Soud rozhodl: Výpověď tršické učitelky je neplatná. Dohledem na hygienu předpisy neporušila

Výpověď tršické učitelky neplatí (zdroj: ČT24)

Olomoucký okresní soud vyhověl žalobě tršické učitelky Vandy Fabiánové, její výpověď, kterou dostala loni po návratu ze školy v přírodě, je neplatná. Důvodem bylo mimo jiné podezření ze sexuálního obtěžování prvňáčků. Zneužívání chlapců se neprokázalo, dohledem na hygienu předpisy neporušila.

Fabiánová jakékoli pochybení od začátku celé kauzy odmítala. Stojí za ní také rodiče žáků.

Učitelka podle vedení školy dostala výpověď za pochybení v roli zdravotníka, hlavním impulzem výpovědi však byl její dohled na mytí chlapců z první třídy, při kterém dohlížela na to, zda si žáci přetahovali předkožku. 

Postup učitelky podle jejího právního zástupce přezkoumávali žalobci z Jeseníku a Ostravy, podle nichž se nedopustila žádného trestného činu či přestupku. Žalobkyně také poukazovala na to, že v případu si nestěžovali ani rodiče, ani jejich děti.

Fabiánová: Na místo se vrátím

Fabiánová po rozsudku uvedla, že počítá s tím, že se na místo vrátí, byť to bude náročné. „Jsem ráda, že to dopadlo v můj prospěch, počítám s tím, že se protistrana odvolá a že to bude ještě na dlouho. Počítám s tím, že se tam vrátím, ale bude to těžká záležitost,“ řekla. Uvedla rovněž, že zvažuje i případnou žalobu na ředitele školy kvůli poškození jejího jména. „Zatím totiž všechny náklady na tento proces hradí obec,“ doplnila pedagožka.

Ředitel školy Jaromír Vachutka řekl, že verdikt soudu je pro něj zklamáním. Důvody výpovědi byly podle něj natolik závažné, že k tomu měla soudkyně přihlédnout. Zváží případné odvolání. 

„Při tolika porušeních je to pro mne zklamání a zvážíme se odvolat. Ty body (výpovědi) byly natolik závažné, že k nim měla soudkyně rozhodně přihlédnout,“ řekl Vachutka. Na jeho kroky čeká také starostka obce Tršice, která je zřizovatelem školy. „Rozsudek ještě nenabyl právní moci. Svoláme schůzku a budeme o tom se zastupiteli jednat, musíme počkat, co se stane dál,“ řekla starostka Leona Stejskalová.

Vachutka byl do funkce jmenován a obec ho přes protesty rodičů nemohla odvolat, neměla k tomu zákonné důvody. Funkce mu končí 31. prosince 2017.

Nebylo prokázáno, že by se její kontrola zaměřovala pouze na mytí genitálií a že by byli chlapci vystaveni jejímu nepatřičnému chování a zneužívání. Žalobkyně svým důsledným dohlížením na provádění osobní hygieny chlapců první třídy, kteří ji s ohledem na svůj věk nebyli schopni nebo ochotni provádět, neporušila žádné předpisy.
Jaroslava Jechová
soudkyně

Výpověď podle soudu nemohla Fabiánová dostat ani za údajné pochybení v roli zdravotnice, kdy podle vedení školy neposkytovala včas a řádně dětem při pobytu léky. „Nelze ukončit pracovní poměr učitelky s tím, že porušila povinnosti zdravotníka,“ doplnila Jechová. Podle ní není žádným právním předpisem upraveno, jakým konkrétním způsobem má být kontrolována osobní hygiena dětí na škole v přírodě. Záleželo tak na samotné žalobkyni, tedy učitelce Fabiánové, jak se k tomu postaví.

Vyhlášení rozsudku provázely velké emoce, síň zaplnili rodiče samotných dětí, kteří se postavili za propuštěnou učitelku. Po výpovědi v Tršicích učitelka přešla do školy v sousedních Doloplazech, kam za ní začala dojíždět polovina žáků její původní třídy.

Kauza z loňského roku, která se táhne už několik měsíců, se podepisuje také na atmosféře ve škole i v samotné obci. V Tršicích visí dosud plakáty upozorňující na kauzu, velkému tlaku měly být vystaveny také bývalé kolegyně Fabiánové, které na její chování na škole v přírodě ředitele upozornily. Domů jim prý chodily anonymy, jedna z pedagožek nakonec ze školy kvůli těmto tlakům odešla.  

Učitelka se brání výpovědi (zdroj: ČT24)