Stát už nebude chtít tržní nájemné od obyvatel dvou domů na Klondajku v Harrachově

Nájemníkům dvou domů v krkonošském Harrachově, které patří státu, už nehrozí násobné navýšení nájmů na úroveň tržního. Stoupne jim od listopadu o dvacet procent. Město se zároveň zavázalo, že stáhne žalobu na stát, aby zbouralo oba domy, které stojí na jeho pozemcích. O výsledku dohody s Úřadem pro zastupování státu ve věcech majetkových informoval starosta Harrachova Tomáš Vašíček (SNK – Změna pro Harrachov).

„Úřad pro zastupování státu ve věcech majetkových, který kauzu převzal, včetně majetku, včetně bytových domů, po právním posouzení jejich právního oddělení uznal naši právní argumentaci, že nájemní smlouvy jsou vydržené. To znamená, že platí smlouvy z roku 2010, tak jak jsme tvrdili od samého počátku, akorát s tím, že jsme se dohodli, že bude nájemníkům navýšeno nájemné o 20 procent tak, jak umožňuje zákon každé tři roky,“ řekl Vašíček.

Jde o dva bytové domy s 15 byty v části zvané Klondajk, které byly postavené zhruba před třiceti lety pro místní skláře. Státu oba domy předloni přiřknul soud po několikaletém sporu s městem, jenž souvisel s vypořádáním závazků po privatizaci Crystalexu z 90. let minulého století.

Stát zastupovaný ministerstvem financí před rokem nájemníkům předložil nové smlouvy s výrazně vyšším nájemným, na což odmítali přistoupit. V bytech žijí senioři, invalidní důchodci či samoživitelky. Argumentovali tím, že by trojnásobně až pětinásobně vyšší nájemné nebyli schopní platit.

Dvacet procent je pro nájemníky přijatelné navýšení

Nový návrh nájemníci považují za akceptovatelný. „Všechno se zdražuje, takže to navýšení je přijatelné,“ řekla jedna z nájemnic Marie Nováková. Této seniorce hrozilo zvýšení nájemného z téměř sedmi tisíc na zhruba 21 tisíc korun.

Další z nájemníků Michal Choma řekl, že cítí úlevu, že po nich stát nebude zpětně vymáhat peníze na „nezaplaceném“ nájemném. Tím, že obyvatelé obou domů nadále platili nájemné jen v původní výši, resort u nich evidoval dluh. I Choma je s navýšením nájmu o pětinu spokojený. „To jsem i já prosazoval, že mají nárok jedině o dvacet procent,“ dodal.

Obavu ale mají nájemníci nadále z budoucnosti, pokud stát skutečně oba domy prodá, jak už dříve zamýšlel. Podle znaleckého posudku mají hodnotu přes sto milionů korun, což vychází skoro sedm milionů na byt.

Spor zatím nekončí

Starosta Harrachova ale nevěří, že stát pro ně najde za takovou cenu kupce. „Úřad pro zastupování státu musí postupovat v souladu se zákonem o nakládání s majetkem státu. Takže bude muset ty nemovitosti asi dát do dražby. Nicméně si myslím, že nemovitosti jsou zatíženy takovými fauly, že se to neuskuteční,“ řekl.

Starosta zároveň upozornil, že touto dohodou není spor se státem zcela uzavřený. „Naše spory s ministerstvem financí nadále trvají,“ uvedl. Resort vymáhá po Harrachovu přes deset milionů, neboť se domnívá, že se bezdůvodně obohatil, když vybíral nájemné v době, kdy si město myslelo, že domy patří jemu. „My jsme přesvědčeni, že žaloba je naprosto nesmyslná,“ dodal Vašíček.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Na silnici u Trutnova je kvůli stavbě D11 kyvadlový provoz, mohou vznikat kolony

Na frekventované silnici I/37 mezi obcemi Kocbeře a Výšinka na tahu od Jaroměře do Trutnova a východních Krkonoš začíná kvůli stavbě dálnice D11 kyvadlový provoz. V místě se podle policie dají čekat kolony a řidiči by svou cestu měli raději plánovat s časovou rezervou. Omezení potrvá rok, do července 2027.
před 56 mminutami

