Slavkov zase ovládla krvavá bitva

Slavkov (u Brna) - Více než osm tisíc diváků sledovalo dnes odpoledne rekonstrukci historické bitvy u Slavkova. Neodradilo je ani nepříznivé počasí a chladno. Vojenské kluby letos divákům předvedly vrcholnou část střetnutí tří armád, kdy francouzské šiky císaře Napoleona na Prateckém kopci porazily rakouské a ruské vojenské brigády. Bojové scény u Slavkova připomněly 206. výročí bitvy.

Počet diváků přesáhl podle pořadatelů očekávání. „Sami jsme z toho byli zaskočeni. Mysleli jsme si, že počasí lidi odradí,“ uvedl pořadatel Miroslav Jandora. Ve srovnání s minulými roky je dnešní zájem diváků spíše průměrný. V roce 2005 při dvoustém výročí bitvy bylo u obce Tvarožné asi třicet tisíc lidí.

Celá akce má rozpočet na více než 2 miliony korun

Sychravý začátek zimy vojákům pravidelně komplikuje život, bojiště bylo letos namrzlé. „Terén ještě nebyl rozblácený jako v jiných letech, takže to bylo celkem v pořádku,“ uvedl Jandora. „Báli jsme se deště, ale nakonec nepršelo,“ doplnil jej Jakub Samek z pořádající Středoevropské napoleonské společnosti (CENS). Podle něj všichni vojáci vyvázli z válečné řeže bez zranění, stejně jako koně, kterých bylo na bojišti čtyřicet.

Ukázku bitvy dlouhou půldruhé hodiny předvedlo divákům 900 členů vojenských historických klubů. Organizátoři je vybírají z asi pěti tisíc zájemců. „Za každou novou jednotku se musí zaručit jiná - už zkušená,“ uvedl Jandora. Akce má letos rozpočet více než dva miliony korun. Organizátoři se každý rok snaží divákům představit jinou část bitvy, která se stala triumfem Napoleona a dostala jej do všech učebnic vojenství. Boj o Pratecký kopec byl stěžejním momentem takzvaného Napoleonova lvího skoku. Tímto manévrem se chtěl dostat do boku a týlu nepřátel.

  • Rekonstrukce bitvy u Slavkova 2010 zdroj: ČT Brno
  • Rekonstrukce bitvy u Slavkova 2010 zdroj: ČT Brno

V klíčovém okamžiku se francouzská divize Saint-hilaire utkala na Prateckém kopci s rakouskou brigádou generála Františka Jirčíka a ruského generála Kamenského. Obě byly rozdrceny. Tak se Francouzům podařilo rozdělit šik svých nepřátel na dvě části, oslabit je a přimět k ústupu. Diváci měli možnost na bojišti vidět i Napoleonova dvojníka, herce Marka Schneidera z USA. Ten císaře hraje ve filmech i při mnoha vzpomínkových akcích. „Všichni jsou tu velmi přátelští, účast zde vždy vítám, je to pro mě krásný zážitek. Špatnou zkušenost jsem v České republice nikdy nezažil,“ podotkl Schneider. Slavkovské slavnosti pokračují v neděli pietním aktem za všechny padlé u památníku Mohyla míru.

V bitvě u Slavkova porazil Napoleon v roce 1805 armády rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Vyžádala si životy dvaceti tisíc vojáků.

Nahrávám video

Výběr redakce

Aktuálně z rubriky Regiony

Bouřky postupovaly řadou míst Česka

Studená fronta přinesla do Česka bouřky. Podle radaru Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ) od odpoledne postupovaly směrem od jižních Čech přes střední Čechy, Pardubický kraj nebo Vysočinu až na Moravu a do Slezska. Silně pršelo i v Praze a po 22. hodině opět v Jihočeském a Moravskoslezském kraji. Meteorologové lokálně hlásili kroupy a silné nárazy větru, kvůli nimž pro Moravu zpřísnili výstrahu. Před bouřkami na zbytku českého území platila výstraha s nízkým stupněm nebezpečí.
včeraAktualizovánopřed 7 hhodinami

VideoNa stezce kolem řeky Lužnice obnovují visutou lávku

Klub českých turistů obnovuje visutou lávku na stezce kolem řeky Lužnice mezi Bechyní a Týnem nad Vltavou. Loni ji zničil padající strom. Lidé na ni přispívají ve veřejné sbírce. Lávka je součástí první evropsky certifikované trasy u nás. V Česku jsou jen dvě takové. Ta druhá je v Krušných horách. V pátek ke skále nad Lužnicí pracovníci upevňovali železné nosníky, ty ale museli na místo nejdřív přepravit přes vodu.
před 11 hhodinami

