Učitelka se soudně brání výpovědi. Důvodem propuštění měla být přílišná kontrola mytí dětí

Okresní olomoucký soud opět řešil výpověď učitelky Vandy Fabiánové. Ta dostala loni výpověď ze školy v Tršicích na Olomoucku kvůli podezření ze sexuálního obtěžování prvňáčků na škole v přírodě. Fabiánová v úterý u olomouckého okresního soudu řekla, že ji o přímý dozor na hygienu dětí žádali rodiče. Zdůvodnění výpovědi považuje za urážlivé. Na školu podala žalobu, kterou se soud znovu zabýval.

Video Učitelka se brání výpovědi
video

Učitelka se brání výpovědi

Za učitelku se postavili rodiče dětí. Po výpovědi v Tršicích učitelka přešla do školy v sousedních Doloplazech, kam za ní začala dojíždět polovina žáků její původní třídy. Případ vyvolal velké emoce, v Doloplazích se učitelky zastali a na její stranu se nakonec postavila i část rodičů. Do vedlejší obce za ní bude z původní tršické třídy dojíždět 14 žáků.

Spornou výpověď ředitel školy odůvodnil tím, že učitelka na pobytu nezvládla roli zdravotníka. Podle něj se učitelka opakovaně zavírala v koupelně s chlapci první třídy pod záminkou kontroly mytí a kontroly intimních partií. 

„Je to pro mě urážlivé, tyto informace nejsou pravdivé.“

Vanda Fabiánová

učitelka

U soudu vypověděla, že ji o přímý dozor a kontrolu hygieny dětí žádali samotní rodiče. Každého chlapce si brala prý do koupelny zvlášť, kvůli malému prostoru, a na jeho mytí včetně intimních partií dohlížela. Podle vedení školy je však nepřípustné, že učitelka po chlapcích při mytí požadovala, aby si důkladně umyli i genitálie.

Stížnosti údajně žádné nezaznamenala

Učitelka uvedla, že žádné stížnosti od chlapců ale ani od samotných kolegů po návratu nezaznamenala, o to větší šok byla pro ni schůzka u ředitele, kde ji prý kolegyně napadly s tím, že špatně pracovala jako zdravotník a kritizovaly i její způsob kontroly hygieny dětí. „Cílem schůzky bylo totálně mě zničit a donutit mě podepsat dohodu o odchodu ze školy,“ uvedla Fabiánová. Návrh dohody měl prý již ředitel přichystán. Učitelka to odmítla, okamžité ukončení pracovního poměru poté obdržela v červnu.

U soudu vypovídali bývalí kolegové žalobkyně. Jeden z nich u soudu připustil, že výpověď byla pro učitelku připravena ještě předtím, než se mohla k celé věci vyjádřit. Svědčila i jedna z maminek, postup učitelky schválila. Sama se prý s učitelkou domluvila, že na její dítě bude dohlížet i při mytí, a nikdo z rodičů prý k postupu učitelky připomínky neměl. „My jsme tam jako rodiče nebyli a je v pořádku, že nás zastoupila,“ dodala žena.

Ředitel Jaromír Vachutka sdělil, že si za svým postupem stojí a nedomnívá se, že by v kauze udělal chybu. Kromě výpovědi podal na učitelku také trestní oznámení, žalobci jej však odložili s tím, že nic nenasvědčuje spáchání trestného činu. Ředitel ustál i protest rodičů, kteří sepsali proti jeho setrvání ve funkci petici, a na škole zůstává. Pro jeho odvolání nejsou podle starostky Tršic Leony Stejskalové zákonné důvody.

Učitelka Fabiánová se chce do tršické školy podle svých slov vrátit zpět i s ohledem na děti, které za ní musejí do Doloplaz dojíždět. K soudu ji v úterý přišlo podpořit i několik rodičů dětí. Jednání soudkyně Jaroslava Jechová odročila na 22. února.