Špičková brněnská klinika za miliardy slaví pět let. Už bez dluhů a s odborníky z celého světa

Přesně před pěti lety, 12. října 2012, se v areálu fakultní nemocnice u Svaté Anny otevřela nová budova plná špičkového vybavení. Kromě neurologické a kardio-angiologické kliniky, kliniky zobrazovacích metod nebo krevní banky tu sídlí taky špičkové lékařské a výzkumné centrum ICRC.

Jen ve výzkumných týmech pracuje zhruba 300 lékařů a vědců z devatenácti zemí světa.

Vedoucí lékař koronární jednotky Ota Hlinomaz pracuje u svaté Anny už skoro 30 let. Většinu času strávil v prostorách starých budov. To se vznikem centra změnilo. „Získali jsme přístroje, o kterých se nám dřív nesnilo,“ uvedl Hlinomaz.

Vše je tu pod jednou střechou, sály, jednotlivá oddělení, ale také prostory pro výzkum. Výsledky za pět let: 5 přihlášek o patent na léčiva i přístroje, 15 mezinárodních ocenění, celkem 25 výzkumných týmů.

Nahrávám video
Pět let ICRC v Brně
Zdroj: ČT24

„Za těch 5 let se podařilo vyprodukovat přes 1200 odborných publikací v časopisech, které jsou velice vážené a citované na pracovištích po celém světě,“ řekla Irena Krontorád Koutná z centra.

V roce 2015 byla otevřená další část budovy, mimo jiné s heliportem a urgentním příjmem. Pro pacienta to znamená, že pokud ho sem přepraví vrtulník, rovnou ho tu přijmou, absolvuje zde veškerá vyšetření a operace a rovnou tu zůstane i na oddělení.

Fungování kliniky bylo přitom zpočátku komplikované. Už samotná stavba kliniky se protáhla kvůli stížnostem sousedů i problémům s financováním. Klinika měla původně stát asi 2 miliardy korun. Konečný účet byl ale vyšší, a to 5,5 miliardy.

Nemocnice u Svaté Anny, pod kterou centrum spadá, musela navíc každý rok platit Američanům z kliniky Mayo poplatek 2 miliony dolarů ročně za jejich know-how. Ze splátek se stal 40milionový dluh, který nakonec zaplatil stát.

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

VideoPlzeňský festival světel Blik Blik nabízí nejsložitější projekci v dějinách akce

V Plzni ve čtvrtek začal festival světla s názvem Blik Blik. Letos je pro velký zájem poprvé třídenní a nabídne sedmnáct světelných instalací od českých i světových umělců. Ty jsou rozprostřené po celém městě, třeba i v jindy nepřístupném dvoře renesanční radnice. Návštěvníky tam čeká dílo českého autora Jana Hladila. Jde o nejsložitější projekci v jedenáctileté historii festivalu.
před 2 hhodinami

Podívejte se, kolik kde přibylo aut a jak pomohly obchvaty

Intenzita dopravy na českých dálnicích se za posledních pět let zvýšila o dvanáct procent, denně po nich projede v průměru 34 400 vozidel. Nejvytíženějším úsekem je dálnice D1 mezi Chodovem a Průhonicemi, kde loni projelo za 24 hodin průměrně 106 976 aut, o třetinu více než v roce 2020. Data rovněž ukazují, že nové úseky dálnice D35 nebo obchvaty měst jako Jaroměř či Otrokovice výrazně odvádějí ze sídel tranzitní dopravu. Vyplývá to z předběžných výsledků celostátního sčítání dopravy, o kterých informovalo Ředitelství silnic a dálnic (ŘSD).
14:20Aktualizovánopřed 7 hhodinami

Suspendovaný lékař u tragických porodů v Litoměřicích nebyl, potvrdilo šetření

Gynekolog Petr Holba nebyl u porodů v litoměřické nemocnici, potvrdilo interní šetření, které po úmrtí dvou novorozenců na konci loňského listopadu provedla Krajská zdravotní (KZ), pod kterou nemocnice patří. Lékař tak podle ní profesně nepochybil, uvedla mluvčí společnosti Miloslava Kučerová. Neštěstí se stalo z 26. na 27. listopadu, dvě další novorozené děti doktoři resuscitovali. Lékař už dřív uvedl, že u porodů, které skončily úmrtím, nebyl. Případem se zabývají kriminalisté.
před 9 hhodinami

Za týrání skotu poslal soud ředitele farmy na pět let do vězení

Za chov skotu v nevhodných podmínkách na farmě na Chomutovsku poslal ve čtvrtek pražský vrchní soud ředitele společnosti Ekochov CMN Antonína Hajzlera na pět let do vězení. Na deset let mu zakázal se starat o zvířata. Jednatele společnosti Františka Horna potrestal ročním podmíněným trestem za zanedbání péče o zvířata z nedbalosti. Firmě Ekochov CMN uložil, aby zaplatila dva miliony korun. Podle pravomocného verdiktu kvůli mužům uhynulo od ledna do prosince 2021 téměř sedmdesát zvířat. Dvojice vinu od počátku odmítala.
před 10 hhodinami

Archeologové našli ve Velkém Meziříčí středověkou studnu a asi i základ pranýře

Ve středu Velkého Meziříčí letos archeologové odkryli zasypanou středověkou studnu a kruhový podstavec, který zřejmě sloužil jako pranýř. Našli také základy středověké pece. Oznámil to Šimon Kochan ze zapsaného ústavu Archaia Brno, který na místě pracuje. Záchranný archeologický výzkum doprovází postupnou obnovu náměstí a přilehlých ulic, která začala loni zjara. Stavební práce budou podle radnice dokončené příští rok.
před 13 hhodinami

O víkendu se ochladí, na horách může sněžit

Během víkendu se v Česku mírně ochladí a bude pršet. V noci může i mrznout a ve vyšších polohách by mohlo sněžit. Zatímco předchozí víkend se nejvyšší denní teploty v Česku pohybovaly až kolem 18 stupňů Celsia, nyní bude v sobotu většinou maximálně deset stupňů. Jen na jihu Moravy by mohlo být až 12 stupňů. V neděli se pak teploty dostanou nejvýše na 13 stupňů. Vyplývá to z předpovědi Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ).
před 13 hhodinami

VideoUnikátním ekosystémem Pražského hradu se zabývali přírodovědci

Pražský hrad byl sídlem králů, císařů i prezidentů. Ale také více než sedmi stovek druhů rostlin, 220 druhů hmyzu a více než čtyřiceti druhů ptáků. Teď tam přírodovědci popsali dokonce několik druhů, které až doposud z tuzemské přírody vůbec neznali – včetně unikátního roztoče pancířníka. Nejzajímavějším místem v areálu je podle biologů Jelení příkop, který obsahuje neporušenou „krajinu“, jež sahá až do dob mamutích stepí z doby ledové.
před 16 hhodinami

Výstavba tramvajové tratě na Strahov se zpozdí

Výstavba nové tramvajové tratě z Malovanky na Strahov za více než miliardu korun nabere zpoždění. Práce měly původně začít letos na jaře, Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP) ale zatím neuzavřel výběrové řízení na zhotovitele. Zahájení stavby se tak podle mluvčí DPP Anety Řehkové posune o několik měsíců. Nová trať má zlepšit spojení k vysokoškolským kolejím a k budoucímu stadionu fotbalové Sparty.
včera v 10:49
Načítání...