zbytku škody soud dopravce odkázal do občanskoprávního řízení. Rozsudek není pravomocný.
před 5 hhodinami

Začala oprava Kbelské v Praze. Přináší omezení a objížďky

Začala rekonstrukce frekventované Kbelské ulice v Praze. Práce potrvají do 15. srpna a přinášejí omezení provozu ze dvou na jeden pruh v každém směru. Zúžení doplní další dopravní opatření, která mají zajistit co největší plynulost provozu. Ve čtvrtek ráno byl podle redaktorky České televize Natálie Loškové provoz na místě relativně plynulý, pomalu jedoucí kolony nicméně vznikaly na začátku a na konci úseku v Novopacké a Cínovecké ulici.
11:00Aktualizovánopřed 5 hhodinami

Svrab je letos na vzestupu. Provází ho silné svědění

Případů svrabu je letos už více než 7100, o čtyřicet procent víc než loni za první pololetí. Z krajů zachytili hygienici nejvíc nemocných v Moravskoslezském (16 procenta případů), ve Středočeském (11,5 procenta) a v Jihomoravském kraji (10,8 procenta), informovala na síti X Hygienická služba, což je profil spravovaný ministerstvem zdravotnictví. Svrab je kožní onemocnění, projevující se intenzivním svěděním celého těla, které se zhoršuje v teple a v noci, a červenými pupínky.
před 5 hhodinami

Zámecký park v Čechách pod Kosířem čelí vandalům. Zkrátil proto otevírací dobu

Zámek Čechy pod Kosířem na Prostějovsku zkrátil otevírací dobu svého parku. Reaguje tak na opakované problémy s vandaly, kteří ničí lavičky, kradou květiny, okapy nebo parapety a načerno vysadili ryby. Park, který ročně navštíví desetitisíce lidí, je od 1. července otevřený jen do 18 hodin.
před 10 hhodinami

Evropský pohled