K Barrandovskému mostu se vrátí Rovnováha. Stát to bude 13 milionů

Praha postaví repliku rozměrné betonové plastiky Rovnováha, která se v pátek zřítila u Barrandovského mostu. Pražští radní v pondělí schválili uvolnění 13 milionů korun na její zhotovení. Provoz na Barrandovském mostu už je po pátečním zřícení díla bez omezení. Uzavřená zůstává pouze menší oblast pod mostem, kde dělníci pokračují v úklidu.
před 2 hhodinami

Po konci vládní regulace zdražuje hlavně nafta

Ceny pohonných hmot na některých čerpacích stanicích v Čechách a na Vysočině oproti pátku vzrostly. Nafta někde zdražila i o víc než tři koruny na litru. Na některých jihočeských pumpách se ceny od pátku nezměnily a v Liberci zůstaly stejné jako v neděli. Také v Karlovarském kraji se ceny paliv po skončení státní regulace měnily jen minimálně, zjistili zpravodajové ČT a agentury ČTK. Podle ministra dopravy Ivana Bednárika (za SPD) zatím dopad konce regulace není tak silný, jak se očekávalo.
10:45Aktualizovánopřed 4 hhodinami

Teploty v troskách shořelé zlínské budovy klesly, zásah pokračuje

Teploty na požářišti výškové budovy v někdejším baťovském továrním areálu ve Zlíně klesají. Přispělo k tomu i počasí v uplynulých dnech, které do regionu přineslo bouřky a přeháňky. Hasiči rozsáhlý požár dál likvidují. Jak dlouho ještě jejich zásah potrvá, nechtěla mluvčí sboru v pondělí předjímat.
před 5 hhodinami

Muž, který se pokusil o sebevraždu po střelbě v Praze 10, zemřel

Muž, který se podle policie pokusil o sebevraždu po střelbě v Herbenově ulici v Praze 10 z minulého týdne, zemřel. České televizi to sdělil mluvčí pražských policistů Jan Rybanský. Na místě byla tehdy nalezena také zavražděná žena.
před 8 hhodinami

VideoZubní pohotovosti část měst dotuje, půl roku platí nová pravidla

Před půl rokem se lékařské pohotovosti v Česku začaly řídit novými pravidly. Organizaci jejich práce převzaly zdravotní pojišťovny. U těch zubních musí zajistit o víkendech a svátcích péči nejméně po čtyři hodiny. Ve větších městech pak fungují centrální pohotovosti, v řadě regionů se ale služby mezi stomatology střídají. V tuzemsku existuje 37 centrálních zubních pohotovostí, někde je doplňují ještě takzvané rotující, v nichž se střídá několik ordinací. Pacienti si proto musí zjistit, kdo a kde zrovna slouží. Pro děti fungují tyto akutní služby od ledna povinně ve všech nemocnicích, které mají lůžkovou pediatrii. Pohotovosti pro dospělé pak většinou fungují při urgentních příjmech. Někde ale zůstaly v provozu i mimo nemocnice. Část měst jejich provoz dotuje, díky tomu mívají i delší ordinační hodiny.
před 10 hhodinami

Hasiče zaměstnávaly silné bouřky, některé domácnosti přišly o proud

Během nedělního odpoledne se jihovýchod a východ Česka potýkal s bouřkami. V těchto oblastech platila zpřísněná výstraha. Na jihu Moravy vyjížděli hasiči k desítkám událostí. Silný vítr lámal stromy a poničil střechu školy. Bouřka zasáhla rovněž Zlínský kraj a Vysočinu. Během odpoledne přišlo v důsledku počasí o elektřinu přes 26 200 domácností, uvedli distributoři.
včeraAktualizovánopřed 20 hhodinami

VideoKapacita popelnic přestává stačit. Ve městech u nich roste nepořádek

Ve městech roste nepořádek u popelnic a sběrných kontejnerů. V Česku každý člověk minulý rok vytřídil přes devadesát kilogramů odpadu, přesto kapacita některých popelnic přestává stačit. Typicky například v české metropoli. „Ne všechno se dá vyřešit s pomocí těch častých svozů, problém je v tom, že lidé často na ty stanoviště dávají to, co tam vůbec nepatří,“ říká mluvčí Prahy 3 Petr Habáň. Praha se snaží svozy odpadu zefektivnit i pomocí technologií. Plnou popelnici nově může hlásit speciální čidlo. Systém se zatím testuje na Praze 11 u kontejnerů na sklo. Podle radnic ale záleží hlavně na tom, jak lidé s odpadem zacházejí.
před 21 hhodinami

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.