Svoboda odeslal návrh na odvolání šéfa pražského magistrátu Kubelky

Pražský primátor Bohuslav Svoboda (ODS) odeslal na ministerstvo vnitra návrh na odvolání ředitele magistrátu Martina Kubelky. Informoval o tom server SeznamZprávy.cz a následně to ČTK potvrdila mluvčí resortu Hana Malá. Primátor uvedl jen, že „potřebné kroky byly učiněny“. Už minulý týden Svoboda ministerstvu poslal žádost o metodické stanovisko k možnosti odvolání ředitele kvůli kauzám z poslední doby ohledně nevyváženého rozdělování odměn či pochybného udílení parkovacích oprávnění.

Ředitele magistrátu jmenuje a odvolává primátor po předchozím souhlasu ministra vnitra. Bez tohoto souhlasu je jmenování nebo odvolání neplatné. Svoboda podle serveru SeznamZprávy.cz řekl, že návrh na odvolání ředitele odeslal minulý týden. Návrh na odvolání se všemi náležitostmi jsem poslal minulý pátek. „Není pravda, že nekonám,“ uvedl primátor podle serveru.

Hana Malá za ministerstvo vnitra potvrdila, že resort návrh minulý pátek obdržel. „Touto žádostí se nyní ministerstvo vnitra v souladu s platnými předpisy zabývá, v případě potřeby se bude ministerstvo doptávat na větší míru podrobností a zdůvodnění uváděných skutečností. Vzhledem k procesu přezkumu uváděných skutečností ze strany ministerstva bude datum vydání stanoviska záviset také na komunikaci magistrátu“ sdělila.

Sám primátor podání přímo nepotvrdil. „Komunikaci mezi mnou a ministrem vnitra Vítem Rakušanem (STAN) nemohu z procesních důvodů komentovat. Věřte, že veškeré potřebné kroky byly učiněny,“ sdělil pouze. Svoboda před samotným návrhem odeslal na ministerstvo také dopis, ve kterém žádal o posouzení možnosti ředitele odvolat z pohledu zákona. Sám Kubelka je podle posledních informací magistrátu v současnosti na neschopence.

Parkovací karty, vysoká odměna

Otázka setrvání Kubelky ve funkci se v posledních měsících řeší poté, co média publikovala informace o několika s ním spojených kauzách. Server iRozhlas.cz nejprve uvedl, že ředitel předloni dal své bývalé asistentce odměny ve výši 857 tisíc korun a že zaměstnankyně bydlí i v magistrátním bytě v centru.

Server SeznamZprávy.cz poté přišel s informací, že Kubelka poskytl parkovací oprávnění v zónách placeného stání mimo jiné pro auta psaná na svou ženu. Následovaly i články ohledně údajné šikany ředitele dopravního odboru kvůli pokutě pro Kubelkovu ženu. Kritiky se dočkal i Svoboda za to, že Kubelkovi za loňský rok přiznal meziročně asi dvojnásobnou odměnu ve výši 2,2 milionu korun. Odvolání ředitele požaduje opoziční Praha Sobě i koaliční Piráti.

Důvodem pro odvolání ředitele magistrátu může být podle vyjádření ministerstva vnitra například závažné porušení stanovených povinností v posledním půlroce. Úředník je také podle zákona mimo jiné povinen zdržet se jednání, které by mohlo ohrozit důvěru v nestrannost rozhodování a důvěryhodnost územního samosprávného celku, ve kterém působí.

Magistrát se v minulosti dostal do sporu s Martinou Děvěrovou, kterou v roce 2018 z postu ředitelky úřadu odvolala tehdejší primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Exředitelka město zažalovala, loni se obě strany dohodly na vyrovnání ve výši zhruba 7,11 milionu korun.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Babiš po incidentu v Pardubicích vyzval firmy k zabezpečení areálů

Premiér Andrej Babiš (ANO) po jednání Bezpečnostní rady státu vyzval v souvislosti s požárem v Pardubicích firmy vyrábějící vojenský materiál, aby si zabezpečily své areály na úrovni nejvyšších technologií. Ministr vnitra Lubomír Metnar (ANO) řekl, že nemá informace o tom, že by hrozilo další nebezpečí. Policejní prezident Martin Vondrášek upřesnil, že vyšetřovatelé mají čtyři verze vzniku požáru, všechny pracují s úmyslným zaviněním, které „mají v podstatě za prokázané“. Incident vyšetřuje jak policie, tak tajné služby.
12:57Aktualizovánopřed 19 mminutami

Lidé v obci u Prahy mohou opět pít vodu z řadu. Po více než týdnu

Lidé v Holubicích mohou po více než týdnu pít vodu z řadu, podle rozborů je zdravotně nezávadná. Vodu minulý týden ve čtvrtek kontaminovaly chemikálie, šlo o výpary z nátěrů při údržbě vodojemu. Hygienici doporučují, aby lidé ve všech domácnostech a na všech odběrových místech vodu odtočili, odtékat by měla přibližně pět minut, informovala v pátek mluvčí středočeských hygieniků Dana Šalamunová. Kontroly vody a odběr vzorků budou pokračovat i příští týden, upozornily Středočeské vodárny na webu obce.
před 4 hhodinami

Hasiči zlikvidovali požár haly v Pardubicích

Požárem haly v Pardubicích se začala zabývat centrála proti terorismu, prověřuje podezření na teroristický útok. K zapálení se přihlásila konkrétní skupina. Ta se podle prohlášení na internetu označuje za mezinárodní organizaci a svůj čin dává do souvislosti s válkou v Gaze. Skladovací hala vzplála časně ráno a oheň se rozšířil na vedlejší administrativní budovu. Hasiči v pátek odpoledne uvedli, že už požár zlikvidovali. Podle Miroslava Poláka z Hasičského záchranného sboru Pardubického kraje nebylo v hale nic, co by souviselo s vlastní výrobou. Uvnitř byl uskladněn hlavně stavební materiál připravený na chystanou rekonstrukci.
07:34Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Otevřela se zmodernizovaná stranice metra B Českomoravská

Cestující pražské MHD mohou od pátečního dopoledne znovu využívat stanici linky metra B Českomoravská. Zástupci vedení města a pražského dopravního podniku (DPP) ji otevřeli po rekonstrukci, která trvala přes 14 měsíců. Město usilovalo o její zprovoznění před začátkem mistrovství světa v krasobruslení, které se koná v přilehlé O2 areně od 24. do 29. března.
před 10 hhodinami

Kriminalisté odhalili korupci u zkoušek pro revizní techniky

Ústečtí kriminalisté obvinili tři zaměstnance Technické inspekce České republiky (TIČR). Viní je z desítek nelegálně vydaných osvědčení pro revizní elektrotechniky a přijímání úplatků. Policisté zadrželi u jednoho z nich čtyři miliony korun v hotovosti.
před 15 hhodinami

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 23 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
včeraAktualizovánovčera v 16:28

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
včera v 14:26
Načítání...