Primátorka Liberce obviněna kvůli odměnám v tamní nemocnici

Liberec - Policie obvinila libereckou primátorku Martinu Rosenbergovou (ČSSD), krajského radního pro ekonomiku Zdeňka Bursu (ČSSD) a generálního ředitele Krajské nemocnice v Liberci Jiřího Veselku z porušování povinnosti při správě cizího majetku z nedbalosti. Na valné hromadě nemocnice loni v září schválili vyplácení třicetitisícových odměn uvolněným členům zastupitelstva v dozorčí radě nemocnice. Podle policie je to nezákonné, všichni tři obvinění odmítají a jsou připraveni se bránit.

Vyplácení třicetitisícových odměn uvolněným zastupitelům v krajských společnostech napadli loni na podzim opoziční Starostové pro Liberecký kraj. Bursu a také jeho kolegy Martina Seppa a Pavla Petráčka (všichni ČSSD) vyzvali, aby se odměn vzdali. „Je to střet zájmů, jde o uvolněné zastupitele a těm podle zákona odměna nenáleží, zákon je ale poněkud bezzubý a žádné sankce v něm nejsou,“ řekl tehdy předseda klubu starostů Martin Půta, podle kterého tím uvolnění krajští radní vzkazují občanům, že pro ně zákony neplatí. Z jejich strany však jde podle něj jen o přestupek.

Bursa, který za své působení v dozorčích radách Krajské nemocnice Liberec a Silnice LK pobíral měsíčně 60 000 korun, tehdy reagoval slovy, že se svých odměn nevzdá. „Na nic nečekejte, podejte trestní oznámení, ať rozhodne soud,“ vyzval tehdy na jednání zastupitelstva opozici. Na konci listopadu pak ale všichni obrátili a oznámili, že se svých odměn vzdávají. Důvodem podle nich byly osobní útoky, které údajně směřovaly i na jejich rodiny. Podle opozičního uskupení Starostové pro Liberecký kraj se však právě tehdy začala o celou věc zajímat policie.

Zástupci kraje, města a nemocnice na valné hromadě jsou ale podle mluvčího nemocnice Lukáše Gibiece přesvědčeni o tom, že nepostupovali v rozporu se zákonem, když odměny schválili. To dokládají dva nezávislé posudky. „V té době byl k dispozici právní rozbor od advokátní kanceláře KALSCO podepsaný bývalou nejvyšší státní zástupkyní Renatou Veseckou, který výslovně uvádí, že odměňování členů dozorčí rady, kteří jsou zároveň uvolněnými zastupiteli kraje či obce, není v rozporu se zákonem,“ vysvětlil Gibiec. Když pak v říjnu opozice vyplácení odměn napadla, nechala nemocnice zpracovat další posudek advokátní kanceláří Dušana Diviše. Se stejným názorem.

Reportáž Michala Jemelky (zdroj: ČT24)

„Jsme přesvědčeni, že naším postupem nevznikla liberecké nemocnici žádná škoda, jednoznačně proto odmítáme, že při rozhodování o odměnách došlo ke spáchání přečinu, jak se domnívá Policie ČR. Obvinění považujeme za nesmyslné a důkazně nepodložené. Z našeho pohledu jde o spor dvou právních názorů, a nikoli trestný přečin, a proto se vůči obvinění budeme bránit právní cestou,“ uvádí se v prohlášení pod nímž jsou podepsáni Bursa, Rosenbergová a Veselka.

Krajská nemocnice Liberec je největším zdravotnickým zařízením v kraji a v Liberci patří k největším zaměstnavatelům. Zařízení je akciovou společností - majoritním vlastníkem je kraj a 17,53 procenta akcií drží město Liberec. Nemocnice zaměstnává zhruba 2 200 lidí, loni hospodařila s obratem přes 2,5 miliardy a skončila podle předběžných informací se ziskem 9,7 milionu korun. Za první čtvrtletí letošního roku je zatím hospodaření ve ztrátě 12,9 milionu korun, postupně se ji ale daří snižovat.