Sinice pod Novomlýnskými nádržemi se extrémně přemnožily, odborníci navrhují vypuštění

Situace na řece Dyji pod Novomlýnskými nádržemi je kritická. Na výpusti ze Staré Dyje do Dyje se nachází zhruba 1,5 tuny mrtvých ryb, řekl předseda Moravského rybářského svazu Miroslav Láníček. Hynou kvůli nedostatku kyslíku, který spotřebovávají výrazně přemnožené sinice. Ty se dostávají do toku níže právě z nádrží. V průběhu pátku dochází k jejich odstraňování. Odborníci mezitím volají po vypuštění přinejmenším dolní nádrže. Ministr životního prostředí Igor Červený (Motoristé) není proti.
včeraAktualizovánopřed 13 hhodinami

Masivní betonová plastika u Barrandovského mostu se zřítila

Rozměrná betonová plastika nazvaná Rovnováha u pražského Barrandovského mostu se v pátek ráno rozpadla a zasypala přilehlou silnici i cyklostezku. Nikdo zraněn nebyl, v místě ale musela být částečně omezena doprava. Na bezpečnost na místě dohlíží policisté. Na událost upozornil iDNES.cz. Podle magistrátu byla socha kvůli špatnému stavu již delší dobu oplocena a město připravovalo její řízenou demolici.
včeraAktualizovánopřed 17 hhodinami

Vedení ODS odmítlo Dvořáka na kandidátce

Vedení ODS nechce na kandidátce pro komunální volby Filipa Dvořáka. Organizaci z Prahy 1 po jednomyslném rozhodnutí zadalo, aby nominaci do týdne přepracovala. Pokud tak neučiní, má to udělat městská organizace. Bývalý starosta městské části podle vedení strany dostatečně nevysvětlil pochybnosti ohledně svého majetku.
včeraAktualizovánopřed 18 hhodinami

Při napadení v pražské ubytovně zahynul člověk, útočníka policie zastřelila

Při napadení sekerou a nožem v ubytovně v Praze 4 útočník zabil jednoho člověka a jednoho vážně zranil. Muž ve čtvrtek večer napadl i zasahující policisty, hlídka ho zastřelila. Informoval o tom policejní mluvčí Richard Hrdina, nikomu již podle něho nehrozí nebezpečí.
16. 7. 2026Aktualizovánovčera v 07:08

VideoStavbaři začali zjišťovat geologické podmínky pro úsek středočeské D3

Stavbaři začali razit průzkumnou štolu u Luk pod Medníkem. Budou tam zjišťovat geologické podmínky pro dálnici D3. Práce na její středočeské části mají naplno začít v roce 2028. Proti projektu protestují občanské a ekologické spolky. Průzkumná štola má měřit 1500 metrů. Práce na ní potrvají zhruba dva roky. Ředitelství silnic a dálnic pokračuje v přípravě celého hlavního tahu. Dva středočeské úseky mají nepravomocná územní rozhodnutí, ty mezi Prahou a Benešovem na dokumenty čekají.
16. 7. 2026

VideoPolicie dle evropského soudu pochybila v případu smrti Roma po zákroku

Česko prohrálo dva spory u Evropského soudu pro lidská práva. Jde o případy z roku 2021. V jednom z nich po policejním zákroku v Teplicích zemřel mladý Rom, který byl pod vlivem drog. „Policisté drželi zranitelnou osobu v potenciálně smrtelně nebezpečné poloze, aniž by řádně sledovali její zdravotní stav nebo dostatečně rychle reagovali poté, co ztratila vědomí. Úřady nezavedly odpovídající právní rámec pro používání polohy na břiše ani nezajistily náležité proškolení policistů,“ uvedl soud. Ze strany policie podle něj došlo k porušení práva na život. Druhý případ se týká napadení Romů fotbalovými rowdies. Evropský soud konstatoval, že vyšetřování byla nedostatečná a neadekvátní, české úřady vyloučily možný rasistický motiv. Věc teď řeší ministerstvo spravedlnosti.
16. 7. 2026Aktualizováno16. 7. 2026

Evropský pohled

ČT24 každý den vybírá z obsahu publikovaného evropskými veřejnými médii, členy Eurovize.